آزمور | Azemmour

مشخصات شاخص

کشور: مراکش
جمعیت: ۴۰٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۵۲۲(۲۱۲)+
ساعت:

شرح

آزمور ، شهری باستانی و بسیار زیبا در منطقه دکاله عبده کشور زیبای مراکش است که جزیی از شهرهای بندری این منطقه بوده و در سواحل چشم نواز اقیانوس اطلس واقع شده است. برای کسانی که به دنبال سفر به شهرهای هیجان‌انگیز و خاص هستند، شهرهایی که مملو از خاطرات تاریخی صده‌های پیشین همراه با جذابیت‌های بی‌نظیر طبیعی و معماری‌های منحصر به فرد، این شهر یکی از مورد انتظارترین آنهاست. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر چندصد ساله مراکشی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر آزمور 

آزمور شهری که قدمت و اصالت آن‌را می‌توان در معماری‌های خاص و تاریخی و بناهای خشتی آن یافت، قدمتی نزدیک به قرن شانزدهم میلادی دارد. برجسته‌ترین ویژگی این شهر معماری سبک اسلامی – مراکشی آن است که با چهره سفید بر اندام تمامی ساختمان‌های آن آمیخته شده است. زیباترین جلوه تاریخی شهر نیز، دیوار تاریخی کشیده شده بر سرتاسر قامت تاریخی شهر است. با این وجود مانند تمامی شهرهای دیگر مراکش که جلوه‌ای از تلفیق مدرنیته و سنت هستند، هتل‌های باشکوهی نیز در سواحل آرام اقیانوس اطلس جا خوش کرده‌اند که محل تفریح و خوش‌گذرانی ثروتمندان از تمامی نقاط دنیا شده‌اند. سواحل بکر این منطقه یکی از ناب‌ترین و آرام‌ترین سواحل در اقیانوس اطلس شناخته می‌شوند. 

تاریخچه

این شهر ظاهرا بخشی از منطقه پونیک بوده است. پونیک منطقه‌ای مابین تونس و الجزایر و مراکش بوده است و با نام پونیک آزاما یا پونیک آساما شناخته می‌شده است. تا قبل از سال 1486 نیز تحت حکمروایی شخصی به نام شاه فیز بوده است. بعد از این سال اکثر ساکنین منطقه رعیت‌ها و خراجگذارهایی از پرتغالی‌ها بوده‌اند. در سال 1513 فراماندار این شهر یعنی مولای زیام از دادن مالیات به پرتغالی‌ها خودداری کرد و مانوئل اول پادشاه پرتغال یک ناوگان عظیم از 500 کشتی و 15 هزار سرباز را روانه آزمور کرد. در طی این جنگ شهر بدون مقاومت ساکنان آن فتح شد. پرتغالی‌ها برای مدت کوتاهی به کنترل شهر ادامه دادند اما در سال 1541 به علت مشکلات اقتصادی حاکمیت شهر را رها کردند. 

جغرافیا 

این شهر که در سواحل اقایونس اطلس واقع شده، در شمال غربی کشور مراکش قرار گرفته و در سمت راست خود رودخانه پرآب Oum Er را دارد. فاصله این شهر از شهر معروف کازابلانکا تنها هفتاد و پنج کیلومتر بوده و در جنوب غربی این شهر واقع شده است.