آنتورپ | Antwerp

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۲۰,۵۰۴
پیش شماره تلفن: ۰۳
ساعت:

شرح

آنتورپ شهری است در بلژیک و از نظر وسعت شهر و حومه پس از بروکسل دومین شهر بزرگ و از نظر واحد شهری بزرگترین شهر این کشور محسوب می‌شود.

این شهر مرکز استان آنتورپ و همچنین پر جمعیت‌ترین شهر در ناحیه فلاندر به شمار می‌آید. آنتورپ در کناره راست رود اسخلدت واقع شده و از قدیم یکی از مراکز مهم فرهنگی و اقتصادی بنلوکس بوده‌است. این شهر همچنین مقر اصلی فعالیت های اقتصادی کشور بلژیک به شمار می آید. بندر آنتورپ یکی از بزرگترین بنادر در جهان به شمار می‌آید. این یندر دومین بندر بزرگ اروپا و یکی از مراکز مهم حمل و نقل و تجارت در این قاره محسوب می‌شود. این بندر همچنین بزرگترین مجموعه یک پارچه پتروشیمی اروپا را در خود جای داده است.

پیشینه تاریخی

تاریخ آنتورپ به روستای کوچکی می‌رسد که رومی‌ها و گُل‌ها ساخته‌بودند. در کاوش‌هایی که در سال‌های ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۱ در منطقه اِسخِلد (Scheldt) انجام شده پاره‌سفالها و تکه‌شیشه‌هایی از میانه‌های سدهٔ دوم تا پایان سدهٔ سوم میلادی یافت شده‌است.

نام شهر آنتورپ بار نخست در سدهٔ چهارم میلادی به عنوان یکی از سکونتگاه‌های قوم ژرمنی فرانک ذکر شده‌است. گفته می‌شود که نام این شهر از واژه‌های ژرمنی “anda” (کنار) و “werpum” (اسکله) گرفته شده‌است. روایت دیگر «an der Warft» است٬ که معنی آن «کنار بندر» است.

اقتصاد

آنتورپ یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت الماس در دنیاست و «روزانه ۲۰۰ میلیون دلار الماس به این شهر وارد یا از آن خارج می‌شود». بندر آنتورپ، به عنوان دومین بندر بزرگ اروپا، نقش عمده‌ای را در تجارت و حمل و نقل این قاره ایفا می‌کند. موقعیت لوجستیکی این بندر شرکت‌های کشتیرانی و بازرگانی متعددی را گرد هم آورده است. بزرگترین مجموعه یکپارچه پتروشیمی اروپا نیز در همین بندر قرار گرفته است. این مجموعه در بر گیرنده پنج پالایشگاه نفتی، بزرگترین دپو پتروشیمی اروپا و همچنین مرکز مهم اکثر شرکت‌های پتروشیمی بزرگ دنیا از جمله BASF است. ۷ شرکت از ۱۰ شرکت برتر پتروشیمی، در آنتورپ فعالیت می‌کنند. این تنوع و گستردگی خدمات در آنتورپ ، این شهر را به یکی از پایگاه های مهم اقتصادی و تجاری در قاره اروپا تبدیل کرده است.

در حال حاضر بندر آنتورپ، با عملکردی معادل 8.5 TEU مهمترین دروازه به اروپاست. حجم نقل و انتقالات کالاهای نفتی این بندر تا پایان سال 2015 نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.7 درصد رشد داشته است. همچمنین میزان جابه‌جایی کانتینرها در این بندر به 4.4 میلیون TEU افزایش یافت که رشد 2.9 درصدی را نشان می‌دهد. به علاوه در سال 2015، حجم کلی نفت جابه‌جا شده در این بندر به 30.42 میلیون تن رسید که با رشد 4 درصدی مواجه شده است.

آنتورپ دومین شهر بزرگ بلژیک، یکی از بهترین شهرهای این کشور برای خرید کردن و امتحان کردن غذاهای محلی است. اگر از علاقه‌مندان به هنر باشید، از بازدید از موزه‌ی هنرهای زیبای این شهر که مجموعه‌های بی‌نظیر هنری را گردآوری کرده است لذت می‌برید.

گردشگری

گرت مارکت

گرت مارکت (بازار بزرگ) یک میدان در شهر آنتورپ بلژیک است که در قلب محله قدیمی شهر جای گرفته است. در سال ۱۲۲۰ دوک هنری یکم از برابانت (۱۱۳۵-۱۲۶۵) این فضا را به شهر بخشید. سیتی‌هال آنتورپ و چندین ساختمان و تالارهایی از قرن شانزدهم و تعداد زیادی هتل، کافه و رستوران در اطراف این میدان قرار دارد. با توجه به رود شلده که از این قسمت شهر عبور می‌کند در زمستان میزبان بازار کریسمس و محل اسکیت روی یخ است.

باغ وحش

باغ وحش آنتورپ در مرکز شهر آنتورپ و در مجاورت ایستگاه مرکزی قطار است و قدیمی‌ترین باغ وحش کشور بلژیک است.این مکان در سال ۱۸۴۳ تاسیس شده و علاوه بر استفاده عمومی، مرکزی برای تحقیقات جانورشناسی نیز هست. در سال ۲۰۰۷ باغ وحش آنتورپ جایزه “بهترین محل نگهداری حیوانات در قرن نوزدهم” را از آن خود کرد.

تالار شهر

تالار شهر آنتورپ ( Antwerp City Hall) در ضلع غربی گرت مارکت (میدان) قرار دارد. این ساختمان بین سال‌های ۱۵۶۱ و ۱۵۶۵ پس از طرح های کورنلیس فلوریس و چندین معمار و هنرمند دیگر، تأثیرات فلندرزی و رنسانس ایتالیایی را در بر می‌گیرد. این ساختمان در میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است.

در قرن شانزدهم آنتورپ یکی از پر جنب و جوش‌ترین بنادر تجاری و شهرهای پر رونق اروپای شمالی بود. مقامات شهری آرزوی جایگزینی آنتورپ را در سالن شهر قرون وسطایی کوچک خود داشتند که یک ساختار تحسین برانگیزتر برای رفاه شهر بزرگ بندری بود. معمار دومین د واگانکری یک طرح جدید (به سال ۱۵۴۰ میلادی) برای یک ساختمان جدید در قالب سبک‌های معماری گوتیک از سالن شهرهای فلاندرز و برابانت تهیه کرد.
اما تهدید جنگ مانع پیشرفت در این پروژه شد. به جای استفاده از مصالح ساختمانی برای تالار شهر از آن به منظور دفاع از شهر مورد استفاده قرار گرفت. تا حدود ۱۵۶۰ طرح جدید ایجاد نشد در عین حال معماری گوتیک از مد رفته بود. طرح های جدید برای تالار شهر در سبک رنسانس جدید بود. این ساختمان در سال ۱۵۶۵ تکمیل شد و به مدت ده سال به طول انجامید پیش از اینکه در آشوب اسپانیایی ۱۵۷۶ سوزانده شود. این ساختمان سه سال بعد ترمیم شد.

کلیسا جامع بانوی ما

کلیسای جامع بانوی ما (Cathedral of Our Lady)، یک کلیسای کاتولیک رومی در آنتورپ ، کشور بلژیک است. اگر چه اولین مرحله از ساخت این کلیسا  در سال  1521  به پایان رسیده بود اما هرگز به مرحله تکمیل نهایی نرسید. این کلیسای بزرگ در سبک گوتیک ساخته شده و  معماران آن جان و پیتر آپلمنز بوده اند. سالن درونی کلیسای جامع، شامل تعدادی از آثار قابل توجهی می باشند که توسط نقاشان هنرمندی به سبک  باروک مانند پیتر پل روبنس، اوتو ون کشیده شده اند.

مناره های این کلیسا با 123 متر ارتفاع،  یکی از بلندترین بناهای شهر در زمان ساختش محسوب می شده است. جلوی درب ورودی و پایین مجسمه ای از حضرت مریم و مسیح، میزی با شمع های متفاوتی وجود دارد که  هر کس به نیتی شمعی را روشن می کند. ” کلیسای جامع بانوی ما” ، علاوه بر قدمت آن به لحاظ مذهبی و دینی ، دارای پیشینه ای از موسیقی نیز می باشد. بسیاری از آهنگسازان و نوازندگان قرن پانزدهم در این کلیسا در گروه کر مشغول بوده اند مانند : Jacob Obrecht، Henry Bredemers، John Bul، Andreas Pevernage. کلیسای جامع در لیست میراث جهانی ثبت شده است.

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر (Museum van Hedendaagse Kunst)، واقع شده در شهر آنتورپ در کشور بلژیک می باشد. این موزه بی نظیر که در سبک بی نظیر آرت دکو ساخته شده است شامل مجموعه ای بی نظیری از هنرهای معاصر و مدرن می باشد. در این موزه، ساختار و چیدمان تزئینات داخلی، سرامیک ها، مُد های داخلی و طراحی صنعتی همگی از نمایشگاه بین‌الملی هنرهای تزئینی و صنعتی مدرن فرانسه الگو برداری شده است. این موزه شامل مجموعه ای از  هنرهای  بلژیکی و دیگر هنرهای بین المللی از دهه 1970 می باشد. موزه هنرهای معاصر بلژیک دارای مجموعه ای از الگو ها و سمبل های کشور بلژیک می باشد که به حالت ماکتی عظیم ساخته شده اند. این موزه سالانه پذیرای 20 هزار بازدیدکننده داخلی و خارجی دارد. در سال 2009 این موزه یکی از اثر گذارترین موزه های فرهنگی کشور بلژیک معرفی شد.

دیدنی‌ها