بیلبائو | Bilbao

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۳۴۵,۱۲۲
پیش شماره تلفن: ۹۴ (۳۴)+
ساعت:

شرح

بیلبائو | Bilbao

بیلبائو شهری صنعتی در منطقه خودمختار و سرزمین باسک، واقع در استان بیسکای این سرزمین، در خاک کشور اسپانیا می‌باشد. این شهر که بزرگ‌ترین شهر سرزمین باسک محسوب می‌شود، جاذبه توریستی یا زیبایی طبیعی خیلی منحصر به فردی ندارد. واقعیت این است که شهرت و محبوبیت آن بیشتر مدیون موزه معروف هنرهای معاصر، یعنی موزه گوگنهایم است. این موزه که توسط معمار مشهور آمریکایی-کانادایی‌تبار، فرانک گهری طراحی شده، بی شک یکی از جذاب‌ترین کارهای معماری قرن بیستم محسوب می‌شود. همراه ایلیا گشت سفری به شهر بیلبائو خواهیم داشت.

معرفی شهر بیلبائو

بیلبائو که در گذشته با نام بیلبو شناخته می‌شده، شهری با قدمت چند هزار ساله در شمال اسپانیا است که در مورد تاریخ پیدایش آن نظرات مختلفی وجود دارد. برخی از باستان‌شناسان بر اساس شواهد یافت شده در کوه مالمازین موجود در منطقه، قدمت سکونت انسان در آن‌را به قرن سوم و دوم قبل از میلاد نسبت می‌دهند. برخی دیگر به‌خاطر قبرهای کشف شده در کوه‌های منطقه آوریل و آرتکاندا(Artxanda) آغاز تاریخ برای این شهر را نزدیک به شش هزار سال پیش می‌دانند. در این بین بعضی از نویسندگان اعتقاد دارند که اینجا همان شهر معروق آمانون پورتوس در نوشته‌های پلنی الدر، نویسنده و فیلسوف بزرگ رومی و فرمانده نیروی دریایی ارتش امپراطوری روم شرقی است، و برخی دیگر می‌گویند که شهر باستانی فلاوبریگای مطرح شده توسط بطلمیوس، اخترشناس فقید یونانی است. 

گردشگری

معروف‌ترین جاذبه گردشگری این شهر همان موزه معروف گوگنهایم می‌باشد که با استفاده از نرم افزارهای پیچیده مورد استفاده در صنایع پیشرفته هوا و فضا، طی سال‌های 1993 تا 1997 طراحی و ساخته شده است. موزه هنرهای زیبای شهر که آثار مربوط به قرن‌های 14 تا 17 میلادی را در ساختمان قدیمی آن نگهداری می‌کنند، بخش قدیمی شهر معروف به کاسکو ویجو که کرانه رودخانه سن آنتون واقع شده، موزه واسکو، موزه باستان‌شناسی، پارک دونیا کاسیلدا د ایتوریزارد و قصر سلطنتی بگونیا تنها برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا هستند. 

جغرافیا

این شهر که دهمین شهر بزرگ اسپانیا و بزرگ‌ترین شهر در سرزمین بیسکای محسوب می‌شود، در شمال و قسمت مرکزی اسپانیا، در نزدیکی لبه شمالی شبه جزیره ایبرین و 16 کیلومتری خلیج بیسکای واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 19 متر و در محدوده بین کوه‌های کانتربری و پیرنه قرار گرفته است.

آب و هوا

قرارگیری در نزدیکی خلیج بیسکو تاثیر بسیار زیادی بر اقلیم این منطقه گذاشته و آب و هوای آن‌را به اقلیم اقیانوسی تبدیل نموده است. از همین‌رو بارش فراوان و مداوم باران در تمام فصول سال مانع از تابستان‌های گرم و خشک برای آن شده است. زمستان‌ها نیز شاهد هوای نسبتا معتدل با بارش برف اندک، آن‌هم در ارتفاعات هستند.