بابل | Babol

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۵۰٬۲۱۷ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۱۱
ساعت:

شرح

بابل | Babol

بابل پس از ساری ( مرکز استان) مهم ترین، بزرگترین و پرجمعیت شهر استان مازندران است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ایلیا گشت همراه باشید.

وجه تسمیه

بر اساس پژوهش‌های بدست آمده، نام «بابُـل» از دو تکواژ «با» و «بُل» تشکیل شده ‌است. «با»، در گذشته به معنی هر چیز مایع ازجمله «آب» بوده است به این ترتیب مثلا «باران» یعنی «آبی که رانده می‌شود». تکواژ «بُـل» نیز به معنی «فراوان و بسیار» است و در نتیجه بابل به معنی «جایی که آب فراوان دارد» است. رودخانه ای به نام بابل رود در این شهر جریان دارد.

تغییر نام بابل

بابل تا سال ۱۳۱۰ه‍.ش به دلیل عبور و مرور تاجران و بازرگانان در این شهر، بارفروش خوانده می شد و حاکم نشین مازندران بود ولی در سال 1310 هجری و پس از نقشه‌کشی از این شهر نام آن نیز به دستور پهلوی اول (رضا شاه) از بارفروش به بابُـل تغییر کرد.

جغرافیا

بابل در ۱۵ کیلومتری جنوب دریای مازندران و حدوداً در ۱۰ کیلومتری رشته کوه البرز و قرار دارد.  بابلرود نیز از غرب این شهر می‌گذرد. قرار گرفتن ۲ بزرگراه هراز و فیروزکوه از نزدیکی این شهر آنرا در جایگاه ویژه ای قرار داده است.

زبان

زبان عمده مردم تبرستان و بابل، تا دوره صفویان، فقط زبان تبری (طبری یا مازندرانی) بود که بازمانده زبان پهلویِ اشکانی است. با از بین رفتن سلسله باوندیان که حامی زبان تبری بود این زبان از رسمیت افتاد. امروزه مردم این شهر تلفیقی  از زبان تبری و فارسی است.

دین

مردم بابل همواره دین دار و یکتا پرست بودند بعنوان مثال پیش از ورود اسلام به ایران ، ساکنان این منطقه پیرو آیین میتراییسم (آیین مهرپرستی) بودند.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته وجود دو آتشکده بزرگ در این شهر ، موجب شده که در مقطعی از زمان حتی نام آن به «مه میترا» به معنی (جایگاه میترا) نامگذاری شود. وجود محله های برج بن، روشن آباد، خورشید کلا و نظایر آن نیز موعید این موضوع است.

جاذبه ها در بابل

بابل دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بیشماری است که سخن گفتن از تمام آنها در این مختصر نمی گنجد و ایلیاگشت تنها به بخشی از آنها اشاره می کند و از علاقمندان دعوت می کند تا با شرکت در تورهای گردشگری این شهر را از نزدیک دیده و با آنها آشنا شوند.

آبشارها

چندین آبشار در بابل جریان دارد که هرکدام به منطقه ای که در آن قرار دارند طراوت می دهند.

آبشار درازکش

این آبشار در روستایی به همین نام در منطقه بندپی شرقی واق شده است. حدود 7 متر ارتفاع دارد و در فاصله 360 متری از سطح دریا قرار دارد.

آبشار شی الیم

این آبشار در ۲ کیلومتری جنوب شرقی روستای گاوزن محله در میان دره‌ای انبوه از درختان جنگلی واقع شده است.

آبشار کیمون

این آبشار در روستایی به همین نام و حوالی بندپی شرقی قرار گرفته است. روستای کیمون موقعیتی جنگلی دارد و از مناظر و چشم‌اندازهای بی‌نظیری برخوردار است.

جنگل ها

وجود جنگل های زیبا از دیگر نعمت های شهر بابل است و دیدن آنها خالی از لطف نیست.

جنگل لفور

این جنگل بکر با انبوه درختان، آبشارها، چشمه‌سارها، رودها و زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی در سوادکوه شمالی واقع شده است.

جنگل هیرکانی

این جنگل حدود ۴۰ میلیون سال قدمت دارد و از دوران ژوراسیک به جا مانده و دارای ۸۰ گونه گیاه چوبی است.

جنگل نارنجلو و بابلکنار

این دو جنگل جزء مناطق حفاظت شده بابل هستند.

جنگل شیاده

این جنگل زیبا در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد که به دلیل مرتفع بودن سد شیاده را می‌توان از بالای آن مشاهده کرد.

جنگل ویوج

این جنگل در جاده شیاده واقع در بخش بندپی شهرستان بابل قرار دارد. این جنگل حدود بیست هکتار وسعت دارد.

دریاچه کامیکلا

این دریاچه با چشم اندازی از  کوه و جنگل در بخش بندپی غربی شهرستان بابل و در اطراف کوه‌های البرز قرار دارد. دریاچه‌ی کامیکلا فصلی است و در مرداد عموما خشک می‌شود اما در سایر فصل‌ها خصوصا بهار با وجود آب و چشم‌انداز جنگلی بسیار زیباست.

سد شیاده

این سد در روستایی به همین نام و بر روی رودخانه چلیم قرار گرفته است و در بخش بندپی غربی این شهرستان قرار دارد. این سد در ایام تعطیلات و آخر هفته‌ها میزبان بیش از دو هزار گردشگر است.

روستای فیلبند

این روستا از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران که در ارتفاع حدود ۲۳۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. فیلبند آخرین روستای منطقه چلاو می باشد که راه دسترسی ماشین رو به آن وجود دارد. فیلبند که به بام شرقی مازندران معروف شده در واقع یک پنت هاوس تماشایی است که همچون برج دیده بانی مناطق وسیعی را زیر دید خود دارد. 

دیدنی‌ها