اراک | Arak

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱٬۴۲۹٬۴۷۵ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۸۶۱
ساعت:

شرح

اراک | Arak

شهر اراک ، مرکز استان مرکزی و  خودش دارای 7 شهرستان تابعه است. شهرستان در فاصله 288 کیلومتری تهران قرار دارد. ارتفاع اراک از سطح دریا حدود 1700 متر از سطح دریاست و به لحاظ وسعت بعد از ساوه دویمن شهر بزرگ استان مرکزی محسوب می شود. همسایه های این شهر در شمال، ساوه، در شمال غربی، همدان، در غرب، ملایر، الیگودرز و خمین، در شرق آن محلات و شمال شرقی اش به آشتیان و تفرش محدود می شود. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر می‌کنیم.

وجه تسمیه نام اراک

در رابطه با وجه تسمیه نام شهرستان «اراک» گفته می شود که این کلمه 100درصد فارسی و به معنی نام یک گیاه با گلهایی سفید و خوشه ای، میوه ای زرد رنگ و دارویی است. ریشه آن اراکوه است که به اریکه تغییر کرده که به معنی تخت پادشاه، باغستان، باغ، پایتخت و بارگاه معنی شده است.

اقتصاد

اراک یکی از شهرهای صنعتی است. اساس اقتصاد شهر  اراک شامل  بخشهای خدمات ، صنعت و کشاورزی هستند. صنایع و کارخانه جات مختلف اعم از کارخانه کابل سازی، ماشین سازی، کارخانه آونگان ( سازنده پایه های فلزی انتقال نیرو )، ، آلومینیوم سازی ، کمباین سازی، لاستیک سازی، رنگ روناس، پالایشگاه، پتروشیمی، کارخانه های تولیدی نورد آلومینیوم ، هپکو  (سازنده ماشین آلات راه سازی)، کارخانه ادوات کشاورزی و نواحی صنعتی خیرآباد و شهرک صنعتی ناحیه یک واقع در ضلع شرقی اراک شهرک صنعتی ناحیه دو ( ایبک آباد) در اراک فعالیت دارند. علاوه بر این اراک دارای معادن مختلف از جمله سنگ نمک، گچ، سنگ تراورتن، پارتیتین، منگنز، روی، سرب، سنگ آهن و … است.

جاذبه های گردشگری اراک

تاریخ ایجاد شهر اراک به زمان قاجار باز می گردد و با توجه به حدود دو قرن که از عمرش می گذرد، شهری جوان محسوب می شود. با این وجود این شهر دارای آثار طبیعی و تاریخی قابل توجهی است.

تالاب میقان

تالاب میقان یکی از جاذبه های اکوتوریستی اراک است که در فاصله 15 کیلومتری شمال شرقی آن و جنوبی غربی داوود آباد قرار داد. این تالاب یکی از تالاب های بیابانی محسوب می شود که با توجه به میزان بارندگی حجم آب آن کم، زیاد و یا خشک می شود. در این تالاب شما می توانید گونه های مختلف جانوری بخصوص درنا را ملاقات کنید.

روستای هزاوه

روستای هزاوه یکی از روستاهای معروف کشور است چراکه زادگاه افرادی مانند امیرکبیر، میرزا بزرگ قائم مقام و … بوده است. این روستا در حد فاصل 18 کیلومتری اراک قرار دارد و قدمت آن به قرن پنجم هجری می رسد. معماری روستای هزاوه پلکانی و مصالح ساخت آن گل، سنگ و چوب است.

روستای انجدان

روستای انجدان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اراک است که به واسطه طبیعت زیبا، زمین های مناسب شکار و غارهای عجیب آن مشهور شده است. این روستا در 40 کیلومتری غرب اراک واقع شده است.

جاذبه های تاریخی

بازار اراک

مثل بسیاری از شهرهای ایران، اراک نیز دارای بازار سنتی است با طولی کمتر از یک کیلومتر و دیوارهایی کم ارتفاع که در برخی از نقاط طول آنها به 7 متر می رسد. قدمت این بازار به سال 1228 هجری قمری و سلطنت فتحعلیشاه برمی گردد و با توجه به نیازها شهر جزو اولین ساختمانهایی بوده که احداث شده است.

ارگ حکومتی اراک (برج شیشه)

ارگ حکومتی اراک در اوایل قرن سیزدهم هجری قمری و با هدف بهره برداری بعنوان اقامت حاکم و مرکز حکومتی شهر احداث شده است. از ویژگی های این ارگ می توان به کاشی کاری های معلق با طرح لوزی شکل اشاره کرد که در هنگام تابش نور خورشید درخشش عجیبی دارند و به همین دلیل به این برج، برج شیشه نیز می گویند. ناصر الدین شاه در زمان خلافش این ارگ را بنعنوان ارگ حکومتی اش برگزیده و برخلاف قانون در سال 1361 بخش اعظمی از آن تخریب شد و امروزه تنها قسمتی از آن بنام خانه سپدار باقی مانده است.

حمام چهار فصل

حمام چهارفصل یکی دیگر از آثار تاریخی اراک است که به دلیل 1600 مترمربع وسعت، بزرگترین حمام تاریخ ایران لقب گرفته این حمام همچنی بعلت وجود نقاشی هایی از فصول مختلف در آن، چهار فصل نامیده می شود. زمان احداث آن در دوره حکومت احمدشاه قاجار و معمارش، محمد ابراهیم خوانساری است. آب این حمام از قنات تامین می شده و ارتفاعش برای تامین گرمایش مورد نیاز، 3 و نیم متر از سطح سایر بناها پایین تر است.

کلیسای مسروپ مقدس

این کلیسا نیز یادگاری از دوره قاجار است که در زمان خود با همکاری ارامنه شازند، کمره هفت جامپلق و بور احداث شده است. این کلیسا دارای بخش های مختلف از جمله خانه کشیش، سالن اجتماعات و مدرسه است. علاوه بر این بنای یادبودی از شهدای ارامنه در حیاط کلیسای مسروپ مقدس  نصب شده است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها