بقاع

Beqaa

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۶٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۸(۹۶۱)+
ساعت:

شرح

بقاع نام شهری در استانی به همین نام در شرق لبنان که در دره‌ای به همین نام و در جب جنین واقع شده است و به عنوان تابلویی از کوهستان‌های قرمز رنگ و تاکستان‌های سرسبز و پربار شناخته می‌شود. این دره شهرهای مهمی از جمله بعلبعک را در دل خود جای داده است. این دره که حاصلخیزترین و وسیع ترین منطقه کشاورزی لبنان است، تراکمی زیبا و عجیب از روستاها، باغ‌های انگور، مزارع سرسبز و ویرانه‌های باستانی است که تمامی دشت را مانند فرشی رنگارنگ در برگرفته‌اند. همراه با ایلیا گشت به این دره زیبا و جذاب و اسرارآمیز سفر می‌کنیم.

معرفی استان بقاع

دره بقاع که قدمتی دیرینه  و تاریخ و فرهنگی غنی دارد، به عنوان یکی از منبع‌های ارزشمند کشاورزی در زمان امپراطوری روم شناخته می‌شد که بعد از سال‌ها این ویژگی را همچنان حفظ نموده است.  این دره که یکی از استان‌های لبنان ، با تعدادی بخش و شهر را تشکیل می‌دهد ، بین کوه‌های لبنان و طرف مقابل قرار گرفته که مسیری طبیعی ببین شمال سوریه و فلسطین را به وجود آورده و محل عبور کاروانیان و مهاجمان گشته است.  نکته جالب دیگری در مورد این منطقه تردد تراکتورها و کشاورزان و گله های گوسفند و بز و مراتع سرسبز نزدیک جاده است که لحظه‌های تصادفی زیبایی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد.

جاذبه‌ها و تفریحات

متاسفانه این دره به دلیل حملات اسرائیل و جنگ لبنان آسیب زیادی دیده است. اینجا مقر اصلی حزب الله لبنان است. با این حال، تاریخ غنی این منطقه آنقدر برای گردشگران جذاب است که هیچ کس از دیدار آن صرف نظر نمی‌کند. این دره محل دیدار از چندین منطقه تاریخی، با دو سایت ثبت شده جهانی به عنوان میراث یونسکو، یعنی بعلبک و عنجر، است. از جمله جاذبه‌های دیگر این منطقه می‌توان به باغ های انگور در نزدیکی زهله؛ قایق‌سواری در منطقه هرمل، مناطق طبیعی تالاب و دریاچه قارون، و ارگ راشیا الوادی اشاره کرد.

جغرافیا

این دره در 30 کیلومتری شرق بیروت قرار گرفته و میان رشته کوه‌های لبنان شرقی و میان کوه لبنان غربی واقع شده است. 16 کیلومتر پهنا و 120 کیلومتر امتداد دارد. همچنین دو رود عاصی و لیتانی نیز در این منطقه جریان دارند.

آب و هوا

اقلیم این منطقه به شدت تحت تاثیر دریای مدیترانه، مدیترانه‌ای گشته است. تابستان‌های گرم و خشک، زمستان‌های پر برف از مشخصه‌های آن است.