بلگراد

Belgrade

مشخصات شاخص

کشور: صربستان
جمعیت: ۱٬۲۱۳٬۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۱۱ ۳۸۱+
ساعت:

شرح

بلگراد پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور صربستان است. بلگراد به معنی «شهر سفید» است. همراه ایلیاگشت این شهر را بیشتر بشناسید.

معرفی بلگراد

شهر زیبای بلگراد در بهار و تابستان میزبان هزاران گردشگر است. گردشگرانی که در خیابان‌های تاریخی و زیبای شهر قدم می‌زنند و از دیدن آثار تاریخی متعدد، پارک‌ها و دریاچه‌ها لذت می‌برند. زندگی پرجنب و جوش شبانه در این شهر در سراسر اروپا مشهور است.

موقعیت جغرافیایی

این شهر در حد فاصل رودخانه‌های دانوب و رود ساوا قرار گرفته است. بلگراد یکی از بزرگترین شهرهای جنوب غرب اروپا است. بلگراد حدود ۳٫۶ درصد از مساحت خاک صربستان را شامل می‌شود و ۱۵ درصد از جمعیت کل کشور در آن ساکن هستند.

آب و هوا

آب و هوا در این شهر سرد نیست بلکه عموما گرم و معتدل است. میزان بارندگی در بلگراد در تمام سال بسیار زیاد است. این اتفاق حتی در خشک ترین ماه سال هم اتفاق می‌افتد. متوسط دما در این شهر ۱۲.۳ سانتی گراد است. در طول سال میانگین میزان بارش به ۶۶۳ میلی متر هم میرسد. در اکتبر میزان بارش در کمترین حد خود قرار دارد که میانگین آن ۳۸ میلی متر است. بیشترین میزان بارش با میانگین ۸۴ میلی متر در ژوئن رخ می دهد. آگوست با دمای میانگین ۲۲.۵درجه ساانتی گراد گرم ترین ماه سال است. ژانویه کمترین میانگین دما را در تمام سال دارد که ۱.۱ درجه سانتی گراد است.

بلگراد آب و هوای معتدل قاره‌ای با چهار فصل متمایز دارد. پاییز طولانی‌تر از بهار است. در فصل زمستان هم سرمای شدید در این شهر وجود ندارد و تعداد روزهای که دمای هوا به زیر صفر درجه می‌رسد، به طور معمول ۲۱ روز است. ژانویه، سردترین ماه سال و فصل بهار کوتاه و بارانی است. میانگین دمای هوای سالانه ۱۱/۷۰ درجه‌ی سانتیگراد است.

گردشگری

این روزها بلگراد به یک مقصد گردشگری زیبا و محبوب تبدیل شده است. در این شهر می‌توانید تلفیقی از بناهای تاریخی و آثار مدرن معماری را  هم ببینید. از مهم‌ترین و جذاب‌ترین دیدنی‌های بلگراد، قلعه، میدان و خیابان‌های تاریخی شهر هستند. در سواحل رود هم می‌توانید تفریحات ساحلی را در ابعاد کوچک تجربه کنید.

هتل‌ها

دیدنی‌ها