آذرشهر | Azarshahr

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۴۴۸۸۷
پیش شماره تلفن: ۹۸۴۱۳+
ساعت:

شرح

آذرشهر | Azarshahr

آذرشهر یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای تاریخی ایران است که در استان آذربایجان شرقی واقع شده و جایگاه ویژه و برجسته‌ای در قلب تاریخ و تمدن ایران دارد. این شهر هر ساله مقصد توریستان و گردشگران بسیاری از ایران و جهان می‌شود. اگر دنبال سفر به شهری منحصر به فرد با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری عالی، همراه با طبیعتی بسیار سرسبز و زیبا هستید که علاوه بر داشتن آب و هوای بسیار مناسب، دیار عارفان و سالکان و مشاهیر به نامی چون خواجه یوسف حیران و مولانا خواجه علی بادامیاری دهخوارقانی می‌باشد، ایلیا گشت به شما این شهر زیبای آذربایجانی را معرفی می‌کند.

معرفی آذرشهر

آذرشهر را که با نام تاریخی دهخوارقان یا توفارقان می‌شناسند، یکی از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی است که کوهپایه‌های کوهستان سهند بنا شده است. کهنسالان این شهر از وجود شهری تاریخی به نام توفارقان در محل کوه پیر قطران خبر داده‌اند که بر اثر زلزله تخریب شده و مردم به ناچار در سمت دیگر رودخانه سکنی گزیدند. ویرانه‌های این کوه را هنوز هم می‌توان در فاصله اندکی از شهر به چشم دید. محله‌های قدیمی با فواصل نسبتا زیادی از هم که در بین آن‌ها باغات زیبا و سرسبز بنا شده، گویای بافت قدیمی شهر هستند که از محله‌های زیادی تشکیل شده و شمالی‌ترین آن‌ها محله پیرلر و جنوبی‌ترین آن‌ها کردلر کوچه سی و از طرف دیگر شرقی‌ترین محله دیزج و غربی‌ترین اشاغی کوچه بوده است. 

تاریخ

نام این شهر در منابع قدیمی به صورت ده نخوارگان و ده نخیرجان آمده است در حالیکه داخرقان یا دخارقان نامی است که در کتب جغرافی عربی کهن دیده می‌شود. یاقوت حموی شهر را ده نخیرجان یاد کرده و دهخوارقان عنوانی بوده که حمدالله مستوفی برای شهر استفاده نموده است. بعدها دهخوارقان به تورفارقان تغییر یافته و نهایتا در دوره پهلوی آذرشهر به عنوان نام رسمی شهر انتخاب شده است. 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر که در 54 کیلومتری جنوب غرب تبریز و در محور تبریز_بناب واقع شده از سمت شرق خود به کوهستان سهند و از سمت غرب خود به دریاچه ارومیه می‌پیوندد. از همین‌رو در مناطق غرب و شمالغربی شهر زمین‌ها مسطح و در شرق و جنوب شرقی زمین‌ها ناهموار و کوهستانی می‌شوند. اقلیم شهر به دلیل نزدیکی با کوهستان سهند خنک و معتدل است با این وجود در تابستان‌ها آب و هوای این منطقه نیز گرم و خشک می‌شود.

گردشگری

از جمله اماکن توریستی آذرشهر می‌توان به مسجد قدمگاه، بنای تاریخی طاق چهار سوق، چشمه آب درمانی تاپ تاپان، منطقه گردشگری روستای قرمزگل، مسجد سنگی روستای جراغیل، مصلی آذرشهر،و درخت چنار 700 ساله در محطه پراپر اشاره نمود.