انتخاب بهترین صندلی در هواپیما

انتخاب صندلی هواپیمای همیشه مسئله ای مهم می باشد. چرا که شما قرار است ساعت ها روی آن صندلی بنشینید. برخی اوقات سفرهای هوایی مشکلاتی را به همراه دارد مثلا ممکن است کودک خردسال پشت سرمان به صندلی ما لگد زده، یا جلوی پایمان فضای کافی وجود نداشته و یا اینکه با نفر کناری بر سر استراحت گاه دست دچار مشکل شده ایم.

قطعا همه دوست می داشتیم که صندلی کنار راهرو در ردیف خروجی و جلوی هواپیما نصیبمان شود و کسی هم کنار ما ننشسته باشد! گرچه هیچ راه حل تضمین شده ای برای رسیدن به این حالت وجود ندارد، ولی با تکنیک های پیشنهادی ما می توان وضعیت را بهتر کرد. همیشه سفرهای هوایی هیجان انگیز است. اما برای انتخاب صندلی بهتر و رزرو بلیط باید مسائل و اصولی را رعایت کرد. با ایلیاگشت همراه باشید تا این مسائل را آموزش ببینید.

انتخاب صندلی هواپیما
Airplane interior

کدام صندلی های هواپیما از همه بهتر هستند؟

معمولا صندلی های ردیف خروجی که نزدیک دماغه هواپیما بوده و کنار راهرو یا پنجره قرار دارند، بهترین صندلی ها قلمداد می شوند. مثلا اگر در حال مسافرت کاری و تجاری هستید، بهتر است روی صندلی بنشینید که کنار راهرو بوده و نزدیک قسمت جلویی هواپیما باشد تا بتوانید هر چه زودتر از هواپیما پیاده شوید. اما اگر مسافرت شما شبانه است، ترجیحا صندلی های کنار پنجره مناسب تر خواهند بود، چراکه بدین ترتیب می توانید در طول سفر اندکی استراحت نمایید.

انتخاب صندلی هواپیما

همچنین کسانی که از پرواز با هواپیما استرس دارند، صندلی هایی را می پسندند که بالای بال های هواپیما قرار دارند، چون از آنجا کمتر شاهد آشفتگی های هوایی و استرس ارتفاع خواهند بود. همچنین بسیاری از افراد ترجیح می دهند صندلی هایی را انتخاب کنند که پشت دیواره ها یا پرده های حایل هواپیما باشند. چراکه به این ترتیب مسافر دیگری جلوی شما نیست که به عقب لم دهد و صندلی اش فضای جلوی شما را محدود کند. به علاوه، در این مکان ها معمولا فضای استراحت پاها بیشتر است.

اما مراقب باشید! همه این نوع صندلی ها یکسان نیستند. در برخی از هواپیماها، ردیف اول دیواره ها و حایل ها فشرده و ناراحت می باشند. همچنین به یاد داشته باشید که در این مکان ها، هیچ صندلی جلوی شما نیست که وسایل ضروری و مورد نیاز خود را زیر آن جاسازی کنید.

انتخاب صندلی هواپیما

اگر قد بلندی دارید، بهتر است حواستان به شیب و ارتفاع صندلی ها (Pitch) باشد. با استفاده از این معیار، می توانید بفهمید که میان شما و صندلی عقبی و جلویی چقدر فاصله هست. هرچه این مقدار بیشتر باشد، یعنی فضای استراحت پاها بزرگتر بوده و راحتی بیشتری خواهید داشت.

وب سایت SeatGuru.com، شیب و ارتفاع (و در بعضی موارد عرض) صندلی ها را برای بیشتر خطوط هوایی در اختیار شما قرار می دهد. یکی از دغدغه های مسافران هنگام انتخاب محل صندلی، امنیت آن جاست. ولی متاسفانه پاسخ قطعی برای این پرسش که کجای هواپیما هنگام سانحه امن تر است، وجود ندارد.

بررسی نتایج اطلاعات پروازها در مجله TIME

در سال ۲۰۱۵، نتیجه  یک بررسی اطلاعات ۳۵ ساله پرواز در مجله TIME منتشر شد که نشان داد شانس نجات برای کسانی که در سمت انتهایی هواپیما نشسته اند، بیشتر است. با این حال، نتیجه ی پژوهش دیگری در سال ۲۰۰۸ که توسط دانشگاه گرینویچ انگلستان انجام شد، حاکی از آن بود که مسافران جلویی که در فاصله ای کمتر از ۵ ردیف از خروجی های اضطراری قرار داشته اند، از امنیت جانی بیشتری برخوردار بوده اند.

انتخاب صندلی هواپیما

گفتنی است صندلی های میانی در همه  ردیف ها غالبا مورد استقبال قرار نمی گیرند. ردیف هایی که نزدیک به مهمانداران هواپیما یا دستشویی ها هستند، معمولا پر از سر و صدا هستند و رفت و آمد زیادی دارند.

همچنین صندلی های نزدیک به صفحه نمایش تلویزیون ها زیاد راحت نیستند و نیز، شدت نورشان به قدری بالاست که مزاحم خواب شما می شود. علاوه بر موارد، SeatGuru به مشکلات احتمالی دیگری که ممکن است برای صندلی ها پیش بیاید نیز پرداخته است، مشکلاتی از قبیل محدودیت در میزان باز شدن صندلی هنگام دراز کشیدن یا عرض کم آن. در ادامه نکاتی را در خصوص انتخاب صندلی بهتر در هواپیما را بررسی می کنیم.

عضو یک برنامه Frequent Flier شوید

این بهترین و قابل اطمینان ترین روشی است که می توانید برای گرفتن صندلی های خوب استفاده کنید. اگر هنگام رزرو بلیت، شماره عضویت خود در این برنامه را وارد نمایید، از شانس بسیار بالایی برخوردار خواهید بود، به خصوص اگر جزو مشتریان وفادار و مهم باشید. اگر هنگام ورود به فرودگاه، هنوز صندلی تان مشخص نشده است، شماره عضویت خود در این برنامه را به پذیرش اطلاع دهید.

انتخاب صندلی بهتر

بلیت خود را زودتر از موقع رزرو و خریداری کنید

تعداد صندلی هایی که از قبل شماره شان مشخص شده باشد، با نزدیک شدن به تاریخ پرواز کاهش می یابد. اگر می توانید بهتر است بلیت خود را چند هفته زودتر بخرید، در غیر این صورت، باید هر چه سریع تر به طور اینترنتی نسبت به انتخاب شماره صندلی خود اقدام نمایید و یا اگر به اینترنت دسترسی ندارید، به محض ورود به فرودگاه به پذیرش مراجعه کنید.

انتخاب صندلی بهتر

توجه داشته باشید که می توانید صندلی بهتری هم بخرید

امروزه بسیاری از شرکت های هواپیمایی به شما اجازه می دهند به ازای پرداخت مبلغی بیشتر، صندلی هایی راحت تر، با فضای پای وسیع تری داشته باشید. مثلا طرح «Even More Space» از شرکت JetBlue شامل صندلی هایی می شود که در ردیف خروجی قرار گرفته و بر خلاف صندلی های عادی که ۳۴-۳۶ اینچ ارتفاع دارند، این صندلی ها دارای ۳۸ اینچ ارتفاع هستند.

شرکت United نیز طرحی دارد به نام «Economy Plus» که به مشتریان وفادار و همه ی مسافرانی که حاضر باشند مبلغ سالیانه ۴۹۹$ را بپردازند، این اجازه را می دهد که از صندلی های بلندتر و نزدیک کابین خلبان لذت ببرند. (درصورتی که تمام صندلی های مربوط به این طرح پر نشده باشند، افراد می توانند برای یک بار آنها را خریداری نمایند). خطوط هوایی دیگر نیز برنامه ها و طرح های مشابهی ارائه می دهند.

انتخاب صندلی بهتر

شماره صندلی خود را هنگام رزرو بلیت مشخص نمایید

در اکثر وب سایت های رزرو بلیت، شما می توانید صندلی خود را هنگام خرید بلیت مشخص کنید. همچنین ممکن است به شما اجازه دهند بلیت را خریده و سپس دوباره به سایت برگشته و صندلی مورد نظرتان را انتخاب نمایید. (در بیشتر مواقع، این خدمات رایگان است، ولی شرکت هایی مانند Allegiant Air و Spirit برای انتخاب صندلی به صورت پیشاپیش، هزینه ای را دریافت می کنند).

اگر صندلی مورد نظرتان را در وب سایت پیدا نکردید، می توانید با شرکت مورد نظر به صورت تلفنی تماس گرفته با یکی از مسئولان آنجا صحبت کنید. زیرا گاهی میان آنچه در سایت می بینید، و آنچه واقعا موجود است، تفاوت هست.

انتخاب صندلی بهتر

در قسمت پذیرش، صندلی خود را تایید نمایید

بیشتر شرکت های هواپیمایی به مسافران اجازه می دهند که ۲۴ ساعت پیش از پرواز، به صورت آنلاین بلیت خود را نام نویسی کنند. در این مرحله شما می توانید صندلی را که قبلا انتخاب کرده اید، تایید کرده و یا حتی صندلی بهتری را انتخاب کنید.

انتخاب صندلی بهتر

به موقع در فرودگاه حاضر شوید

اگر خیلی دیر به فرودگاه برسید، احتمال دارد صندلی خود را از دست بدهید.

رزرو صندلی بهتر در هواپیما

از مسئولین درباره صندلی های خالی سوال کنید

وقتی که به گیت رسیدید، از مسئول آنجا بپرسید که آیا صندلی دیگری خالی شده است یا نه. ممکن است مسافران دیگر بخواهند از طریق Business Class پرواز کنند، یا اصلا برای پرواز حاضر نشوند. اگر خوش شانس باشید، می توانید صندلی آنها را انتخاب کنید.

انتخاب صندلی بهتر

درخواست خود را بطور واضح بیان کنید

اگر مشخصا می دانید که به دنبال کدام صندلی هستید، مسئولان مربوطه بهتر می توانند آن را برای شما پیدا کنند. به جای اینکه بگویید یک صندلی در ردیف خروجی یا «یک صندلی خوب» می خواهید، بهتر است بگویید مثلا صندلی “۱۲A” را می خواهید. به این ترتیب، احتمال یافتن آن یا گرفتن یک صندلی مشابه، افزایش می یابد.

مسئولان را در جریان وضعیت خود قرار دهید

در صورتی که دچار معلولیت و یا وضعیت پزشکی خاصی هستید، به مسئولان اطلاع دهید. بیشتر آنها سعی خواهند کرد که شما را در صندلی بهتر و راحت تری اسکان دهند.

با پرسنل مهربان باشید

طوری با مسئولان مورد نظر صحبت کنید که آنها را می فهمید. چراکه آنها در طول روز با درخواست ها و شکایت های زیادی مواجه می شوند. با ایشان مثل یک انسان رفتار کنید تا از نحوه ی همکاری آنها شگفت زده شوید!

انتخاب صندلی بهتر
کلمه‌های کلیدی: