الیگودرز 

Aligudarz

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۸۹٬۲۸۸ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۶۶
ساعت:

شرح

الیگودرز به شهر آبشار‌ها و لاله‌های واژگون معروف است. بزرگترین دشت لاله‌های واژگون جهان در الیگودرز قرار دارد . الیگودرز در شرق استان لرستان است که با پیشینه‌ای تاریخی، مناظر زیبا و آب و هوایی معتدل در روزهای تابستانی گردشگران بسیاری را بسوی خود جذب می کند. الیگودرز ، بیشترین سهم از مناظر دیدنی و طبیعی استان لرستان را به خود اختصاص داده است. از میان جاذبه های طبیعی بسیار زیبای الیگودرز می‌توان از آبشارهای آب سفید و چکان به عنوان مهمترین مناظر طبیعی این شهرستان نام برد.

در لرستان حدود ۱۱ آبشار مختلف وجود دارد که هر ساله در فصل‌های مختلف علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب می‌کند. آبشار آب سفید عروس زیبای لرستان آبشار آب سفید یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین آبشارهای کشور است که در بخش بشارت الیگودرز واقع شده است، این آبشار با ارتفاعی بیش از 60متر از تونلی در دل کوه بیرون می‌آید و سرچشمه آن بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم در پرده ابهام باقی مانده است. آبشار آب سفید در منطقه‌ای ییلاقی با کوه‌های سر به فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو واقع شده و هوای آن بسیار خنک و دلنشین است که حتی در تابستان برای گذران شب، می توانید از چادر زدن برای ماندن در کنار این آبشار استفاده کنید. آبشار آب سفید در 90کیلومتری شهرستان الیگودرز قرار دارد و تنها مسیر برای رفتن به این آبشار از روستاهای کاکلستان و قلیان می‌گذرد که خوشبختانه جاده‌ای آسفالته و مسطح دارد.

آبشار برنجه (تاف) در ۲ کیلومتری غرب روستای پیر امام و همچنین در نزدیکی، روستاهای سرتنگ برزه و در بخش برزه و ماهروی شهرستان الیگودرز مرتفع‌ترین آبشار آسیا و سیزدهمین آبشار مرتفع جهان است.

آبشار چکان، سرمایه خدادادی الیگودرز آبشار چکان در جنوب غربی الیگودرز و در بخش «ززوماهرو» قرار دارد و مشرف به روستاهای منطقه چکان است .آبشار چکان از درون غاری مشرف به زمین‌های زراعی چکان بیرون می آید که فوران آن دهها متر طول دارد و آهنگ آن گوش هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. اطراف آبشار و امتداد رودخانه سرسبز و پوشیده از درختان میوه همچون:گردو، بلوط، گلابی است.بهترین راه رسیدن به آبشار چکان از طریق جاده شوسه مورزرین- شول آباد و بهارکار است. رشته کوه تمندر رشته کوه تمندر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری الیگودرز است که در نواحی بریرود و ذلقی شهرستان الیگودرز واقع شده و دارای چهار رشته شمالی، جنوبی، شرقی و مرکزی است.کوهستان تمندر یکی از بزرگترین شکارگاه‌های شهرستان الیگودرز است و زنجیره به هم پیوسته کوه‌ها و قله‌های آن مکانی مناسب برای کوه‌نوردی و صخره‌نوردی است، البته به علت برف‌گیری و وجود شیب‌های مناسب در پاره‌ای از مناطق، قابلیت ایجاد و توسعه ورزش اسکی را نیز دارد.

دشت لاله های واژگون الیگودرز یکی از مناظر دیدنی که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می کند؛ دشت لاله‌های واژگون الیگودرز است. روستاهای دالانی، دره دایی، دورک، مورزرین، چغاگرگ، آب باریک ، خلیل آباد (بزرگترین و زیباترین دشت لاله واژگون در جهان)، مورخشک، تاپله، خاک بتیه، هندیله،گیلان، گلک، ارژنک و گله مویه از جمله مناطقی هستند که هر ساله میزبان گردشگران و تماشاکنندگان دشت های زیبای لاله واژگون هستند.الیگودرز دارای مکان‌های تفریحی بسیاری از جمله: هفت چشمه روستای گشان، چشمه عسلی، مزراع بید، شکارگاه دره جری، دریاچه شط تمی، دریاچه سد خان آباد، چشمه آسار و سراب شاهمکان در منطقه شول‌آباد، رود و دریاچه سده حوضیان، رودخانه ماهیچال، طبیعت قالی کوه، رودخانه مور زری در بخش زلقی، جنگلهای بلوط و گردو و سرچشمه دورک، گایکان،دره دورک، دره دایی، دره حیدر، کیگوران می‌باشد.همچنین روستای چقاگرگ که از قدیمی‌ترین روستاهای بربرود است و تپه خلیل‌خان آسترکی در آن قرار دارد. در شمال این شهر بقایای قلعه مندیش و درجنوب غربی و شرقی این شهر تپه‌های تاریخی وجود دارد، همچنین در ضلع جنوبی شهر پارک جنگلی بنفشه روی تپه یال احداث شده است.

 

دیدنی‌ها