با موزه و آکادمی هنر چین آشنا شوید

امروز با موزه و آکادمی هنر چین(Museum and China Academy of Art) آشنا خواهیم شد. آکادمی هنرهای چین در شهر هانگزو قرار گرفته است و به نظر می رسد که با توجه به سبک و سیاق طراحی  که دارد، نماینده ای کامل برای به نمایش گذاشتن هنر و جایگاه این در سرزمین چینی هاست. این آکادمی یا بهتر بگوییم دانشگاه بیش از نیم قرن است که افتتاح شده و توسط مدرسین برجسته و طراز اول چینی در زمینه ی هنر اداره می گردد.

هدف تاسیس موزه و آکادمی هنر چین

با این که هدف اولیه از تاسیس این آکادمی ترویج درست علم هنرهای چینی در بین نسل آینده ی چینی ها بود اما به مرور زمان به خاطر شکل ساختمان این آکادمی و دیگر مسائل، آکادمی هنر چین حکم یک موزه را نیز پیدا کرد.در سال ۱۹۲۸ میلادی بود که آکادمی هنر چین به عنوان یک دانشگاه هنر توسط دولت مرکزی کشور چین و با همکاری گروهی از مدرسین برتر و منتخب در گرایش های مختلف هنرهای چینی در شهر هانگزو افتتاح گردید.

موزه و آکادمی هنر چین

البته باید درباره ی شیوه ی تملک این جاذبه بگوییم که در حال حاضر آکادمی هنر چین مستقیما توسط وزارت فرهنگ چین اداره می شود. از همان ابتدای کار و فعالیت این موسسه ی آموزشی، رشته های درجه ی اول و کاملا تخصصی در برخی از رشته های هنری در این دانشگاه تدریس شدند. در آن زمان هدف اصلی از تاسیس آکادمی هنر چین این بود که هنرهای بومی چین را آموزش و ترویج دهند.

هم اکنون که نزدیک به یک قرن است که این دانشگاه و کالج آموزشی تاسیس شده است به نظر می آید که تدریس هنرهای قدیم و جدید چین در کنار سبک های هنری بین المللی و جهانی دیگر تبدیل به یک هدف ویژه برای این آکادمی شده است. بسیاری از معاصرانی که در هنرهای چینی تاثیرگذار بوده اند و یا حرکتی نو در سبک و سیاق هنر جهانی ایجاد کرده اند، در این آکادمی تحصیل کرده اند. در حال حاضر آکادمی هنر چین به عنوان یکی از پر نفوذترین و مهم ترین نهادهای آموزش بنیان در این کشور معرفی می گردد.

معماری خاص موزه و آکادمی هنر چین

ویژگی های خاص معماری موزه و آکادمی هنر چین

در مقدمه ی متن به این اشاره کردیم که این آکادمی به علت طراحی خاصی که دارد، امروزه به عنوان یکی از جاذبه های چین و شهر هانگزو نیز به حساب می آید و دیگر تنها کاربری آن، تحصیل علم و دانش نیست. اگر به عکس های این دانشگاه نگاه کنید به وضوح خواهید دید که این مرکز هنری دارای سبک معماری خاص و ویژه ای است که ظاهر آن را با یک ساختمان معمولی و ساده متمایز می کند.

ساختمان اصلی دانشگاه دارای دیواره های بلند و خمیده است و از طراحی داخلی و خارجی جالبی بهره می برد اما موردی که ما امروز بر آن شده ایم تا درباره ی آن برای شما بنویسیم، ساختمان موزه آکادمی هنر چین است که بنای ویژه و جالب آن تبدیل به یک جاذبه ی جالب و دیدنی شده است. در واقع این دانشگاه قدیمی چند سال پیش تصمیم به تاسیس موزه ای گرفت تا بازمانده ها و قطعه های هنری مختلفی که از قدیم به جای مانده اند را به شکلی سازمان یافته در یک موزه که اسم این آکادمی را یدک می کشد نگهداری نمایند و آن ها را به نمایش عموم دربیاورند.

ویژگی های خاص معماری موزه و آکادمی هنر چین

نکات مهمی در رابطه با طراحی و ساخت آکادمی هنر چین

ساخت این موزه ی خاص و منحصر به فرد بهار ۵ سال پیش به اتمام رسید و بنای آن بر خلاف انتظار یک سری سالن های به هم چسبیده اند که با تلفیق سبک کلبه سازی های چینی و غربی با یکدیگر، شکل یک جورچین نا مسطح را به وجود آورده اند. همانطور که اشاره نمودیم در این ساختمان ها قرار است که قطعات هنری و ارزشمند کشور چین در کنار یکدیگر قرار بگیرند و به نمایش گذاشته شوند.

در این میان موردی که جالب توجه است این است که هدف از ساخت موزه آکادمی هنر چین در هانگزو و آن هم در یک محیط سر سبز و کاملا طبیعی، ایفای نقشی مهم و تاثیرگذار در اعتلای هنر و همچنین پایه گذاری های درست برای هنرجویان این آکادمی است.
طرح و اجرای ساختمان موزه توسط یکی از مشهورترین معماران حال حاضر جهان یعنی کنگو کومای ژاپنی ارائه گردیده و به همین دلیل به آن ساختمان کنگو کوما هم می گویند. یکی از مهم ترین شاخصه هایی که این معمار در طراحی این بنا به آن توجه داشته، سعی بر حفظ فضای طبیعی موزه بوده است.

او به شکلی این ساختمان را طراحی کرده است که به هیچ عنوان برای فضای طبیعی اطرافش هیچ مزاحمتی ایجاد ننماید. کنگو کوما برای این منظور از سبک قدیمی مردم آسیای شرقی برای درست کردن سقف منازل و کلبه هایشان استفاده کرده است تا هم ساختمان ها از منظره ی بالا دست با محیط اطرافشان یکی شوند و هم موزه مثل یک بخش محلی به حساب بیاید.

حتی جالب است بدانید که برای نگهداری این سقف ها کاملا از فناوری های ساده ای همچون سیم های فلزی البته از نوع محکم ترینشان استفاده شده است. زمینی که برای ساخت این موزه در نظر گرفته شده است، ۹۳۶ متر مربع است و از لحاظ توپوگرافیک کاملا دارای شیب است.

طراحی خاص موزه و آکادمی هنر چین

یکی از شگفتی هایی که کنگو کوما در طراحی موزه ی آکادمی هنر چین آن را به وجود آورده است طرح لوزی لوزی آن است که هم در داخل بنای این ساختمان و هم در فضای بیرونی آن به کار برده شده است. با این که طراحی لوزی های این ساختمان قرینه نیستند اما حسی از تکرار طرح ها را بدون این که در شما حس خستگی و انزجار ایجاد کنند را به وجود آورده است.

کنگوکوما در طراحی موزه ی دانشگاه یک فضای نمایشگاهی متغیر و خطی با طراحی نیمه باز با رویکردی خارجی نیز طراحی کرده است. با این که این موزه ۵ سال پیش تاسیس شد اما، طراح این موزه ی بی نظیر چینی در اطراف این موزه به دنبال استفاده از خاک های رس در این منطقه است.

دیوار های چوبی موزه و آکادمی هنر چین

همانطور که گفتیم، ساختمان اصلی آکادمی هنر چین هم در نوع خود یکی از جذاب ترین ساختمان های شهر هانگزو است. این ساختمان که دیواره هایی خمیده دارد از لحاظ شکل ظاهری چیزی از ساختمان موزه کم ندارد. در طراحی داخلی موزه آکادمی هنر چین نیز از شاخصه های معروف در فرهنگ چینی استفاده شده است. آکادمی هنر چین دارای ۱۴ پردیس مختلف در خود است که در هر کدام از آن ها گروه های تدریسی مختلفی وجود دارد.

برخی از معروف ترین پردیس های این دانشگاه عبارتند از: پردیس نانشان که شامل بخش خوشنویسی، گروه نقاشی، بخش چاپ، نقاشی های روستایی است، پردیس مجسمه سازی و هنرهای عمومی که شامل گروه های مجسمه سازی، بخش عمومی هنر و گروه عمومی هنر است، پردیس اینترمدیا که شامل بخش های آزمایشگاه های رسانه ای، استودیو رسانه های قرن، استودیو محیط زیست و استودیو تصویر تجربی است، در بخش دانشکده ی هنر و علوم انسانی نیز گروه های مختلفی همچون: تاریخ هنر، گروه مطالعات و اداره ی آموزش و پرورش، باستان شناسی و موزه شناسی و گروه مطالعات فرهنگ قرار دارد.

کلمه‌های کلیدی: