آستانه اشرفیه

Astaneh-ye Ashrafiyeh

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۴۰۷۲۶ نفر
پیش شماره تلفن: ۱۴۲۴۲۲
ساعت:

شرح

آستانه اشرفیه یکی از شهرهای استان گیلان است. این شهر با مرکز استان یعنی رشت ۳۵ کیلومتر و با لاهیجان ۷ کیلومتر فاصله دارد. رودخانه سفید رود از این شهر می گذرد و در نتیجه خاکی حاصلخیزتر سایر شهرهای استان دارد.

دهستان‌های چهارده، کیسوم «کماچال» نیاکوه (kisom)، دهشال، دهسر، کورکاء، دهکاء از جمله دهستانهای شهرستان آستانه اشرفیه است.

صنعت کشاورزی به واسطه موقعیت جغرافیایی این شهر پررونق است بخصوص بادام زمین، ابریشم و برنج آستانه شهرتی جهانی را به خود اخصاص داده است. علاوه بر این چای، حبوبات و مرکبات در این شهر کشت می شوند.

وجه تسمیه

این شهر در قدیم به کوچان به معنی محل زندگی کوچ کنندگان معروف بوده است. در آن زمان بلوچ ها در گیلان زندگی می کردند اما این قوم در قرن دوم و سوم از گیلان رحل اقامت می کنند.

جاذبه ها

مرقد مطهر جلال الدین اشرف(ع)

مرقد سيد ابراهيم المرتضي الاصغر ملقب به جلال الدين اشرف ( ع )، پسر امام موسي كاظم ( ع ) ، برادر امام رضا ( ع ) و عموي امام محمد تقي ( ع ) در این شهر واقع شده و همواره محل حضور عاشقان ائمه اطهار است.

آرامگاه دکتر معین

دکتر محمد معین، مولف فرهنگ معین، از بزرگان این شهر است و آرامگاه او نیز همینجا قرار دارد.

پل خشتی نیاکو

پل خشتی نیاکو در روستای نیاکو یکی از روستاهای تابعه  آستانه ی اشرفیه قرار دارد که از آثار دوره ی صفویه است و در مسیر آستانه ی اشرفیه به لاهیجان واقع شده.

رودخانه سفید رود

رودخانه سفيدرود جلگه گیلان به دو قسمت غربی و شرقی ( در قدیم به این دو قسمت بيه پس و بيه پيش می گفتند) تقسیم می کند. ماهيگيري در حاشيه اين رودخانه يكي از تفريحات مردم گيلان است تا ساعاتي خوش را در كنار طبيعت با تماشاي امواج زندگي بخش سفيدرود بگذرانند.

بازار هفتگی آستانه اشرفیه

روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه برپا می شوند و محل داد و ستد انواع محصولات کشاورزی اعم از برنج، کنف، ابریشم و بادام‌زمینی است که از تولید به مصرف عرضه می شود.

 

دیدنی‌ها