بهبهان |Behbahan

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۱۳٬۵۱۷ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۶۱
ساعت:

شرح

بهبهان یکی از شهرهای زیبا و تاریخی استان خوزستان است و درحد فاصل 205 کیلومتری جنوب شرقی شهر اهواز واقع شده است. این شهر حدود 10 هزار سال تاریخ و پیشینه دارد.

وجه تسمیه

برخی معتقدند ساکنان اولیه این شهر بهان نشین (چادرنشین) بوده اند و وقتی خانه هایی از سگ و آجر در این منطقه ساخته شد که در زمستان و تابستان راحتی و آسایش بیشتری داشتند، آنرا بهبهان نامیدند.

همچنین بهو ، معنی کوشک می دهد و کوشک قصری است که در وسط باغی واقع شده است. در اساس نقلی، پس از تخریب شهر ارجان که در 7 کیلومتری شمال بهبهان واقع شده بود، ساکنان آن در محلی به نام سکنی گزیده و خانه هایی محکم و مقاوم تر از قبل می سازند که در زبان بومی به خانه های جدیدشان نام بهبهو می گویند.

تاریخچه

این شهر از ابتدا مرکز ارگان و کهگیلویه بوده است. ارجان (ارگان) در زمان ساسانیان بازسازی شد و نامش نیز به آریاگان تغییر کرد. آریاگان در عصر ساسانیان به واسطه زمین های حاصلخیز و آب فراوانی که داشت یکی از 4 شهر مهم ایران بود. این شهر به واسطه قرار گرفتن در مسیر فلات ایران و جلگه خوزستان، به یک مرکز تجاری با اهمیت راهبردی غیرقابل انکاری تبدیل شده بود. به این ترتیب تاریخ ارگان و بهبهان با هم عجین و تنیده اند.

مردم

نژاد مردم بهبهان ترکیبی از فارس تباران و لرهاست. زبان آنها نیز فارسی میانه است که گونه ای از زبان فارسی است و بخش هایی از قواعد دستوری آن به استان فارس و بخش هایی نیز به بوشهر نزدیک است.

جاذبه ها

بهبهان شهر اولین‌هاست مثلا اولین چاه نفت، اولین تصفیه خانه آب، اولین باشگاه گلف، اولین زمین فوتبال رسمی، اولین باشگاه  و اولین کارخانه گچ در کشور در این شهر راه اندازی شده است.

نرگس زار

قدیمی‌ترین نرگس‌زار طبیعی منطقه زاگرس، خوزستان و ایران در این شهر قرار دارد. پیشینه این نرگس زار با 500 تا 700 هکتار وسعت به پیش از میلاد مسیح می‌رسد.

قدمگاه امام رضا (ع)

قدمگاه امام رضا، بنایی تاریخی در کنار رودخانه مارون و  ۱۰ کیلومتری شمال‌شرقی بهبهان است. بر باور عموم مردم بهبهان این بنا محل استراحت امام رضا در هنگام عزیمت به خراسان بوده است و قدمت آن به دوران دیالمیان می‌رسد.

تنگه تکاب

این تنگه یک گذرگاه کوهستانی 5 کیلومتری و جاده ای قدیمی در بین النهرین به استخر است.  رودخانه مارون از این تنگه می گذرد و این تنگه تاریخ بلندی دارد.

محوطه ارجان

این منطقه تاریخی با حدود 500 هکتار وسعت در حدفاصل 12 کیلومتری شمال شرقی شهر بهبهان است و قدمت آن به زمان ساسانیان برمی گردد.جام حلقه طلایی ارجان که شبیه یک نیلوفر آبی است از یافته باستان شناسی این منطقه است و قدمت آن به قرن هشتم پیش از میلاد می رسد.

امامزاده اباذر،قلعه گلاب، دریاچه چاه ماری،  پل و حمام بکان، منطقه شکار ممنوع کوه بدیل، غار خفاش و موزه بهبهان از دیگر جاذبه های این شهر است.

دیدنی‌ها