آدانا | adana

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱,۷۴۷,۵۶۷
پیش شماره تلفن: ۳۲۲+
ساعت:

شرح

آدانا یک شهر بزرگ در جنوب ترکیه است. این شهر در رودخانه سیهان ، 35 کیلومتری از دریای مدیترانه ، در جنوب مرکزی آناتولی واقع شده است. این مرکز اداری استان آدانا است و 1.75 میلیون نفر جمعیت دارد ،  و آن را به پنجمین شهر پرجمعیت در ترکیه تبدیل کرده است. آدانا در قلب قلیسیا ، منطقه جغرافیایی فرهنگی واقع در منطقه به نام Çukurova قرار دارد. قلیان یکی از بزرگترین غلظت جمعیت در ترکیه و همچنین با بیشترین سطح تولید از نظر کشاورزی به دلیل داشتن بخش وسیعی از زمین های مسطح و حاصلخیز ، از نظر جمعیت بسیار زیاد است. این منطقه شامل استان های مرسین ، آدانا ، عثمانیه و هاتای است.

اقتصاد آدانا

آدانا یکی از اولین شهرهای صنعتی و همچنین یکی از شهرهای توسعه یافته اقتصادی ترکیه است. پس از آنكه آمریكا ، یك تهیه كننده اصلی پنبه ، درگیر جنگ داخلی خود شد ، یك تجارت تجاری متوسط ​​تا اواسط دهه 1800 ، این تجار اروپایی را به خود جلب كرد. کشاورزان Çukurova برای اولین بار محصولات کشاورزی را صادر کردند و بدین ترتیب شروع به ساخت سرمایه کردند. با شروع قرن بیستم ، کارخانه ها تقریباً تمام پنبه های فرآوری شده را در منطقه شروع به کار کردند.

پس از نسل کشی ارامنه که اکثر مشاغل این شهر را اداره می کردند ، کارخانه ها تعطیل شدند و اقتصاد تقریباً متوقف شد. بنیاد جمهوری ، با فعال شدن مجدد گیاهان بسته و باز کردن کارخانجات دولتی ، دوباره رشد صنعتی سازی را تسریع کرد. با احداث سد سیهان و پیشرفت در تکنیک های کشاورزی ، رشد انفجاری در تولید محصولات کشاورزی در دهه 50 رخ داد. صنایع بزرگی در امتداد جاده ای D-400 و جاده Karataş ساخته شدند. صنعت خدمات ، به ویژه بانکداری ، در این دوره توسعه یافت.

متمرکز کردن اقتصاد

سیاست های گسترده نئولیبرالی توسط نخست وزیر آن زمان Turgut alzal برای متمرکز کردن اقتصاد این کشور ، باعث شد تقریباً تمام شرکت های مستقر در آدانا بتوانند دفتر مرکزی خود را به استانبول منتقل کنند. کاهش کاشت پنبه در منطقه باعث افزایش هزینه مواد اولیه برای تولید شد ، بنابراین در این شهر موجی از بسته شدن گیاهان از اواسط دهه 1990 دیده شده است. متخصصان جوان از شهر فرار کردند و به وضعیت آدانا به عنوان شهر برتر فرار مغز ترکیه کمک کردند.

پرواز مالی و انسانی سرمایه از آدانا از سال 2002 با حزب حاکم فعلی ملی ، حزب عدالت و توسعه بیشتر شد ، به دلیل سیاست های تمرکز نئولیبرالی شبیه به اوزال و علاوه بر این ، سیاست پنهان عدم سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ در یک شهر غیر موافق با نسخه حزب عدالت و توسعه محافظه کاری. در سال 2010 ، بیکاری در شهر به رکورد بالایی از 19.1 درصد رسید. پس از 20 سال رکود ، اقتصاد آدانا اخیراً با سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و خدمات ، بخش های عمده فروشی و خرده فروشی در حال برداشت است و شهر به عنوان یک مرکز منطقه ای دوباره در حال شکل گیری است.

موقعیت جغرافیایی آدانا

آدانا در حاشیه شمال شرقی مدیترانه واقع شده است ، جایی که به عنوان دروازه جلگه دشت Çukurova ، که از نظر تاریخی در غرب به عنوان دشت قلیسیا شناخته شده است ، خدمت می کند. این بخش بزرگ از زمین مسطح و حاصلخیز در جنوب شرقی کوههای توروس قرار دارد. از آدانا ، با عبور از Çukurova به سمت غرب ، جاده Tarsus وارد کوهپایگان کوههای Taurus می شود و سرانجام به ارتفاعی نزدیک به 4000 پا می رسد.

از کنار دروازه های مشهور قلیسیان می گذرد ، گذرگاه صخره ای که ارتش از آن زمان طلوع تاریخ را طی کرده و تا دشت آناتولی ادامه می دهد. شمال شهر توسط مخزن سیهان احاطه شده است. سد سیهان ، که در سال 1956 به پایان رسید ، برای نیروی برق آبی و آبیاری دشت Çukurova تحتانی ساخته شده است. دو کانال آبیاری در سطح شهر به دشت می رود و از مرکز به شرق از غرب می گذرد. کانال دیگری برای آبیاری دشت Yüreğir به جنوب شرقی شهر وجود دارد.

آب و هوا

آدانا دارای آب و هوای مدیترانه ای گرم تابستان است. زمستان های معتدل و مرطوب دارد. تابستان های طولانی ، گرم ، مرطوب و خشک است. بالاترین دمای ثبت شده در 8 ژوئیه 1978 در دمای 45.6 درجه سانتی گراد بود و کمترین دمای ثبت شده 8.1 درجه سانتی گراد بود.