بندر سیراف |Bandar siraf

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۶٬۹۹۲
پیش شماره تلفن: ۰۷۷(۹۸)+
ساعت:

شرح

بندر سیراف | Bandar siraf

بندر سیراف یکی از پر رونق‌ترین و قدیمی‌ترین بنادر ایران که به بندر طاهری هم معروف است، در جنوب این کشور و در استان بوشهر واقع شده است. این بندر تجاری بسیار مهم، با پیشینه‌ای طولانی یکی از زیباترین بنادر کشور است که در کرانه خلیج فارس آرام گرفته و مملو از آثار باستانی منحصر به فرد، همراه زیبایی‌های طبیعی فوق‌العاده و ساحلی بکر و سحرانگیز می‌باشد که به یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد گردشگری داخل کشور تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این بندر شگفت‌انگیز پرداخته است، با ما همراه شوید. 

معرفی بندر سیراف

بندر سیراف که در دوره رونق جاده ابریشم نقش موثری در تجارت بین‌المللی ایفا می‌کردو قدمتی به بلندای قرن سوم میلادی دارد، شهری کاملا آزاد بوده که شخصی به‌نام روزبه یهودی فرمانداری آن‌را بر عهده داشته است. جالب اینجاست که این بندر بین‌المللی محل سکونت اقوامی از ملل گونان با باورها و عقاید مختلف بوده از جمله زرتشتیان، یهودیان و مسیحیان در کنار یونانی‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها با صلح و آرامش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. این بندر بسیار مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفته و آن‌ها در توسعه و پیشرفت سیراف جهت افزایش تبادلات تجاری ایران با سایر تمدن‌های آن دوره همت بسیاری می‌گماشتند. سبک معماری شهر باستانی سیراف شبیه به سبک معماری روستای ماسوله در شمال کشور بوده که حالتی پلکانی داشته است. این بندر تا قبل از سال 1387 به بندری طاهری مشهور بوده است. 

اقتصاد

اقتصاد این شهر بندری امروزه شدیدا وابسته به تبادلات کالاها و صادرات و واردات و همچنین صنعت شیلات و ماهیگری است. در واقع یکی از بزرگ‌ترین بنادر صیادی ایران به شمار می‌رود.

جغرافیا

این بندر که در جنوب ایران و در استان بوشهر واقع شده، یکی از شهرهای شهرستان کنگان محسوب می‌شود که با بندر کنگان و عسلویه همسایه گشته و نیز در 34 کیلومتری پارس جنوبی قرار گرفته است. در جنوب خود نیز توسط آب‌های نیلگون خلیج فارس احاطه شده است.

آب و هوا

آب و هوای این منطقه دقیقا مشابه سایر شهرهای جنوبی ایران شدیدا گرم و شرجی است. تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. تفاوت دمای تابستان و زمستان آن خیلی زیاد نیست و ریزش برف در این منطقه بسیار نادر می‌باشد.