آزور | Azores

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۴۵٬۳۷۴
پیش شماره تلفن: ۲۹۶(۳۵۱)+
ساعت:

شرح

آزور | Azores

آزور در واقع نام سرزمینی تشکیل شده از 9 جزیره آتشفشانی در اقیانوس اطلس است که تحت حاکمیت کشور پرتغال قرار دارد. این مجمع‌الجزایر آتشفشانی با تعدادی جزایر کوچک‌تر و تپه‌های دریایی، چنان مناظر بکر و بی‌نظیری را در اقیانوس اطلس به وجود آورده‌اند، که به طور یقین می‌توان گفت یکی از زیباترین و اعجاب‌انگیزترین مناظر طبیعی و شگفتی‌های خلقت، در تمام دنیا را در این گوشه جهان می‌توان دید. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این مجمع‌الجزایر عجیب پرداخته است، با ما در شناخت بیشتر این منطقه همراه شوید.

معرفی آزور

مجمع‌الجزایر آتشفشانی آزور به پایتختی شهر بندری پونتا دلگادا در جزیره سائومیگل آن، یکی از عجیب‌ترین شگفتی‌های زمین‌شناسی است. جالب اینجاست که این منطقه را در ابتدا کارتاژها یا اقوام باستانی تونسی‌ها کشف کردند و بعدها در قرن چهاردهم میلادی، پای اروپاییان به این منطقه باز شد. اولین فرد اروپایی‌ای که قدم بر این سرزمین عجایب گذاشت فردی به نام “گونکالو ولهو کابرال” از اهالی پرتغال بود که در سال 1431 در خلیج کوچک جزیره سانتاماریای کنونی وارد شد. به مرور زمان جزیره‌های دیگر کشف شدند و در سال 1445 کونگالو، حاکمیت این جزایر را متعلق به خود اعلام کرد در حالی‌که دولت پرتغال این جزایر را سه بخش از 23 بخش تحت مستعمره خود می‌دانست. در واقع این سرزمین را با صخره‌هایی از سنگ‌های آندزیت، می‌توان به بهشت دره‌نوردان و صخره‌نوردان توصیف کرد. 

اقتصاد

این جزایر اقلیم بسیار مناسبی برای کشت انواع موز، مرکبات، میوه، انگور، غلات و تنباکو دارند. از همین‌رو پرورش این محصولات درآمد بسیاری را عاید ساکنینش می‌کند. از طرفی پرورش دام و ماهیگیری نیز مشاغل پر رونقی در این منطقه محسوب می‌شوند. کشاورزی و ماهیگیری صنایع کلیدی اقتصادی منطقه هستند. 

جغرافیا

مجمع‌الجزایر آزور که در نیم‌کره شمالی و در اقیانوس اطلس واقع شده‌اند، در 1500 کیلومتری غرب لیسبون قرار گرفته‌اند. این جزایر موقعیت استراتژیک خاصی دارند و پیوند دهنده سه قاره امریکا، اروپا و آفریقا می‌باشند. مرتفع‌ترین نقطه کشور پرتغال در این جزایر قرار گرفته که کوه معروف پیکو با ارتفاع 2351 متر می‌باشد. این سرزمین روی گسل منطقه‌ای قرار گرفته و دارای آتشفشان‌های زیادی است که آن‌را شدیدا زلزله خیز نموده‌اند.

آب و هوا

آزور منطقه‌ای نیمه گرمسیری تا معتدل است که تقریبا در تمام فصول سال بارندگی‌های پراکنده‌ای دارد. با این وجود بهترین فصل مسافرت به این منطقه آوریل و اکتبر است.