بافت | Baft

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۳۴٬۵۱۷
پیش شماره تلفن: ۰۳۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

بافت | Baft

شهرستان بافت یا بام کویر ایران که به شهر گردوی ایران نیز شهرت دارد، شهری در جنوب غربی استان کرمان است که در واقع قدیمی‌ ترین شهر این استان پهناور نیز محسوب می‌شود. جالب اینجاست که این شهر در دل کویر با ارتفاع 2300 متر از سطح دریا یکی از خوش آب و هواترین شهرهای کشور است که با جاذبه‌های باستانی و طبیعت بی‌نظیر خود، گردشگران بسیاری را نه تنها در ایران بلکه از سراسر دنیا به این منطقه جذب نموده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبای کرمانی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر بافت

شهر بافت به گفته باستان‌شناسان قدمتی بیش از هزار سال دارد اما آثار به جا مانده از بناهای تاریخی آن، قدمتی نزدیک به هفتصد سال را نشان می‌دهند. با این وجود شهر کنونی بافت تنها دویست سال عمر دارد. جالب اینجاست که مردمان بافتی در قدیم در منطقه‌ای از کرمان به نام دشتاب زندگی می‌کرده‌اند و بعدها به این منطقه مهاجرت نموده‌اند. سپس در دوره صفاریان یکی از حوزه‌های سیرجان می‌شود. پس از آن در دوره‌های مختلف تاریخی در تسلط حکام مختلف محلی در می‌آید. این شهر قبلا به نام باخته شناخته می‌شده که بعد به باخت تبدیل شده و در نهایت به بافت تغییر پیدا می‌کند. 

اقتصاد

اقتصاد این شهر شدیدا وابسته به صنعت کشاورزی است و از طرفی یکی از قطب‌های مهم کشاورزی ایران محسوب می‌شود. همچنین دومین تولید کننده گردو در کشور است. انار، بادام، هلو، سیب، آلبالو، گیلاس و زردآلو از دیگر میوه‌های مهم تولید شونده در آن می‌باشند. دامپروری و صنایع دستی نیز رونق به سزایی در این شهر دارند. 

گردشگری

سنگ نبشته تخت شاهزاده، قلعه کرد علی، آبشاز سه کاسه، غار شب‌پره، درخت چنار کهنسال ترنگ، خانه تاریخی ایرانمنش، آسیاب جفته و قلعه تاریخی دشتاب از جمله جاذبه‌های دیدنی و خاص این شهر می‌باشند.

جغرافیا

این شهر که در واقع شهری کوهستانی و مرتفع در دل کویر است، با شهرستان‌های سیرجان، کهنوج، بردسیر، ارزوییه و جیرفت همسایه می‌باشد. 

آب و هوا

شهر بافت دارای توپوگرافی خاصی است که شدیدا روی اقلیم آن تاثیر گذاشته و هوای آن‌را از کویری به معتدل و کوهستانی تغییر داده است. زمستان‌های بسیار سرد با بارش فراوان برف و تابستان‌های معتدل و خنک از ویژگی‌های آب و هوایی این منطقه می‌باشد.