آجلون (ajlun)

مشخصات شاخص

کشور: کشور اردن
جمعیت: ۱۴۸,۸۷۰
پیش شماره تلفن: +۹۶
ساعت:

شرح

آجلون

یک شهر تپه ای در شمال اردن ، واقع در 76 کیلومتری شمال غربی امان است. به خاطر ویرانه های چشمگیر خود از قلعه آجلون قرن دوازدهم یاد شده است.اصلی ترین قبایل مسیحی بومی در آجلون هستند. اگرچه مسیحیان در کل استان دارای اقلیت هستند ، اما تقریباً بیش از نیمی از جمعیت در شهر آجلون را تشکیل می دهند. بیشتر مسیحیان به همراه مسلمانان قبیله السمدی در شهر آجلون ساکن هستند. اقوام دیگر در مناطق دیگر فرمانداری توزیع می شوند. فرمانداری آجلون چهار کرسی در پارلمان ملی دارد که یکی از آنها مختص اقلیت بومی مسیحی است.نظریه ای وجود دارد که می گوید نام این شهر با پادشاه موآبیت اگلون که در کتاب مقدس ذکر شده است مرتبط است ، هرچند که مشتق دقیق مبهم است.

قلعه آجلون

قلعه آجلون در محل صومعه قدیمی واقع شده است. این بنا به عنوان یک قلعه در سال 1184 توسط ایزالدین اوسامه ، یک ژنرال در ارتش سالادین نوسازی شد. این قلعه ترافیک را در طول جاده متصل به دمشق و مصر کنترل می کرد. این قلعه دورترین حد از حمله های فرانکی در طول جنگهای صلیبی را نشان می دهد. مملوکها برج برجسته ای را به قلعه اضافه کردند. در سال 1260 توسط مغولان اسیر شد و تا حدی در این روند نابود شد. در اثر زلزله جلیل در سال 1837 و زلزله جریکو در سال 1927 صدمات بزرگی به بار آورد. مسجد بزرگ آجلون در مرکز آجلون واقع شده است. این مسجد یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی در اردن است و قدمت آن در حدود 800 سال قدمت دارد.

این ساختمان قبلاً یک کلیسای مسیحی بیزانس بود. گزارش هایی از نگارش یونانی در قدیمی ترین بخش ها وجود داشته است. برج نماز توسط بعضی از افراد محلی “فیلتر” خوانده می شود.در سال 2007 کار بهسازی مسجد شروع شد تا گردشگران بتوانند از آن بازدید کنند. همچنین گزارش هایی مبنی بر سقوط دیوار غربی در باران های شدید و برف در ژانویه 2013 وجود دارد که یک کتاب مقدس و صلیب در بخش قدیمی پیدا شده است.

مار الیاس

بگویید مار الیاس دقیقاً خارج از محدوده شهر واقع شده است. این محل شامل موزائیک های کلیسای بیزانس است که در ماه های تابستان برای گردشگران کشف شده است. مکان سنت برای الیاس قرن هاست که یک حرم بوده است ، مردم می رفتند آنجا و برای دور کردن آوازهای باستانی آواز می خواندند تا به معالجه بیماری بنام “ریژ” بپردازند. ترانه های عامیانه ای وجود دارد که آنها برای این دیدار آواز خوانده اند. با این حال ، قبل از سفر پاپ در سال 2000 یک محقق در هر دو مار الیاس و قلعه آجلون محمد ابو ابیله در اردن است.ذخیره جنگل آجلون نیز در همین نزدیکی واقع شده است.

جاذبه ها

کل این منطقه به عنوان بزرگترین منطقه جنگلی در خاور میانه شناخته شده بود.با این حال ، این منطقه تا حد زیادی توسط ترکها برای تأمین سوخت برای راه آهن خود به مکه ، تأسیس شد.کوه های آجلون به دلیل پوشش گیاهی سرسبز و جنگل های ضخیم سبز و مکان مناسبی برای پیاده روی مشهور است. بلندترین قله های کوهستانی آن از سطح دریا به حدود 1268 متر می رسد و کوه های آجلون هر سال معمولاً در فصل زمستان از دسامبر تا مارس چند طوفان برفی را تجربه می کنند. این یکی از مناطق زیبای کشور است. آجلون در فصل زمستان دارای هوای مدیترانه ای بارانی و برفی و در زمان تابستان دلپذیر است.

دیدنی‌ها