حلب | Aleppo

مشخصات شاخص

کشور: سوریه | Syria
جمعیت: ۱٬۹۵۹٬۵۱۵
پیش شماره تلفن: ۲۱(۹۶۳)+
ساعت:

شرح

حلب | Aleppo

حلب شهری زیبا و دیدنی که پس از جنگ‌های داخلی سوریه جز ویرانه‌ای از آن باقی نمانده است. این شهر که پایتخت تجاری سوریه و بزرگترین شهر این کشور است، در استانی به همین نام در شمال سوریه واقع شده است. این شهر که از کهن‌ترین شهرهای خاورمیانه محسوب می‌شود یکی از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا و یکی از مهمترین پایگاه‌های رشد تمدن اسلامی بوده است. همچنین از منظر موقعیت استراتژیکی در نقطه سوق‌الجیشی و مهم بازرگانی در نیمه‌راه دریای مدیترانه و رود فرات قرار گرفته است. همراه ایلیا گشت به این شهر باستانی سفر کنید.

معرفی حلب

حلب که در روزگاران قدیم به خلپه معروف بوده، و یونانیان آن را با نام برویا می‌شناختند، نشانه‌هایی از معماری دوران هیتی، رومی، بیزانسی و ایوبی را در خود جای داده است. خیابان‌هایی با تاریخچه‌های دوران رومی و یونانی، بقایایی از بنای کلیساهای سده ششم میلادی، دیوارها و دروازه‌هایی از قرون وسطی، مساجدی مربوط به دوره ایوبیان و مملوکان و نیز مساجد و کاخ‌هایی از دوران حکومت عثمانی و معماری عربی از حلب شهری چند فرهنگی ساخته‌اند. اقوام و پیروان مذاهب گوناگون طی هزاره‌های گذشته در کنار هم در این شهر زندگی می‌کردند تا اینکه جنگ داخلی سوریه به وقوع پیوست.

جنگ

از نیمه سال ۲۰۱۲ میلادی، به جبهه اصلی جنگ داخلی سوریه تبدیل شده و به مناطقی تحت کنترل نیروهای دولتی و شورشیان تقسیم شده بود. این شهر نهایتا در سال ۲۰۱۶ از کنترل شورشیان خارج شد و کنترل آن به دست دولت سوریه بازگشت.

گردشگری

بازار و قلعه قدیمی که در بخش قدیمی شهر واقع شده اند. مسجد اموی که یکی از معروفترین مساجد سوریه است که به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. دانشگاه حلب که یکی از بزرگترین دانشگاه‌های این کشور به شمار می‌رود. همچنین اتاقی با نام اتاق حلب که هم اکنون در موزه پرگامون نگهداری می‌شود و مملو از نمادهای هنرهای اسلامی متعلق به سال 1600 میلادی است.

جغرافیا

این شهر که از گذشته‌های دور یکی از گذرگاه‌های مهم بین شرق و غرب بوده، امروزه به عنوان پایتخت تجاری و فرهنگی سوریه شناخته می‌شود. حلب در 355 کیلومتری شمال دمشق پایتخت این کشور و نیز بین دریای مدیترانه و رود فرات واقع شده است. این شهر از سمت شمال با کشور ترکیه مرز مشترک دارد.