معروف ترین صنایع دستی چین

شاید برای خیلی از ما کشورهای آسیای شرقی و در راس آن کشور چین، کشور ناشناخته‌ها و سرزمین عجایب باشد. چین به عنوان کشوری که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا لقب گرفته است، گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خودش جذب می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی معروف ترین صنایع دستی چین بپردازیم.

یکی از لذت های سفر خرید کردن است و نمی توان این احساس را از گردشگران و توریست ها دور نمود. در واقع هنگامی که به کشوری غریبه سفر می کنیم، می خواهیم به عنوان یادگاری یا سوغاتی برای خود و دوستان توشه ای سفر برداریم. خرید در سفر می تواند حکم همان توشه را داشته باشد.

ماسک اپرای پکن

اگر کمی دقیق تر به مغازه های فروش سوغاتی در چین و پکن نگاه کنید، متوجه ماسک های نمایشی با چهره های عجیبی خواهید شد که به عنوان سوغاتی به گردشگران فروخته می شوند. به این سوغاتی که از بهترین صنایع دستی چین هستند، ماسک اپرای پکن گفته می شود. ماسک اپرای پکن یا همان لین پو (Lian Pu) در واقع نوعی از ماسک صورت با نقاشی های چهره مختلف است. هر یک از این صورت ها با آرایش ها و رنگ هایی که دارند، در نمایش ها و اپراهای پکن برای یک شخصیت به خصوص استفاده می شوند.

ماسک اپرای چین معروف ترین صنایع دستی چین

به طور مثال، صورت و ماسکی با آرایش قرمز برای افراد سلطنتی، آرایش سیاه برای دولتمندان، صورت با آرایش زرد برای قاتلین، آبی و سبز برای صورتک ها و ماسک های اشخاص قهرمان و صورتک سفید برای افراد خیانتکار و شیطانی استفاده می شود. اولین این ماسک ها در حدود قرن دوازدهم ساخته شدند. جنس اولین ماسک ها از گچ بود که برای اپرای سلسله سونگ به رنگ های مختلف رنگ آمیزی شده بود.

کایت های چینی

کایت های چینی را هم می توان به عنوان یک کالای تزئینی و هم به عنوان اسباب بازی خریداری نمود. یکی از بهترین صنایع دستی چین از گذشته تا به امروز، بادبادک ها و کایت های چینی هستند. به ویژه در پکن که معمولا وزش باد در طول سال، زیاد است و بادبادک به هوا فرستادن بسیار طرفدار دارد.

کایت ها و بادبادک های چینی را در بسیاری از فروشگاه های هنر و صنایع دستی شهرهایی مانند پکن و شانگهای می توانید خریداری کنید. بسیاری از گردشگران این سوغاتی زیبا را برای دوستان و البته کودکان هدیه می برند. ساخت کایت، یک سنت و یک کاردستی هنری در چین است.

کایت های چینی معروف ترین صنایع دستی چین

بادبادک های پکن از کاغذ یا ابریشم ساخته شده و به طور کامل با دست نقاشی شده اند. بادبادک های چینی دارای شهرتی جهانی، در بازار داخلی و خارج از کشور چین هستند. متخصص ساخت باکیفیت ترین کایت ها در پکن، فی بائولین (Fei Baolin)، صدها نوع بادبادک را با اشکال و اندازه های مختلف طراحی نموده و ساخته است.

کوچکترین این بادبادک ها به اندازه کف دست شما ساخته می شوند. در سفر به چین پیشنهاد می دهیم برای خرید سوغاتی به سراغ بادبادک ها بروید.

عروسک های حصیری چینی

عروسک های زونگرن یا بسیار کوچک چینی که به اصطلاح به عروسک های حصیری نیز شناخته می شوند، یکی دیگر از بهترین صنایع دستی چین هستند. این عروسک ها امروزه از مواد مختلفی مانند الباف ابریشم، موی حیوانات مختلف یا چنین موادی ساخته می شوند و در سرتاسر بازارهای پکن یافت می شوند. هر یک از عروسک های درون بازار بسته به مهارت سازنده آن، قیمت گذاری می شود.

اگر سخص سازنده در این کار استاد باشد، قیمت ها و ارزش این اثر هنری بیشتر می شود. این اثر فرهنگی نامانوس پکن، به گونه ای دیگر برای اجرای نمایش های عروسکی استفاده می شود. این عروسک ها، را در تور پکن می توانید برای کودکان خود به عنوان سوغاتی بخرید.

عروسک های چینی جزء معروف ترین صنایع دستی چین

فانوس های قرمز از بهترین صنایع دستی چین

ادامه مقاله معروف ترین صنایع دستی چین ، فانوس های قرمز رنگ، جزو صنایع دستی سنتی چینی بوده که هنوز هم در سراسر پکن و سایر نقاط کشور محبوب هستند. هنر ساخت فانوس، به عنوان فرهنگ سنتی گرانبهای چینی، از نسلی به نسل دیگر به ارث رسیده و همچنان در میان مردم به عنوان یکی از بهترین صنایع دستی چین رواج دارد. ساخت فانوس ها در تاریخ طولانی چین نقش مهمی ایفا می کنند و امروزه نمادی از فرهنگ درخشان چین هستند.

اگر در بسیاری از فستیوال ها و جشن های چینی شرکت کنید، خواهید دید که با تاریک شدن هوا، فانوس های قرمز یکی یکی روشن شده و به آسمان فرستاده می شوند. صحنه های و مناظر دیدنی از این صحنه می توانید پیدا کنید.

فانوس های قرمز از بهترین صنایع دستی چین

عروسک های متحرک سایه گردان

نمایش های عروسکی متحرک سایه بازی یکی از اشکال سنتی اجرای نمایش های قدیمی در چین است که برای سرگرم نمودن کودکان در هنگام تاریک شدن هوا اجرا می شدند. این نمایش ها در واقع ترکیبی از هنر برش کاغذ و نمایش های سایه بازی بود که در اشکال کوچکتر و با استفاده از یک لامپ و پرده ای نازک اجرا می شد. عروسک های متحرک سایه بازی با موادی مانند پوست حیوانات، پارچه و خز ساخته می شدند. سپس با مهارت و استادی رنگ آمیزی شده و بخش های مختلف آن به یکدیگر دوخته می شوند.

یکی از معروف ترین صنایع دستی چین، عروسک های متحرک سایه گردان

خوشنویسی چینی یا هنر کالیگرافی

یکی از زیباترین و بهترین صنایع دستی چین که می توانید به عنوان سوغاتی برای اطرافیان خود خریداری کنید، کاغذها و نقاشی هایی هستند که به عنوان هنر کالیگرافی در چین شناخته شده و به فروش می رسند. می توانید بهترین نمونه های نقاشی و خوشنویسی چینی را در مغازه های فروش سوغاتی دیده و به عنوان یک تابلوی زیبای خوشنویسی و کالیگرافی چینی از سفر خود به این کشور، خریداری کنید.

خوشنویسی چینی یا هنر کالیگرافی

منبع: tour-beijing.com

 

کلمه‌های کلیدی: