شهر پلوودیو یکی از شهرهای قدیمی بلغارستان

پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است که پیشینه آن به ۶۰۰۰ سال بازمی‌گردد. این شهر مرکز استان پلوودیو در جنوب بلغارستان است. این شهر به همراه ماترا امسال بعنوان پایتخت فرهنگی اروپا نتخاب شده است.

رسیدن به قلب منطقه تاریخی پلوودیو تنها چند دقیقه به طول انجامیده و همچنین قدم زدن در مسیر ویژه پیاده روی به طول ۱٫۷ کیلومتر برای درک این موضوع که پلوودیو یک منطقه عالی و ویژه محسوب می شود، کفایت می کند. خرابه های آثار باستانی باقی مانده از امپراتوری روم، کافه های خوب، مراکز خرید بزرگ و مردمی بسیار خونسرد از این شهر دلربا یک مقصد ایده آل گردشگری برای هر مسافری که به بلغارستان سفر می کند ساخته است. در این گزارش ایلیا گشت قصد داریم به شما بگوییم در ششمین شهر قدیمی بلغارستان چه کارهایی میتوانید انجام دهید.

شهر پلوودیو

در منطقه تاریخی و قدیمی شهر گشتی بزنید

پلوودیو به عنوان ششمین شهر قدیمی در جهان که هنوز در آن سکونت وجود دارد شناخته شده و پس از صوفیا دومین شهر بزرگ بلغارستان به شمار می رود. این شهر در اصل یک سکونتگاه دوران نوسنگی و متعلق به تمدن ترامیان (Thracians) بوده و پیشینه آن به ۴ هزار سال پیش از میلاد باز می گردد که پس از آن همواره به عنوان یک سکونت گاه مورد استفاده قرار داشته است. این موضوع سبب شده است که پلوودیو از نظر سکونت مداوم و دائمی در کل اروپا منحصر به فرد محسوب شود. این تاریخ غنی سبب شده است تا پلوودیو عنوان تاریخی ترین شهر اروپای شرقی را نیز از آن خود کرده و خیابان های بزرگ با سنگ فرش های تاریخی از آن موقعیت خوبی برای عکاسی و البته جاده هایی پر دست انداز برای خودروها و دشوار برای پیاده روی ایجاد کرده است. شهر پلوودیو یکی از شهرهای قدیمی بلغارستان است.

شهر پلوودیو

بخش هایی از برج و بارو و دیواره های قدیمی شهر هنوز پا برجا باقی مانده و قابل مشاهده است و همچنین یک آمفی تئاتر رومی بسیار زیبا بر فراز تپه ای مشرف به شهر و رو به بخش مدرن پلوودیو وجود دارد. برخی از دیدنی های شهر در کنار یکدیگر قرار دارند که از آن جمله می توان به موزه مردم شناسی، دروازه شرقی شهر و خانه غیر متقارن (Asymmetrical House) اشاره کرد که همگی در بخش شماره ۲ و توسط تور پیاده روی معرفی می شوند.

شهر پلوودیو

به موسیقی زنده در شهر گوش دهید

تعداد زیادی رستوران، کافه و کلوپ در پلوودیو وجود دارد که در بسیاری از آن ها امکان خوردن غذا یا نوشیدن آب میوه های مختلف در حین گوش دادن به موسیقی زنده وجود دارد. ما خوش شانس بودیم که در یکی از کافه هایی که حضور داشتیم، گروه مشهور موسیقی بلغاری با نام Party Party حاضر شده و به اجرای آهنگ پرداختند.

شهر پلوودیو

تورهای پیاده روی رایگان را از دست ندهید

یکی از بهترین روش ها برای دیدن بخش عمده ای از بهترین محوطه های تاریخی پلوودیو و دریافت اطلاعات درباره تاریخ منحصر به فرد آن، شرکت در تورهای پیاده روی رایگان است. راهنمای تور راس ساعت ۲ بعدازظهر در برابر ساختمان شهرداری و در خیابان ویژه عابرین پیاده حضور پیدا می کند. شما هیچ راه بهتری برای شناسایی و معرفی شهر پیدا نکرده و از همه مهم تر اینکه خود شخص راهنما نیز دارای اخلاق بسیار خوبی است. ما پیشنهاد می کنیم در نخستین روز سفر به پلوودیو در این تور شرکت کرده و به این ترتیب از ابتدا با شهر و نقش تاریخی آن آشنا می شوید. در این تور پیاده روی شما با آثار متعدد تاریخی شهر رو به رو شده و بخش هایی مهم از تاریخ آن را مشاهده خواهید کرد، به همین دلیل من همه این موارد را در یادداشت خود ذکر نمی کنم.

شهر پلوودیو

در خیابان ویژه عابرین پیاده گشت بزنید

خیابان اصلی عابرین پیاده (Knyaz Aleksander I  یا  Aleksander Batenberg Street) در حدود ۱٫۷ کیلومتر از شمال به سمت جنوب و دقیقا به سوی مرکز شهر (البته نه بخش قدیمی و تاریخی شهر بلکه در نزدیکی آن) امتداد دارد. شما می توانید برای ساعت ها در این خیابان پرسه زده و لذت ببرید. در این مسیر تعداد زیادی مغازه، کالاهای مختلفی از جمله چکمه، بطری های شیشه ای و …. را ارائه کرده و چندین کافه نیز در این خیابان وجود دارد که میزهای خود را در خیابان چیده اند. بیشتر خانه های خیابان Knyaz Aleksander در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ ساخته شده و برخی از شاخص ترین آثار معماری این منطقه نیز به مراکز خرید تبدیل شده اند که نمای خارجی آن ها تغییر نکرده و بسیار زیبا است.

شهر پلوودیو

به کافه های خیابان ویژه عابرین پیاده

در مسیر پیاده روی خود حتما سری به کافه  Sladoledena Kashta Afreddo  زده و از قهوه ها و غذاهای سبک و دسر های آن لذت ببرید. این کافه را به راحتی پیدا خواهید کرد زیرا شلوغ ترین و پرطرفدارترین کافه در این منطقه است. در این مسیر همچنین توصیه می کنیم در مسجد  Dzhumaya که در روزهای جمعه چای ترکی و میان وعده ارائه می کند نیز حاضر شوید.

شهر پلوودیو

کلمه‌های کلیدی: