باماکو | Bamako

مشخصات شاخص

کشور: مالی | Mali
جمعیت: ۲,۰۰۹,۱۰۹
پیش شماره تلفن: ۲۲۳+
ساعت:

شرح

باماکو | Bamako

باماکو پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور مالی است که به سرعت به سمت رشد و توسعه پیش می‎رود تا جایی که سریعترین رشد را در آفریقا و ششمین در جهان را دارد. این شهر که از اکوسیستم خاص و عجیب آفریقا برخودار است با قرارگیری در کنار رود نیجر از زیبایی‌های منحصر به فرد طبیعی این رود نیز بهره‌مند گشته است. سفر به این شهر آفریقایی شاید جذابیت‌های کشورهای اروپایی را نداشته باشد اما برای کسانی که به طبیعت علاقه‌مند هستند قطعا خاطره‌آمیز خواهد بود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبای آفریقایی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی باماکو 

باماکو به عنوام مرکز تجاری کشور مالی شناخته می‌شود. بندر رودخانه باماکو در نزدیکی کولیکورو واقع شده که یک مرکز تجاری بزرگ به همراه کنفرانس منطقه‌ای است. این شهر هفتمین مرکز بزرگ تجاری آفریقا پس از شهرهای لاگوس، آبیدجان، کانو، ایبادان، داکار و آکرا است. نام باماکو از بامبارا گرفته شده که به معنای دم تمساح است. در حالیکه طلا، اورانیوم، دامداری و نمک از منابع طبیعی منطقه حساب می‌شوند، با این وجود این شهر در یکی از فقیرترین کشورهای دنیا قرار گرفته است.

اکثریت ساکنین منطقه مسلمان و سنی مذهب هستند. با این وجود سبک مذهبی آنان نسبت به شهرهای غرب آفریقا، بیشتر شبیه عربستان سعودی است. شاید دلیل این امر کمک‌های مالی عربستان سعودی در سال‌های پس از دهه 1970 به این شهر به خصوص برای ساخت مسجد معروف شهر بوده است. 

اقتصاد 

اقتصاد آن وابسته به تولید محصولاتی مانند پارچه، گوشت فرآوری شده و کالاهای فلزی است. در این بین ماهیگیری در رودخانه نیجر نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر که در امتداد رودخانه نیجر واقع شده در اکثر مناطق مسطح است اما در نزدیکی مناطق شمالی آن که در نزدیکی آشتفشانی خاموش قرار گرفته‌اند، زمین‌ها کمی مرتفع می‌شوند. باماکو در قسمت جنوب غربی مالی و در میان صحرای ساهار در شمال و خلیج گینه در جنوب قرار گرفته است.

اقلیم غالب منطقه بیابانی و نیمه گرمسیری است. قرارگیری شهر در میان صحرای ساهارا و خلیج گینه باعث گرمای سالانه بیشتری نسبت به سایر مناطق آفریقایی در این منطقه شده است. طول فصل خشک آن طولانی و بارندگی بسیار کم صورت می‌گیرد. 

دیدنی‌ها