آلماتی

Almaty

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۷۰۳٬۴۸۱
پیش شماره تلفن: ۷۲۷(۷)+
ساعت:

شرح

آلماتی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور قزاقستان که پایتخت پیشین این کشور نیز محسوب می‌شود. این شهر زیبا با جاذبه‌های طبیعی فراوان، فضایی سرسبز، ساختمان‌هایی زیبا، خیابان‌هایی عریض و فواره‌های فراوان لقب شهر باغ را به خود گرفته است. گفته می‌شود در این شهر 120 فواره فعال وجود دارد که نمایی بی نظیر را به شهر داده‌اند. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر کنید.

معرفی آلماتی

آلماتی به معنی سپیدار واژه‌ای قزاقی است که در قدیم به آن آلماآتا به معنی پدر سیب گفته می‌شد. این نام گذاری به خاطر وجود گونه‌های متعدد و متفاوت سیب که در جنوب شرقی قزاقستان وجود دارد و بومی این منطقه است، می‌باشد. در بهار حومه شهر مملو از شکوفه‌های سیب، آلبالو، گیلاس و زردآلو می‌شود. امروزه سیب به عنوان نماد این شهر شناخته می‌شود. این شهر با لباس سبز بر تن، نمای زیبای کوه‌های اطراف و ۸ هزار هکتار پوشش سبز در داخل شهر به شهری رویایی تبدیل گشته است.

گردشگری

پیست اسکیت روی یخ مدئو که در ارتفاعات آن مستقر گشته و یکی از بزرگ‌ترین پیست‌های اسکیت روی یخ(پاتیناژ) است که با رفتن به آنجا می‌توان تمام شهر را زیر پاهای خود حس کرد. خیابان‌های فراخ و محل پیاده‌روی‌های فراوان، تله کابین تپه‌های توپ کاپی، کلیسای جامع زنکوو که تنها کلیسای چوبی جهان است که میخ در آن به کار نرفته و تمامی آن به رنگ زرد است، پارک زیبا و فرحبحش پانفیلوف و دریاچه بزرگ آلماتی از اماکن جذاب و دیدنی این شهر هستند.

جغرافیا

این شهر در مرکز قاره اوراسیا و در بخش جنوب شرقی قزاقستان و شمال پشته ‌کوه‌‌های تیان‌شان و در دامنه کوه‌های پر از برف زایلیسکی-آلاتو قرار گرفته است. مساحت این شهر 682 کیلومتر بوده و در نزدیکی مرز کشور قرقیزستان واقع شده است.

آب و هوا

اقلیم حاکم بر این منطقه تقریبا کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است. دمای حدود 9 درجه سانتی‌گراد میانگین دمای آن و بارش حدود 600 تا 650 میلیمتر در سال، متوسط بارش سالانه آن است. برای سفر به این شهر زیبا ابتدای اردیبهشت تا اواخر آبان بهترین زمان سفر می‌باشد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها