بامیان

Bamyan

مشخصات شاخص

کشور: افغانستان
جمعیت: ۱۰۰۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۳+
ساعت:

شرح

بامیان مرکز استان بامیان در مرکز افغانستان است. این شهر با ارتفاع حدود 2،550 متر بزرگترین شهر در منطقه مرکزی افغانستان هزارجات است و تقریباً در240 کیلومتری شمال غربی کابل ، پایتخت ملی واقع شده است. بسیاری از مجسمه های بودا به دو طرف صخره های روبروی شهر بامیان حک شده است. در سال 2008 ، در این شهر خانه قدیمی ترین نقاشی های نفتی جهان شناخته شد. این شهر دارای چهار ناحیه و مساحت زمین 3.539 هکتار است. تعداد کل مسکن در این شهر 4355 است.  دره بامیان شدیدترین نقطه گسترش بودایی را نشان داد و مرکز عمده تجارت برای بیشتر هزاره دوم قبل از میلاد بود. این مکان جایی بود که شرق با غرب آشنا شد و باستان شناسی آن ترکیبی از نفوذ یونانی ، ترکی ، فارسی ، چینی و هندی را نشان می دهد. این دره یکی از توریستی ترین مناطق افغانستان است. بامیان سیتی در سال 2017 به شبکه شهرهای خلاق یونسکو به عنوان یک شهر صنایع دستی و هنر مردمی پیوست.

بامیان وقتی در مسیر باستانی ابریشم قرار داشت ، این شهر در چهارراهی بین شرق و غرب بود که تمام تجارت بین چین و خاورمیانه از آن طریق عبور می کرد. هوناها آن را در قرن 5 پایتخت خود کردند. به دلیل صخره بودا ، ویرانه های غارهای راهب ، شهر قلهقلا ویرانه های یک شهر باستانی که در زمان محاصره بامیان 1221 توسط چنگیز خان ویران شده است ، و مناظر محلی آن ، یکی از مکانهای دیدنی در افغانستان است. تپه شهرک ضحاک در ده مایل جنوب دره محل قلعه ای است که از شهر محافظت می کند ، و ویرانه های یک آکروپولیس را می توان در اواخر دهه 1990 یافت. این شهرمرکز فرهنگی گروه قومی هزاره افغانستان است. بیشتر جمعیت در مرکز شهر بامیان زندگی می کنند. این دره بین رشته های کوه موازی هندوکش و کوه کهبا قرار گرفته است. این شهر یک شهر کوچک با بازار در مرکز آن است. این کشور هیچ گونه زیرساختی برای تأمین انرژی ، گاز یا منابع آب ندارد. طبق گفته های Sister City International ، بامیان با شهر گرینگ ، نبراسکا ، ایالات متحده رابطه خواهر و برادر برقرار کرده است. دارای فرودگاهی با باند شن می باشد.

کوهها نود درصد استان را در بر می گیرند و زمستان های سرد و طولانی که شش ماه به طول می انجامد ، دمای سه تا بیست درجه سانتیگراد را زیر صفر می آورد. عمدتا مردم دایزنگی هزاره در این منطقه زندگی می کنند. امکانات حمل و نقل در حال افزایش است ، اما کم است. نکته قابل توجه این است که بامیان اکنون از طریق ولایت پروان و از طریق میدان وردک به کابل متصل است. ارتباط میدان شار و بامیان – به طول 136 کیلومتر ، امکان دستیابی به کابل را با یک درایو 2 ساعته امکان پذیر می کند. اتصال تقریباً 15 کیلومتر آسفالت از بین رفته است. محصولات اصلی گندم ، جو ، قارچ و باقالی است که در فصل بهار رشد می کند. هنگامی که محصولات زراعی در اثر هوای غیر منتظره شدید آسیب دیده ، ساکنان دام های خود را به استان های غزنی و میانه گله می کنند تا مواد غذایی خود را مبادله کنند.

آب و هوای بامیان

آب و هوای بامیان بین زمستان های سرد و نیمه خشک گذار است ، و زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک دارد. بیشترین میزان بارش در اواخر زمستان و بهار رخ می دهد.