بندر ترکمن

Bandar Torkaman

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۵۳۷۹۰
پیش شماره تلفن: ۰۱۷۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

بندر ترکمن شهری است تازه ساخت که در سال 1306 خورشیدی توسط رضا شاه پهلوی بنیان‌گذاری شد و از همین حیث تا پیش از انقلاب به بندر شاه معروف بود. این شهر بندری که در غرب استان گلستان قرار گرفته جزو نخستین شهرهایی است که راه آهن به آن کشیده شد؛ این راه آهن سراسری که شمال ایران را به جنوب آن پیوند می‌دهد پس از گذشت 1400 کیلومتر از این بندر، دریای خزر را به خلیج فارس پیوند داده و به بندر امام خمینی در خوزستان می‎‌رسد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این بندر زیبا پرداخته است.

معرفی بندر ترکمن

بندر ترکمن که قدمتی تنها در عصر معاصر دارد یکی از زیباترین شهرهای استان گلستان است که با داشتن منطقه شکار ممنوع صوفیکم، تالاب گمیشان، ساحل زیبای دریای خزر، جزیره آشوراده و اسکله‌ تفریحی جز مقاصد اصلی گردشگران در شمال کشور واقع شده است. نکته قابل توجه و جالب در مورد این شهر نقشه آن است که می‌توان گفت نخستین شهر کاملا مهندسی ایران به‌شمار می‌رود. نقشه آن‌را م‍هندسین و معماران ایرانی و بلژیکی مطابق با اصول شهرسازی ساخته شده و نقشه آن تار عنکبوتی و بسیار منظم است.

اقتصاد

هرچند این شهر به‌عنوان بندر ساخته شده و اقتصاد آن مبتنی بر راه آهن و بندر بوده ولی امروزه با بالا آمدن عمق دریا و کاهش آبخور کشتیها خاصیت تجاری خود را از دست داده است. در حال حاضر اکثر مردم شهر صیاد هستند و اقتصاد آن بر پایه تولید فرش، گلیم، صید و تولید خاویار، کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری استوار است.

گردشگری 

مجتمع ستاره اسکله ترکمن که شامل ۱۵۰ واحد تجاری ، رستوران و هتل سه ستاره می‌باشد، اولین مجتمع تجاری رفاهی این شهر است که با سبک معماری خاص خود گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. همچنین بزرگترین جزیره ایرانی دریای خزر یعنی جزیره آشوراده در این شهر قرار دارد. نکته جالب دیگری که در مورد این شهر وجود دارد دیوار دفاعی گرگان است که از دوره ساسانیان به یادگار مانده که پس از طی 200 کیلومتر از شهرستان کلاله در اینجا به دریا ختم می‌شود. این دیوار بزرگترین دیوار جهان پس از دیوار چین است.

دیدنی‌ها