بنگلور (Bangalore)

مشخصات شاخص

کشور: کشور هند
جمعیت: ۸۴۲۵۹۷۰
پیش شماره تلفن: ۰۰۹۱۸۰
ساعت:

شرح

بنگلور 

بنگلور مرکز استان کارناتاکا و شهری در مرکز کشور هند است و با ۷۴۱ کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بیش از شش میلیون و دویست هزار نفر (در سال ۲۰۰۷) ١٧ شهر پر جمعیت دنیا به حساب می‌آید.

بنگلور شهری آرام و دانشجویی در فلات دکن است و یکی از سرسبزترین و خوش‌ آب و هواترین شهرهای هند است که به «شهر باغ‌ها» مشهور است.

بنگلور از چند جهت مورد توجه قرار دارد: آب و هوای خوب، امنیت اجتماعی بالا، دانشگاه دیرپا و ممتاز و امکانات زیربنایی خوب در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی، تعداد زیاد دانشجویان خارجی، تمرکز صنعت نرم‌افزار، علوم پزشکی و همچنین مرکز فناوری اطلاعات در هند. واقع شدن بنگلور بر سر راه‌های ارتباطی مهم هند بر اهمیت و اعتبار آن افزوده است.

جمعیت

رشد جمعیت شهری چشمگیر بوده به طوری که از یک میلیون در سال ۱۹۵۵ به ۲ میلیون در ۱۹۷۰ رسید (دو برابر در کمتر از دو دهه)و در سال ۲۰۰۷ این جمعیت به بیش از شش میلیون و دویست هزار نفر رسید.
بیشتر مردم این شهر پیرو آیین بودا هستند. پس از آن اسلام و مسیحیت بیشترین پیروان را دارا می‌باشند.
بنگلور مانند بسیاری از شهرهای به سرعت در حال توسعه از مشکلاتی چون افزایش نابرابری اجتماعی، جرم و سلب مالکیت، گسترش حلبی‌آبادها، بحران بهداشت عمومی به دلیل مشکلات کمبود آب و فاضلاب رنج می‌برد.

جاذبه ها

این شهر که به شهر باغ ها معروف است، یکی از آرام  ترین، سرسبزترین و خوش آب و هوا ترین شهر های هند است. شهر بنگلور را از نظر پیشرفت فناوری، سیلیکون ولی هند می دانند. این شهر دانشجویی، پایتخت آی تی هند است که کیفیت بالای دانشگاه ها ، امنیت اجتماعی بالا و امکانات زیربنایی ممتاز آن، افراد زیادی را برای تحصیل به خود جذب کرده است. از جاذبه های دیدنی این شهر می توان به ساختمان ویدهانا سودا، دریاچه السور، بنگلور پلیس و لال باغ گاردنز اشاره کرد. این شهر که ساری های ابریشمی و چوب های صندل کنده کاری شده ی معروفی دارد، بهشت خرید هم نامیده می شود.