اندیمشک | Andimeshk

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۳۵٬۱۱۶
پیش شماره تلفن: ۰۶۱(۹۸)+
ساعت:

شرح

اندیمشک | Andimeshk

اندیمشک شهری در جنوب غربی ایران، واقع در دامنه‌های میانی رشته کوه‌های زیبای زاگرس و استان زر خیز خوزستان که محل ساخت عظیم‌ترین و مهم‌ترین سدهای کشور است. این شهر جنوبی با قدمتی حدود سه هزار ساله که به تمدن با عظمت عیلام برمی‌گردد، به خاطر وجود مناظر طبیعی بکر و سحرانگیز خدادادی و دریاچه‌های مصنوعی ساخته شده در اطراف آن، توسط سدهای کرخه و دز و همچنین وجود یادگارهایی از دوران هشت سال دفاع مقدس در آن، به یکی از گردش‌پذیرترین شهرهای ایران تبدیل شده است. همراه ایلیا گشت این شهر زیبای تاریخی را بیشتر بشناسیم. 

معرفی شهر اندیمشک

شهر اندیمشک کنونی بر ویرانه‌های به جا مانده از شهر باستانی اری‌ترین بنا نهاده شده است. همچنین در متون تاریخی از نامی به عنوان لور در دوره ساسانیان و اشکانیان برای شهر استفاده می‌شده است. نام اندیمشک از سال 1320 و در دوره پهلوی به این شهر اختصاص داده شد. همچنین در این دوره راه آهن معروف اندیمشک در کنار قلعه باستانی لور توسط رضا شاه احداث شد. متاسفانه این شهر در طول هشت سال جنگ تحمیلی ایران و عراق به شدت تخریب شد و مورد هجوم نیروهای بعثی قرار گرفت به طوریکه در روز چهارم آذرماه سال 1365 به مدت ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه توسط ۵۴ فروند جنگنده نیروی هوایی عراق مورد حمله قرار گرفت. از این حمله به عنوان طولانی‌ترین حمله پس از جنگ جهانی دوم و روزی که صدام در اندیمشک قصابی کرد یاد می‌شود.

اقتصاد

این شهر که دارای موقعیت استراتژیک منحصر به فرد و از مهم‌ترین مسیرهای ترانزیت کشور می‌باشد، تنها شهر پیوند دهنده 4 استان کرمانشاه، لرستان، خوزستان و ایلام به یکدیگر است. از طرف دیگر دارای زمین‌های بسیار خوب و مرغوب برای کشاورزی و نیز ذخایر فراوان نفت، گاز، سیلیس، گچ، ماسه، آهک و سنگ آهن می‌باشد و از همین‌رو از نظر اقتصادی بسیار پر رونق و در حال توسعه روز افزون است.

جغرافیا

این شهر در شمال با شهر خرم‌آباد، در غرب با دهلران، در جنوب با شوش و در شرق به فاصله 15 کیلومتر با دزفول همسایه است. همچنین در شمال غربی خود سد معروف کرخه و در شمال شرقی خود سد عظیم دز را دارد. 

آب و هوا

آب و هوا این شهر همچون سایر شهرهای خوزستان در زمستان‌ و پاییز خنک و معتدل است ولی از اواسط بهار تا پایان تابستان شدیدا گرم و شرجی است. در بعضی از روزهای تابستان دمای هوا به 50 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

دیدنی‌ها