درخت کریسمس

درخت کریسمس چه داستانی در خود دارد ؟

طبق روایات و داستهای کهن مسیحیت و اینکه در کبت تاریخی درج شده است درخت کریسمس سمبولی از روح زنده حضرت مسیح (ع) است. مسیحیان جهان این درخت را نماد زندگی دائمی همراه با خدا می دانستند.

در روایات اینطور آمده است هنگامی که درد زايمان، حضرت مريم را فرا گرفت، زمستان سرد بود و برف همه جا را سفید پوش کرده بود. ایشان که از درد به درخت خرمای خشکی تکیه کرده بود ، ناگهان دید که درخت تازه شد و برگهای سبز پیدا کرد و خوشه ای از خرمای اعلا از این درخت زیبا و جوان آویزان شد. این 2 مورد از معجرات الهی می باشند. به همين دليل مکانی که حضرت عيسی (ع) در آنجا به دنیا آمد، (بيت‌اللحم) ناميده شده است.

درخت کریسمس

زمانی که حضرت عيسی (ع) به دنيا آمد، حضرت مريم به فکر رفت که به مردمان قوم خود چه گوید؟ در اين فکر فرو رفت که به قوم خود چه بگويد؟

در همین حال با نگرانی به خود می‌گفت: ای کاش، من پيش از اين می‌مردم و از نظر مردم فراموش می‌شدم که در اين زمان از زير آن درخت صدايی برخاست، يا آن‌که جبرئيل از زير آن درخت مريم را صدا کرد. برخی گفته‌اند آن صدا، صدای عيسی بود که گفت: نگاه کن تا اندوهگين نباشی که خداوند متعال در زير پای تو آبی جاری ساخته است. پس مريم، عيسی را به بغل گرفت و به نزد قوم خود بازگشت. گفته شده که حضرت عيسی در بين راه، با مادرش سخن می‌گفت و به او دلداری می‌داد و می‌گفت: “بر تو مادر مژده بدهم که من بنده خدا و مسيح او هستم.”

درخت کریسمس

درخت کریسمس چیست ؟

درخت کریسمس به درختی می گویند که با زیور آلات و وسایل رنگی تزئین میشود. این درخت میتواند درخت کاج باشد تا همیشه سبز بماند. این درخت معروف معمولاً با اشیایی مثل سیب، آجیل و خرما، گوی های رنگی و شیشه ای و همچنین با وسایلی که برای فرد خاطره انگیز است تزیین می‌گردد. نکته جالب این درخت این است که یک فرشته یا ستاره ممکن است در بالاترین قسمت باشد که نشان دهنده میزبان فرشتگان است یا فرشته بیت لحم از تولد حضرت عیسی (ع) است.

درخت کریسمس

تاریخچه درخت کریسمس

تاریخ درخت کريسمس، به قرن شانزدهم ميلادی در آلمان باز میگردد، دقیقا زمانی که مسيحيان، درختان تزيين شده را به خانه‌های خود آوردند. همچنين در آن زمان عده‌ای هرم‌هايی از چوب می‌ساختند و آنرا با شاخه‌های درختان هميشه سبز و شمع تزيين می‌کردند.

اما کم کم درخت کریسمس در سراسر جهان در بین مسیحیان و حتی سایر ادیان طرفداران بی شماری یافت.

درخت کریسمس

امروزه درختان بزرگی را آذین بندی میکنند و همه مردم به دور آن جمع میگردند و به جشن و پایکوبی مشغول میگردند. با سال گذشته خداحافظی می کنند و برای سال جدید آرزوی شادی و نیکی می کنند. آذین بندی درخت کریسمس در ژانویه انجام می گیرد. 

 

 

کلمه‌های کلیدی: