اندیجان | andijan

مشخصات شاخص

کشور: ازبکستان
جمعیت: ۴۰۳,۹۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۹۸+
ساعت:

شرح

اندیجان | andijan

اندیجان شهری در ازبکستان است. اندیجان در حاشیه جنوب شرقی دره فرگانا در نزدیکی مرز ازبکستان با قرقیزستان واقع شده است. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای دره فرگانا است. در برخی از نقاط شهر ، باستان شناسان مواردی را پیدا کرده اند که مربوط به سده های 7 و 8 است. از نظر تاریخی ، اندیجان شهر مهمی در جاده ابریشم بود. این شهر شاید به عنوان بهترین زادگاه بابور شناخته شده باشد که پس از یک سری از مشکلات ، سرانجام موفق شد پایه و اساس سلسله مغول را در شبه قاره هند بگذارد و اولین امپراتور مغول شود. این شهر همچنین در سال 2005 هنگامی که نیروهای دولتی به معترضین آتش گشودند ، باعث بدگویی شد و صدها نفر را در قتل عام اندیجان به قتل رساند.

تاریخچه

اندیجان در دوران اتحاد جماهیر شوروی به یک شهر مهم صنعتی تبدیل شد. کالاهای تولیدی در شهر شامل مواد شیمیایی ، لوازم خانگی ، الکترونیک ، مواد غذایی ، مبلمان ، گاوآهن ، پمپ ، کفش ، قطعات یدکی ماشین آلات کشاورزی ، ابزارهای مختلف مهندسی و صندلی های چرخدار است.پس از تشکیل خانات كوكند در قرن 18th ، پایتخت از اندیجان به كوكند منتقل شد. در اواسط قرن نوزدهم ، امپراتوری روسیه شروع به اشغال منطقه آسیای میانه امروزی کرد. در سال 1876 ، روسها به همراه آن ، خاناته كوكند و شهراندیجان را فتح كردند.

این شهر مرکز و نقطه عطف قیام اندیجان در سال 1898 بود که در آن پیروان رهبر صوفیان مادعلی ایشان به پادگانهای روسی در این شهر حمله کردند و 22 نفر را کشتند و 16-20 نفر دیگر نیز زخمی شدند. به عنوان تلافی ، 18 نفر از شرکت کنندگان به دار آویخته شدند و 360 تبعید شدند. در 16 دسامبر سال 1902 ، بخش اعظم شهر در اثر زلزله شدید واقع شد که موجب تخریب 30،000 خانه در منطقه شد و 4500 نفر را کشته شد. پس از استقرار حکومت اتحاد جماهیر شوروی دراین شهر در سال 1917 ، این شهر به سرعت تبدیل به یک شهر صنعتی مهم در SSR ازبکستان شد. در دهه 1990 ، اندیجان و منطقه اطراف آن از نظر سیاسی ناپایدار شدند.

سقوط اتحاد جماهیر شوروی و تاثیر آن بر منطقه

فقر و صعود در بنیادگرایی اسلامی باعث ایجاد تنش در منطقه شد. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ، این شهر و منطقه به طور کلی دچار کاهش شدید اقتصادی شدند. بسته شدن مکرر مرزها ، به اقتصاد محلی آسیب جدی رساند و فقر موجود در آن را به شدت رواج داد.

در 13 مه 2005 ، ارتش ازبکستان آتش بس بسیاری از افراد معترض به شرایط نامناسب زندگی و دولت فاسد را باز کرد. تخمین کشته شدگان در 13 مه از 187 ، تعداد رسمی دولت ، به چند صد نفر می رسد. یک مدافع SNB ادعا کرد که 1500 نفر کشته شده اند. اجساد بسیاری از کسانی که جان خود را از دست دادند ، در پی این قتل عام در قبرهای دسته جمعی پنهان شده بودند.

دولت ازبکستان در ابتدا اظهار داشت که نهضت اسلامی ازبکستان ناآرامی ها را سامان داده و معترضین عضو حزب التحریر بودند. منتقدان معتقدند که برچسب اسلامی رادیکال فقط بهانه ای برای حفظ رژیم سرکوبگر در کشور بوده است.اینکه سربازان برای جلوگیری از وقوع یک انقلاب رنگی به طور غیرقانونی شلیک کنند یا به طرز موجهی برای خنثی کردن یک زندان اقدام کنند ، نیز مورد بحث است. تئوری دیگر این است که این اختلاف واقعاً یک مبارزه بین طبقه ای برای قدرت دولت بود. دولت ازبکستان سرانجام اذعان کرد که شرایط نامساعد اقتصادی در منطقه و نارضایتی مردمی در این قیام نقش داشته است.

موقیت جغرافیایی اندیجان

اندیجان در 450 متر از سطح دریا در حاشیه جنوب شرقی دره فرگانا در نزدیکی مرز ازبکستان با قرقیزستان واقع شده است. از طریق جاده 22 کیلومتری شمال شرقی آساکا و 68.6 کیلومتر جنوب شرقی Namangan است.

آب و هوای اندیجان

اندیجان دارای آب و هوای نیمه خشک سرد با زمستان های سرد و تابستان های گرم ، طبیعت بسیار قاره ای را نشان می دهد ، اگرچه زمستان های آن خفیف تر از آن است که برای مکانی در آسیای میانه انتظار داشت. بارش باران عموماً سبک و نامنظم است. تابستان ها به ویژه خشک هستند.