بیروت | Beirut

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۶۱٬۳۶۶
پیش شماره تلفن: ۹۶۱+
ساعت:

شرح

بیروت که از بندرهای برجسته شرق دریای مدیترانه می‌باشد، بزرگترین شهر و پایتخت کشور لبنان است. این بندر زیبا در کوه پایه‌های لبنان در یکی از شبه جزیره‌های این کشور جای گرفته است. این شهر کهن و باستانی از مراکز مهم فرهنگی دنیای عرب می‌باشد. پیشینه تاریخی آن به پانصد سال قبل از میلاد می‌رسد. نام این شهر را در لوح‌های عمارنه در مصر یافته‌اند. با ایلیا گشت به این شهر تاریخی سفر کنید.

معرفی شهر بیروت

این شهر که تاریخ پر فراز و نشیبی دارد، مدت زیادی از عمر خود را درگیر جنگ‌های مختلفی بوده است. در عصر باستان که فینیقی‌ها در لبنان سکونت داشتند، بیروت مرکز تجارت و بازرگانی آنان بود. بعد از آن در زمان امپراطوری‌های سلوکیان، رومیان و بیزانس دوره رشد و شکوفایی آن آغاز شد. اما متاسفانه سال‌های پس از آن برای پاریس خاورمیانه سال‌های شوم و پر از جنگی بود. نهایتا در سال 1990 پس از پایان یافتن جنگ، بازسازی و نوسازی آن توسط دولت رفیق حریری از سر گرفته شد. 

گردشگری

هرچند این شهر در طول سال‌ها جنگ، صدمات و ویرانی‌های زیادی دید و دولت پس از پایان جنگ‌های داخلی با بازسازی زیربنایی کشور روبه‌رو شد، اما پاریس خاورمیانه همچنان زیبایی‌های خود را داشت. قرار گرفتن آن در کرانه دریای مدیترانه موهبتی بود که طبیعت به آن ارزانی داشته بود. همچنین روشه یا صخره‌های کبوتر، حمام‌های رومی، موزه ملی بیروت، غار جعیتا از دیگر مواهب گردشگری و توریستی این شهر کهن هستند. 

جغرافیا

بیروت منطقه‌ای است کوهستانی که در امتداد ساحل شرقی مدیترانه و دره‌های سرسبز و انبوه واقع گردیده است. در واقع می‌توان گفت این بندر یک جزیره کوچک می‌باشد که در جبل لبنان قرار گرفته است. در شمال و شرق خود با شهر المتن و در جنوب با شهر بعیدا همسایه گشته است. ارتفاع آن از سطح دریا نیز صفر می‌باشد.

اقلیم

مسلما اقلیم این جزیره تحت تاثیر دریای مدیترانه، شرجی و گرم است. اما به علت کوهستانی بودن آن در زمستان‌ها نیز بارش چشمگیر باران را دارد. در مرداد ماه میانگین دمای 29 درجه و در بهمن ماه دمای 10 درجه سانتی‌گراد گرمترین و سردترین ماه‌های سال آن می‌باشند. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها