آدیس آبابا | addis ababa

مشخصات شاخص

کشور: اتیوپی
جمعیت: ۳,۳۸۴,۵۶۹
پیش شماره تلفن: ۲۵۱+
ساعت:

شرح

آدیس آبابا | addis ababa

آدیس آبابا پایتخت و بزرگترین شهر اتیوپی  است. اتحادیه آفریقا مقر آن است و پیشین آن سازمان وحدت آفریقا مستقر شده است. همچنین میزبان دفتر مرکزی کمیسیون اقتصادی ملل متحد در مورد آفریقا و همچنین سازمان های مختلف دیگر قاره ای و بین المللی است. بنابراین ، آدیس آبابا به دلیل اهمیت تاریخی ، دیپلماتیک و سیاسی برای قاره ، اغلب به عنوان “پایتخت سیاسی آفریقا” شناخته می شود. این شهر در فاصله چند مایلی غرب ریفت آفریقای شرقی قرار دارد که اتیوپی را به دو صفحه ، از طریق صفحه نوبیان و صفحه سومالی تقسیم می کند. این شهر توسط افرادی از مناطق مختلف اتیوپی پر جمعیت است. این مرکز دانشگاه آدیس آبابا است.

Entoto

Entoto یکی از تعداد انگشت شماری از سایت هایی است که به عنوان یک مکان ممکن برای یک پایتخت امپراتوری قرون وسطایی معروف به بارارا مطرح شده است. این شهر مستحکم ثابت در اوایل اواسط قرن پانزدهم تأسیس شد و به عنوان اقامتگاه اصلی چندین امپراطور پی در پی تا اوایل قرن شانزدهم سلطنت لبنا دنگل خدمت می کرد. این شهر به صورت ایستاده بین کوه های زیکوا و منگشا بر روی نقشه ای که توسط نقشه نگار ایتالیایی Fra Mauro در حدود سال 1450 ترسیم شده بود ، نشان داده شد و توسط احمد گرگن در حالی که ارتش امپراتوری در جنوب رودخانه عواش در سال 1529 به دام افتاده بود ، ویران و غارت شد. واقعه ای که دو سال بعد توسط نویسنده یمنی عرب فقیه شاهد و مستند شده بود.

پیشنهادی مبنی بر اینکه بارارا در کوه انتوتو واقع شده است ، از کشف بسیار اخیر یک شهر بزرگ قرون وسطایی مشرف به آدیس آبابا واقع در بین صخره سنگ Washa Mikael و کلیسای مدرن تر Entoto Maryam ، واقع در اواخر قرن نوزدهم توسط امپراتور منلیک پشتیبانی می شود. این محوطه 30 هکتاری با نام پنتاگون ، یک قلعه با 12 برج را به همراه 520 متر دیوار سنگی به ارتفاع 5 متر در خود جای داده است.

تاریخ این شهر

آدیس آبابا توسط امپراطور تایتو بتول انتخاب شد و این شهر در سال 1886 توسط امپراتور منلیک دوم تأسیس شد. منلیک ، در ابتدا پادشاه استان شیوا ، کوه آنتوتو را یک پایگاه مفید برای عملیات نظامی در جنوب قلمرو خود پیدا کرده بود ، و در سال 1879 از ویرانه های مشهور یک شهر قرون وسطایی و کلیسای سنگی ناتمام بازدید کرد که اثبات این امر بود. پایتخت امپراتوری قرون وسطایی در این منطقه قبل از مبارزات احمد بن ابراهیم است. علاقه وی به این منطقه هنگامی افزایش یافت که همسرش تیتو کار خود را بر روی کلیسایی در کوه انتوتو آغاز کرد و منلیک کلیسای دوم را در این منطقه وقف کرد.

با این حال ، منطقه نزدیک به دلیل نداشتن هیزم و آب ، تأسیس شهر را تشویق نکرد ، بنابراین شهرک سازی در واقع در دره جنوب کوه در سال 1886 آغاز شد. در ابتدا ، تایتو خانه ای را برای خودش در نزدیکی چشمه های معدنی گرم “Filwoha”  بنا کرد. ، جایی که او و اعضای دادگاه سلطنتی شوآن دوست داشتند حمام های معدنی مصرف کنند. اشراف دیگر و کارمندان و خانواده های آنها در مجاورت مستقر شدند ، و منلیک خانه همسر خود را گسترش داد تا به کاخ شاهنشاهی تبدیل شود که امروز کرسی دولت در آدیس آبابا است.

این نام به آدیس آبابا تغییر یافت و با تبدیل شدن به پایتخت اتیوپی هنگامی که منلیک دوم امپراطور اتیوپی شد. این شهر با جهش و مرزها رشد کرد. یكی از كمكهای امپراتور منلیك كه امروزه نیز قابل مشاهده است ، كاشت درختان اکالیپتوس متعدد در خیابانهای شهر است.

موقعیت جغرافیایی آدیس آبابا

آدیس آبابا در ارتفاعی از 2،355 متر قرار دارد. این شهر در پای کوه انتوتو قرار دارد و بخشی از آبشار برای اوش را تشکیل می دهد. از پایینترین نقطه آن ، در حوالی فرودگاه بین المللی بول ، در 3232 متر از سطح دریا در حاشیه جنوبی ، آدیس آبابا در کوههای انتوتو در شمال به بیش از 3000 متر بالا می رود.

آب و هوای آدیس آبابا

آدیس آبابا آب و هوای کوهستانی مناطق گرمسیری دارد که میزان بارش در آن ماه تفاوت دارد. این شهر دارای ترکیبی پیچیده از مناطق آب و هوایی کوهستانی است که بسته به ارتفاع و الگوهای باد غالب ، اختلاف دمای آن تا 10 درجه سانتیگراد است. ارتفاع زیاد درجه حرارت را در تمام سال تعدیل می کند و موقعیت شهر در نزدیکی خط استوا بدان معنی است که دما از ماه به ماه بسیار ثابت است. از این رو ، اگر ارتفاع آن در نظر گرفته نشود ، آب و هوا دریایی خواهد بود ، زیرا هیچ ماه بالاتر از 22 درجه سانتی گراد در متوسط ​​دما نیست. اواسط نوامبر تا ژانویه فصلی است برای باران های گاه به گاه. مناطق اقلیمی مرتفع با زمستان های خشک مشخص می شود و این فصل خشک در آدیس آبابا است.

دمای این شهر

در طول این فصل دمای حداکثر روزانه معمولاً بیشتر از 23 درجه سانتیگراد نیست و حداقل دمای شب می تواند تا انجماد کاهش یابد. فصل بارانی کوتاه از فوریه تا مه است. در این دوره ، اختلاف بین دمای حداکثر روز و حداقل دمای شب در حد سایر ساعات سال نیست ، با حداقل دما در محدوده 10-15 درجه سانتیگراد است. در این زمان از سال ، شهر درجه حرارت گرم و بارندگی مطبوع را تجربه می کند. فصل مرطوب طولانی از ژوئن تا اواسط سپتامبر است. این فصل مهم زمستان کشور است.

این دوره با تابستان مصادف است اما به دلیل باران و تگرگ مکرر و فراوانی پوشش ابر و ساعات کمتر آفتاب ، درجه حرارت بسیار کمتر از سایر ساعات سال است. این زمان از سال با روزها و شبهای تاریک ، سرد و خیس مشخص می شود. بالاترین درجه حرارت در رکورد 26.6 درجه سانتیگراد در 26 فوریه 2019 بود ، در حالی که کمترین دما در رکورد 0 درجه سانتیگراد در چندین نوبت ثبت شده است.