آمستردام

درباره شهر

آمستردام، شهری واقع در غرب هلند و در استان هلند شمالی است که از نظر جمعیت بزرگترین شهر این کشور محسوب می‌شود. همچنین به لحاظ اسمی پایتخت هلند نیز به‌شمار می‌رود. این شهر سالانه میزبان 20 میلیون گردشگر از اقصی نقاط جهان است. آمستردام به پایتخت لاله‌های نارنجی شهرت دارد. نام آن نیز از رودخانه‌ای که در شهر جریان دارد و سد روی آن گرفته شده است. رودخانه امستل (Amstel) و سد که به زبان لاتین (Dam) گفته می‌شود. با ایلیا گشت همراه شوید تا شهر لاله‌های نارنجی را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر آمستردام

با وجود اینکه آمستردام پایتخت کشور هلند محسوب می‌شود اما پارلمان و مراکز اصلی اداری این کشور در شهر لاهه استقرار یافته‌اند و آمستردام تنها از نظر اسمی پایتخت به حساب می‌آید. از آنجا که این شهر یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای دنیاست و تنوع ملیت‌های آن به بیش از صد و پنجاه می‌رسد، به همین دلیل یکی از ضد نژادپرستی‌ترین شهرهای دنیا نیز به‌شمار می‌رود. هستهٔ اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا بوجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد.

رزرو تور هلند ارزان و  لحظه آخری با شرایط عالی و قیمت استثنائی

اقتصاد

اهمیت آمستردام از نظر تجاری بسیار بالاست. خیلی از شرکت‌های بزرگ دفاتر خود را در این شهر متمرکز ساخته‌اند. شرکت‌هایی نظیر فیلیپس، هینکن، اکزونوبل و بانک‌ها و بیمه‌های هلندی در آن مستقر هستند.همچنین دفاتر منطقه‌ای شرکت‌های جهانی‌ای مانند سونی نیز در نزدیکی آمستردام استقرار یافته‌اند.

گردشگری

این بندر را شهر دوچرخه‌ها نیز می‌توان نامید، چراکه اکثر مردم شهر عمدتا با دوچرخه تردد می‌کنند بطوریکه بیش از 650 هزار دوچرخه در آن وجود دارد که 200 هزارتای آن فقط در آب افتاده‌اند. همچنین بخش مرکزی آن که از قرون وسطی به‌جا مانده بافت قدیمی و فشرده و زیبای خود را حفظ نموده و به یک موزه روباز تبدیل شده است. به همین خاطر یکی از تفریحات جالب گردشگران قایق سواری در کانال‌های آن و عبور از مقابل ساختمان‌های قدیمی و زیبای این شهر می‌باشد.

جغرافیا

این بندر از شرق به دریاچه آیسل میر متصل شده و در غرب به دریای شمال و آب‌های آزاد، آن هم از طریق یک کانال کشتیرانی راه پیدا کرده است. درواقع این شهر زیر سطح دریا قرار گرفته و شبکه گسترده‌ای از کانال‌ها و نهرها بخش‌های مختلف آن‌ را به‌هم وصل می‌کنند. رودخانه آمستل نیز که از وسط شهر می‌گذرد. تعداد کانال‌های این شهر که به 165 عدد می‌رسد، حتی از تعداد کانال‌های شهر ونیز نیز بیشتر می‌باشد.

سفر به سرزمین گل های لاله و بازدید از جاذبه های گردشگری هلند

آب و هوا

آب و هوای این بندر نیز تحت تاثیر آب‌های آزاد معتدل و مرطوب است.

مشخصات شهر

کشور: هلند