عشق آباد | Ashgabat

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۰۳۱٬۹۹۲
پیش شماره تلفن: ۱۲(۹۹۳)+
ساعت:

شرح

عشق آباد شهری در آسیای میانه، پایتخت کشور ترکمنستان که در صدر لیست شهرهای پیشرفته اسلامی واقع شده است. ساختمان‌های زیبا و پیشرفته، معماری منحصر به فرد و فضای شهری فوق‌العاده از جمله عواملی هستند که این شهر را در تراز شهرهای پیشرفته اسلامی قرار داده‌اند. علاوه بر این‌ها آثار تاریخی متنوع، جاذبه‌های فرهنگی و مذهبی فراوان و زیبایی‌های طیبعی بی‌نظیر از دیگر جاذبه‌های گردشگری‌ای هستند که این شهر را به مقصدی ایده‌آل در میان سایر شهرهای موجود در آسیای میانه تبدیل نموده‌اند. همراه ایلیا گشت این شهر تاریخی مذهبی زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر عشق آباد

عشق آباد که در قدیم با نام آشک آباد شناخته می‌شده، فاصله اندکی تا شهر نسا، پایتخت باستانی سلسله اشکانیان دارد. از همین‌رو نام آن برگرفته از نام ایرانی اشک یکم، بنیان‌گذار دودمان اشکانیان است که واژه فارسی آباد در ادامه آن آمده است. این شهر در سال 1818 تنها روستای کوچکی در مسیر استراحت کاروانیان جاده ابریشم بوده است. متاسفانه به دلیل نزدیکی به شهر نسا، پس از حمله مغولان به این شهر کاملا ویران می‌شود. با این وجود امروزه اینگونه به نظر می‌رسد که شهر کنونی اشک آباد بعدها بر خرابه‌های شهر نسا بنیان گذارده شده است. این شهر در سال 1924 به عنوان پایتخت ترکمنستان به طور رسمی معرفی گردید. 

گردشگری

بنای یادبود بی‌طرفی، مسجد گیپجاک بزرگ‌ترین مسجد در آسیای میانه، موزه ملی ترکمنستان، ویرانه‌های به جا مانده از شهر باستانی نسا، موزه فرش و موزه زمین لرزه از جمله جاذبه‌های گردشگری این شهر باستانی هستند.

جغرافیا

عشق آباد که مرکز استان آخال ترکمنستان است، با شهر شیروان در استان خراسان تنها 22 کیلومتر فاصله دارد. این شهر در دشت توران و در 25 کیلومتری شمال مرکز ایران واقع شده که در منطقه آخال تکه در دشت کوهپایه‌ای کوهستان کوپه داغ قرار گرفته است. از همین‌رو بین بیابان قره قوم در سمت شمال خود و کوه‌های کوپه داغ در سمت جنوب خود واقع شده است. مشهد نیز بزرگ‌ترین شهر زیارتی ایران 250 کیلومتر تا پایتخت ترکمنستان فاصله دارد. 

دیدنی‌ها