آلاسکا

Alaska

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷۳۶,۷۳۲ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۱
ساعت:

شرح

آلاسکا بزرگ‌ترین ایالت کشور ایالات متحده آمریکا است؛ که به واسطه معادن غنی و نیز نفت یکی از ثروتمندترین ایالت‌های این کشور محسوب می‌شود. پایتخت آن جونو، و فیربنکس، نوم، و انکوریج مهم‌ترین شهرهای آن هستند. بَرو (Barrow) شمالی‌ترین شهر  و کودیاک (Kodiak) جنوبی‌ترین شهرهای این ایالت هستند.82درصد آلاسکاییان مسیحی هستند (که از این میان68 درصد  پروتستان، 8درصد ارتدوکس، و7درصد کاتولیک هستند).

رشته‌کوه‌های طویل، قله‌های بلند، یخچال‌های طبیعی، رودها، دریاچه‌ها و دیدنی‌های طبیعی بسیار، کرانه‌های اقیانوس آرام کوهستانی و متشکل از رشته‌کوه‌های طولانی است که بعضی از این قله‌ها کوه‌های آتشفشانی‌ بوده و اصلی‌ترین مشخصات این سرزمین است.

پیشینه ی آلاسکا

پیش از ورود سفید پوستان به این منطقه، اسکیموها، آلئوت و سرخ‌پوستان تنها مردمان ساکن این سرزمین بودند. پتر کبیر، تزار روسیه، در ۱۷۲۵ میلادی، ویتوس برینگ، دریانورد دانمارکی را که در خدمت روسیه بود مأمور کرد تا حدود کرانه‌های شمال شرقی روسیه را کشف و مشخص نماید. برینگ در دومین سفر پژوهشی خود، در سال ۱۷۴۱ م به سرزمینی رسید که امروزه آلاسکا نامیده می‌شود.

هنگامی که نخستین اروپایی‌ها به جستجوی مسیری میان اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام در شمال پرداختند  اسکیموها، آلئوت‌ها و سرخ‌پوستان دراین سرزمین قطبی ساکن بودند. در سال ۱۷۴۱ میلادی روس‌ها پرچم خود را در این مجمع الجزایر وسیع برافراشتند. چند سال بعد، شکارچیان بالن و تاجران پوست در منطقه مستقر شده و یک بازار در جزیره کودیاک در سال ۱۷۸۴ میلادی ایجاد کردند. با کشف طلا سیل مهاجران به منطقه سرازیر شد و توجه آمریکایی‌ها به این سرزمین ثروتمند جلب شد.

در سال ۱۸۶۷ میلادی، آمریکا سرزمین آلاسکا را به مبلغ ۷٫۲ میلیون دلار از قرار هر جریب فرنگی دو سنت از روسیه خرید. بسیاری از مردم آمریکا از این ولخرجی ناراضی بودند اما پس از کشف معادن طلا و مس در این سرزمین نظر مردم تغییر کرد و عدهٔ بیشماری برای بهره‌برداری از این‌گونه منابع طبیعی به آلاسکا رفتند. آلاسکا در جنگ جهانی دوم به سبب اینکه نزدیک‌ترین بخش قاره آمریکا به آسیا است، اهمیت نظامی خاصی یافت. این سرزمین در سوم ژانویه ۱۹۵۹ چهل و نهمین ایالت آمریکا شناخته شد.

جاذبه های آلاسکا

مالی بیتی

مالی بیتی آلاسکا حیوانات قطبی بسیاری را می‌توان پیدا کرد. خرس سیاه و قهوه‌ای، گرگ، گوزن شمالی، بوفالو، روباه قطبی و خرس قطبی از ساکنان این منطقه هستند. همچنین مهاجرات حیواناتی نظیر وال‌ها و پرندگان از این مسیر عده بسیاری را جذب آن می‌کند. این منطقه میزبان بیش از ۴۰ درصد از کل حیوانات آمریکا است.

پارک ملی دنالی

پارک ملی دنالی که با نام پارک ملی دینالی نیز شناخته می‌شود، با ۲۴ هزار کیلومتر مربع، مرتفع‌ترین قله آمریکای شمالی، دنالی را در خود جای داده است. این پارک ترکیبی از جنگل‌ها در ارتفاعات پایین، دریاچه‌های یخی و صخره‌های عریان در ارتفاعات بالا است. از جمله حیوانات ساکن در این منطقه می‌توان به گرگ، گوزن کانادایی، خرس و گوزن شمالی اشاره کرد. پارک ملی دنالی در سال ۲۰۰۷ میزبان ۶۵۰ هزار گردشگر بود.

سیتکا آلاسکا

سیتکا آلاسکا، اگرچه رسیدن به این شهر اندکی دشوار است (تنها از طریق دریایی و هوایی قابل دسترس است) اما به محض این که واردش شوید متوجه منحصربه‌فرد بودنش می‌شوید. این شهر بین زندگی جنگل بارانی (کاج و شوکران) و زندگی دریایی قرار گرفته است. برای دیدن وال‌های کوهان‌دار می‌توانید در یک تور کوتاه شرکت کنید.