بعلبک | Baalbek

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۵۷٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۸(۹۶۱)+
ساعت:

شرح

بعلبک شهری به‌جا مانده از باستان و دوران پرستش خدایان باستانی متعدد، شهری مملو از خرابه‌های باستانی و معابد مختلف در کشور لبنان است. این شهر تاریخی و اسرارآمیز در لیست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. شهرت فراوان این شهر رمزآلود بیشتر مرهون نیایشگاهی است که از دوران رومیان به‌یادگار مانده و از آثار مهم رومی‌ها محسوب می‌شود. برای گشت و گذار در این شهر باستانی با ایلیا گشت همراه شوید. 

معرفی بعلبک

بعلبک شهری است که در شرق رود لیطانی و در دره بقاع و در استان بقاع لبنان، در 1170 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر قدیمی در دوره رومی‌ها به “هلیوپولیس” به معنی شهر خورشید معروف بوده است. ستون های سنگی بسیار عظیم به جا مانده از شهر بعلبک و نیایشگاه های آن، شکوه دوران قدیم را پیش چشم بازدیدکنندگان می آورد. نکته جالب دیگر در مورد این شهر ماجرای راهب مسیحی است که در زمان عبور کاروان اسرای کربلا از آنجا اتفاق افتاده است. 

گردشگری

شهر خورشید یکی از مقاصد اصلی گردشگری در لبنان محسوب می‌شود. بقایای به‌جا مانده از معابد باستانی نظیر معبد معروف ژوپیتر از محبوبیت خاصی بین گردشگران برخوردار است. از دیگر امکان معروف بعلبک، معبد باخوس و معبد ونوس را نیز می‌توان نام برد. همچنین مسجد راس‌الحسین که مربوط به ماجرای راهب مسیحی است نیز در این شهر واقع شده است. مسجد خوله دختر امام حسین(ع) و مزار شیث پیامبر از دیگر اماکن دیدنی این شهر می‌باشند. 

دین و مذهب

جالب اینجاست که این شهر یکی از شهرهای شیعه نشین لبنان با 59 درصد جمعیت شیعه محسوب می‌شود. همچنین 23 درصد بقیه سنی مذهب و 15 درصد آنان مارونی هستند. مسیحیان آن نیز 2 درصد کاتولیک و 1 درصد ارتودوکس رومی می‌باشند. 

از نکات جالب در مورد این شهر وجود ستون‌های عظیم سنگی است که قابل مقایسه با تخت جمشید در شیراز می‌باشد. واقعیت عجیب در مورد این ستون‌ها وجود قطعه سنگ‌هایی در بدنه آن‌ها به وزن 750 تا 1200 تن است. بعضی از تخته سنگ‌های بکار رفته در قسمت‌های بعلبک به‌عنوان فونداسیون “پایه” به طول 27 متر و عرض و ضخامت 5 متر هستند که در نوع خود بی‌نظیر می‌باشند.