بلوگرادچیک | Belogradchik

مشخصات شاخص

کشور: بلغارستان
جمعیت: ۷٬۰۴۵
پیش شماره تلفن: ۰۹۳۶(۳۵۹)+
ساعت:

شرح

بلوگراد چیک در واقع شهری در استان وین کشور بلغارستان می‌باشد که ارزش تاریخی و فرهنگی خاصی برای این کشور دارد. بلغارستان کشوری با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی است که هر ساله میزبان گردشگران بی‌شماری می‌شود و تقریبا در هر شهر آن جاذبه‌ای تاریخی یا طبیعی منحصر به فردی را ‌می‌توان یافت. بلوگرادچیک یکی از شهرهای تاریخی این کشور است که بیشتر به خاطر وجود قلعه‌ای به همین نام در نزدیکی خود شهرت یافته است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر زیبای بلغاری را بیشتر بشناسیم.

معرفی بلوگرادچیک

بلوگرادچیک به معنای بنای سفید، شهری است که با وجود قلعه‌ای در نزدیکی‌اش می‌توان حدس زد که در گذشته‌ها بیشتر موقعیت نظامی داشته و در زمان امپراطوری رومی‌ها و تسلط آنان بر این منطقه اهمیت یافته است. رومی‌ها برای محافظت از مناطق اطراف، دژی را در میان صخره‌های 200 میلیون ساله این منطقه ساختند که بعدها با گذر زمان و روی کار آمدن سلسله‌های مختلف به وسعت آن اضافه شده است. امروزه این شهر به دلیل وجود همین قلعه تاریخی و صخره‌های 200 میلیون ساله‌اش در کل اروپا شهرت و محبوبیت خاصی دارد و برای کشور بلغارستان نماد فرهنگ و تاریخ آن است.

قلعه بلوگرادچیک

این قلعه با مساحت ده هزار مترمربع و با دیوارهایی که 2 متر ضخامت و حداکثر 12 متر ارتفاع دارند و تنها در بخش شمال غربی و جنوب شرقی قلعه وجود دارد، احاطه شده و بقیه قلعه توسط صخره‌ها محصور شده، در منطقه شمال غربی بلغارستان قرار گرفته است. این قلعه به قلعه کالتو نیز معروف است. رومی‌های، بیزانس‌ها و حتی عثمانی‌ها سلسله‌هایی بوده‌اند که از این قلعه استفاده و به مرور آن‌را گسترش داده و به مهم‌ترین و محکم‌ترین دژ نظامی منطقه تبدیل نموده‌اند. تا قرن نوزده این منطقه همچنان نظامی و دفاعی بوده تا اینکه آخرین بار در سال 1885 در طی جنگ‌های صربستان و بلغارستان از آن استفاده نظامی شده و پس از آن به‌عنوان یادگاری از تاریخ پر فراز و نشیب بلغارستان و برای جذب توریست مورد استفاده قرار گرفته است.

اما نکته جالب‌تر قرارگیری دژ روی صخره‌هایی تماشایی و توده سنگ‌هایی عجیب است. این توده سنگ‌ها از ماسه سنگ هایی با شکل عجیب و غریب و صخره‌های کنگلومرایی که به نظر شبیه انسان و اشیا هستند، تشکیل شده است. ارتفاع صخره‌های پس زمینه قلعه به 70 متر هم می‌رسد و ارتفاع بقیه صخره‌ها حتی به 200 متر هم می‌رسد.

جغرافیا

این شهر و قلعه نزدیک به آن در شمال غربی کشور و در دامنه شمالی کوه‌های بالکان قرار گرفته‌اند. این شهر حدود 3 ساعت تا صوفیه پایتخت بلغارستان فاصله دارد.

آب و هوا

تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد از مشخصات آب و هوایی این منطقه است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها