البیضاء

Al Bayda

مشخصات شاخص

کشور: لیبی | Libya
جمعیت: ۳۸۰,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۱۸+
ساعت:

شرح

 البیضاء یک شهر تجاری و صنعتی در شرق لیبی است. در شمال سییرناکا واقع شده است. و چهارمین شهرپر جمعیت لیبی است .پس از طرابلس ، بنغازی و مصراته این مرکز پایتخت منطقه جبل الخدار است.تاریخ البیضاء به دوران باستان کلاسیک بازمی گردد ، هنگامی که به Balagrae معروف شد. ویرانه های 2000 ساله قدیمی مستعمره یونان باستان از سیرن در نزدیکی شهادت واقع شده اند.یكی از بزرگترین جاذبه های شهر آرامگاه یك مشهور پیامبر اسلام محمد ، روویفی بن ثابیت ال انصاری است. به همین دلیل این شهر پس از او به نام سیدی رافا شناخته می شد. پس از روی کار آمدن محمد بن علی بن سنوسی به منطقه در قرن نوزدهم و احداث زویویا ، این شهر به آز-زیویات البیاء تغییر نام یافت.

البیضاء شهر مدرن در دهه 50 ساخته شد. در ابتدا قرار بود پایتخت جدید لیبی باشد و بیشتر ساختمانهای دولتی لازم در آنجا ساخته شده است. سرانجام ، برنامه انتقال پایتخت از طرابلس به البیضاء از بین رفت. البیضاء کرسی اداری برای جبل الاخدار است.هنگامی که این شهرک برای نخستین بار توسط یونانیان تأسیس شد ، به Balagrae معروف شد. در زمان حکومت فاشیستی ایتالیا ، این شهر به عنوان بادا لیتوریا معروف بود. در زمان سلطنت ، zwwiyah در البیضاء به عنوان نقطه کانونی برای جنبش Senussi در نظر گرفته شد ، و علاوه بر zwwiyah ، این شهر همچنین تا زمان کودتای لیبی در سال 1969 ، پایتخت سیاسی و صندلی دولت پادشاهی لیبی بود. zwwiyah هنوز هم وجود دارد ، اما در حالت غفلت قرار دارد و در نزدیکی دانشگاه عمر المختار در ورودی غربی این شهر قرار دارد.

شهر البیضاء به دلیل دره ها و جنگلهای اطراف ، معروف است که در سایر شهرهای “کوههای سبز” یعنی کوههای اخدار یافت نمی شود. “کوههای سبز” نامیده شده است زیرا آنها توسط جنگلهای متراکم و جنگلهای جنگلی پوشانده شده اند ، که معروف ترین آنها جنگلهای حمری ، آلپلنج و بلید است. بلندترین نقطه در رشته کوههای اخدار در حدود 850 متر واقع شده است البیضاء یکی از شهرهای مهم شرق لیبی و یکی از مراکز مهم اقتصادی آن است. همچنین این مرکز صنعتی و تجاری در لیبی است. عمده کالاهای تولیدی شامل محصولات غذایی ، کودها و محصولات کشاورزی ، فرآوری مواد غذایی و کالاهای وارداتی و تولید از روستاهای نزدیک شهر منطقه اخدار از جمله غلات ، خرما ، زیتون ، پشم و گوشت است. البیضاء همچنین به دلیل داشتن سرزمین های طبیعی حاصلخیز ، یکی از مهمترین بازارهای سبزیجات و میوه ها در لیبی را دارد.

تأمین اعتبار نیز مهم است و بانک ملی تجاری شهر البیضاء دومین بانک بزرگ لیبی است. این بانک همچنین تعدادی بانک بزرگ دیگر از جمله دفتر بانک مرکزی لیبی در مرکز شهر دارد. همچنین مرکز تحقیقات کشاورزی وجود دارد و شرکتهای اصلی حیوانات و بزرگ مانند شرکت بازاریابی نفت برگا و نفت خلیج فارس برای اقتصاد این شهر دارای اهمیت هستند. همراه با افزایش قیمت مصرف کننده ، افزایش اهمیت بخش خرده فروشی در اقتصاد شهر است. در سال های اخیر ، شرکت های بین المللی مانند United Colors of Benetton ، H&M و Nike در Bayda افتتاح شده اند.اکثر لیبیایی ها در البیضاء از فرزندان بربر ، عرب و یونان قرن هستند که از لحاظ تاریخی بخشی از لیبی را کنترل می کردند. البیضاء و مناطق اطراف آن توسط قبیله بارسا کنترل می شدند. در دوران مدرن ، تعداد زیادی از لیبیایی از نقاط مختلف کشور به داخل شهر نقل مکان کرده اند.