بیرا | beira

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۳۳,۸۲۵
پیش شماره تلفن: ۲۵۸+
ساعت:

شرح

بیرا پایتخت و بزرگترین شهر استان سوفال است ، جایی که رود Pungwe با اقیانوس هند در منطقه مرکزی موزامبیک ملاقات می کند. این شهر بعد از ماپوتو ، ماتولا و نامپولا چهارمین شهر بزرگ از نظر جمعیت در موزامبیک است. بیرا در کانال موزامبیک ، بازوی اقیانوس هند واقع در بین ماداگاسکار و موزامبیک واقع شده است. این شهر در شمال دهانه همگرایی دو رودخانه اصلی موزامبیک قرار دارد: رودخانه بوزی و رودخانه پونگوه. از 250 کیلومتری در استانهای مانیکا و سوفال عبور می کند تا یک رودخانه ای وسیع شکل بگیرد. 400 کیلومتر از ارتفاعات شرقی زیمباوه و همچنین از طریق استان های مانیکا و سوفال به بیرا می رود. این شهر در سال 1890 توسط پرتغالی ها تأسیس شد و به زودی سوفال را به عنوان بندر اصلی در سرزمین تحت مدیریت پرتغال مستقر کرد. در ابتدا Chiveve نامیده می شد ، پس از یک رودخانه محلی ، به افتخار ولیعهد پرتغالی Dom Luís Filipe که در سال 1907 اولین عضو خانواده سلطنتی پرتغال بود که به موزامبیک سفر کرد ، تغییر نام یافت. ولیعهد پرتغالی عنوان شاهزاده بیرا ، استان تاریخی سرزمین اصلی پرتغال را به خود اختصاص داد.

در سال 1966 ، ساخت ایستگاه راه آهن جدید به پایان رسید. قبل از استقلال موزامبیک از پرتغال ، به عنوان شهر پرتغالی موزامبیک ، بیرا به دلیل بندر مجهز خود ، یکی از مهمترین امکانات در نوع خود در تمام آفریقای شرقی ، جهانگردی ، ماهیگیری و تجارت شناخته می شد. این شهر به عنوان یک بندر جهان وطنی با جوامع قومی مختلف که در بخش های اداری ، بازرگانی و صنعت مشغول کار بودند ، رونق گرفت. بیرا مدتهاست که یک تجارت مهم برای صادرات از زیمبابوه ، مالاوی ، زامبیا و دیگر کشورهای آفریقای جنوبی است.

به همین دلیل بندر بیرا دومین شهر بزرگ موزامبیک است.اهمیت این بندر در طول جنگ داخلی موزامبیک نشان داده شد ، هنگامی که نیروهای زیمبابوه برای ادامه تجارت از راه آهن و بزرگراه از بیرا به موتاره محافظت می کردند. راه آهن به زیمبابوه در ابتدا 610 میلی متر در سال 1890 بود ، اما در سال 1900 به 1،067 میلی متر تبدیل شد.در سال 2008 ، وزیر حمل و نقل موزامبیك ، پائولو زكولا اظهار داشت كه دولت قصد دارد نوسازی درگاه های بیرا و شمال شمالی ناكالا را با هزینه تقریبی 900 میلیون دلار انجام دهد. به ترتیب 500 میلیون و 400 میلیون دلار. دولت همچنین اظهار داشته است كه قصد دارد نوسازی زیرساخت های راه‌آهن و بزرگراههای اطراف را احیا كند تا بندر به معادن كشور متصل شود.همچنین یک سرویس کشتی در بیرا وجود دارد که این شهر را به شهرهای همجوار ، از جمله نوا صوفلا و سایر شهرهای ساحلی پیوند می دهد. بیرا دارای پروازهای داخلی و بین المللی در شمال شرقی شهر است .