آیوتایا

Ayutthaya

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۴٬۸۸۸ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۶۶
ساعت:

شرح

آیوتایا قبل از بانکوک به مدت ۴۱۷ سال پایتخت تایلند بوده است. این شهر در قرن 17 به زیباترین شهرهای دنیا معروف بوده بالاخره در سال 1991 در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.این شهر در فاصله 40 مایلی بانکوک قرار دارد.

وجه تسمیه

این شهر پس از شهر آیوتایا در هند، محل تولد راما در Ramayana نام گذاری شد و نام یکی از پادشاهان و نجیب زادگان تایلند بود.

تاریخچه آیوتایا 

این شهر در سال 1351 میلادی توسط پادشاه U Thong ایجاد شده است و آنجا را بعنوان پایتخت تایلند برگزید. این شهر پس از سوخوتای دومین پایتخت تایلند بود. تخمین زده شده که این شهر تا سال 1600 میلادی حدود 300 هزار جمعیت داشته و تا سال 1700 به حدود 1000000 رسیده است که در آن زمان یکی از پرجمعیت ترین شهرها محسوب می شده و به ونیز شرق معروف بوده است. در سال 1767، این شهر توسط ارتش برمه نابود و در نتیجه موجب فروپاشی پادشاهی بود. امروزه خرابه های قدیمی شهر در پارک های تاریخی ایوتایا حفظ شده است که به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. اما این شهر مجددا بازسازی و مدرن شد.

آب و هوا

فصل گرم: مارس – می

فصل بارندگی : ژوئن – اکتبر

فصل سرد: نوامبر – فوریه

موزه ها

مرکز مطالعات تاریخی آیوتایا

موزه ملی Chao Sam Phraya: این موزه به ویژه نمایش دهنده اشیاء Wat Racha Burana و Wat Maha That است.

سایر اماکن گردشگری

  • وانگ لوانگ
  • وات سافرا مردان
  • وات سوان دارام
  • Wihan Phra Mongkhon Bophit
  • کلیسای سنت جوزف
  • Baan Hollanda : این شهر در نزدیکی رودخانه های چائو پرایا، لوزبوری و پا ساک در مسیر اصلی شمال-جنوب قرار دارد که چیانگ مای را به بانکوک متصل می کند. شهر قدیمی در جزیره ای است که توسط خم چائو فرایا در غرب و جنوبی، Pa Sak و سمت شرق و کانال کلانگ مانگ در سمت شمالی تشکیل شده است.