فرودگاه شارل دوگل پاریس

پاریس بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. مهمترین مرکز اقتصادی اروپا منطقه «لا دفانس» در شهر پاریس است. سازمان‌های بین‌المللی مهمی هم‌چون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین‌المللی در این شهر قرار دارند.

فرودگاه شارل دوگل(Charles de Gaulle Airport) پاریس در کشور فرانسه است. این فرودگاه سالیانی است که در لیست پر رفت و آمد ترین های اروپا قرار می گیرد و یکی از مهم ترین فرودگاه های اروپا و کشور پاریس نیز به شمار می رود. با ایلیاگشت همراه باشید تا این فرودگاه را بیشتر بشناسید.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

تاریخچه فرودگاه شارل دوگل پاریس

شارل دوگل از جمله فرودگاه هایی است که دو اسمه هستنند و این فرودگاه را به اسم رواسی(Roissy) نیز می شناسند. این فرودگاه شلوغ و پر رفت و آمد که یکی از بزرگ ترین های اروپا در زمینه ی ترابری و جا به جایی مسافر نیز می باشد، پروژه ی ساختش در سال ۱۹۶۶ میلادی در شمال شهر پاریس کلید خورد. نکته ی جالبی که درباره ی فرودگاه شارل دوگل وجود دارد این است که این فرودگاه به افتخار ژنرال دوگل رهبر جنبش مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۷۴ به نام فعلیش تغییر نام داد. بسیاری از پرواز های داخلی و خارجی به مقصد پاریس و یا در کل کشور فرانسه در زمینه ی پرواز های خارجی به مقصد این فرودگاه صورت می گیرد.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

اما این نکته را بدانید که همه ی این شلوغی ها فقط در زمینه ی پروازهای مسافری نیست بلکه در زمینه پروازهای باربری نیز فرودگاه شارل دوگل در رتبه ی ۱۲ جهان و ۲  اروپا، پس از فرودگاه فرانکفورت آلمان قرار گرفته است. فرودگاه شارل دوگل در فاصله ی۲۵ کیلومتری از شمال شرقی پاریس قرار گرفته است. این فرودگاه به عنوان قطب اصلی حمل و نقل هوایی فرانسه و قطبی اروپایی برای ایرلاین دلتا که از اعضای اتحادیه اسکای تیم (SkyTeam) است،  فعالیت می‌کند. ایرلاین‌های اقتصادی زیادی در این فرودگاه پرواز دارند. آدریا پرواز، ایجین ایرلاینز، ایر لینگاس، ایروفلوت، آیرومکزیکو و… از جمله ایرلاین هایی هستند که این فرودگاه قطب اصلی پروازیشان است.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

اطلاعات فرودگاه شارل دوگل پاریس

نام فرودگاه بین المللی شارل دوگل پاریس: Aéroport Paris-Charles-de-Gaulle

کد یاتا: CDG

کد ایکائو: LFPG

اطلاعات فرودگاه شارل دوگل پاریس

نوع فرودگاهمسافربری(عمومی)

ارتفاع از سطح دریا۱۱۹  متر

فاصله هوایی تا تهران۵ ساعت و ۳۰ دقیقه

ترمینالفرودگاه شارل دوگل دارای ۳ ترمینال مجزا و اصلی است.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

ترمینال های فرودگاه شارل دوگل پاریس

ترمینال شماره ی ۱: قدیمی ترین ترمینال این فرودگاه، ترمینال شماره ی ۱ است که پروازهای شرکت های هواپیمایی معروف از آن انجام می پذیرد. این ترمینال دقیقا روبروی ترمینال شماره ی ۳ قرار گرفته است.

ترمینال شماره ی ۲این ترمینال در ۷ ساختمان مختلف که با ۲A تا ۲G کد گزاری شده اند، تقسیم شده است. ترمینال شماره ی ۲ به صورت کاملا مجزا برای شرکت هواپیمایی ایر فرانس ساخته شده است. اما در برخی مواقع پرواز های شرکت های دیگر از این فرودگاه انجام می گیرد. سالن های ۲A تا ۲F این ترمینال از طریق راهرو های متحرک به یکیدیگر قابل اتصال هستند. سرویس ها و امکانات این ترمینال بسیار بالا است و مسافران کاملا در آرامش می توانند اوقات خود را در این فرودگاه سپری کنند. از جمله ی این امکانات می توان به ماهواره های اختصاصی درون ترمینال ۲G  این فرودگاه اشاره کرد.

ترمینال شماره ی ۳از ترمینال شما ره ی ۳ معمولا پرواز های ارزان قیمت و چارتری انجام می پذیرد. فاصله ی این ترمینال  از ترمینال شماره ۱، تنها یک کیلومتر است.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

راه های دسترسی به فرودگاه شارل دوگل پاریس

تاکسی : برای رفتن به مرکز شهر پاریس می توانید از تاکسی‌های شرکت تاکسیرانی فرودگاه پاریس که در کلیه ساعات شبانه ‌روز در مقابل خروجی‌های پایانه‌های فرودگاه  هستند، استفاده کنید.

اتوبوس : شرکت هواپیمایی ایرفرانس برای سهولت تردد مسافران از شهر به فرودگاه و یا برعکس، اتوبوس‌هایی را در بیشترین نقاط شهر پاریس که اغلب هم  در کنار ایستگاه‌های اتوبوس بیسن شهری و مترو هستند، قرار داده است.

مترو : این فرودگاه به خطوط متروی شهری متصل است و از طریق قطارهای سریع‌السیری که در این خط وجود دارد، می‌توان بین پایانه‌های ۱,۲ و ۳ فرودگاه عزیمت کرد.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

امکانات فرودگاه شارل دوگل پاریس

  • برای شارژ لپ تاپ و یا گوشی همراه خود ،مکان های بسیار گسترده ای تعبیه شده است.
  • در صورت دریافت مجوز، علاقه مندان به عکاسی از فرودگاه می توانند بدون مشکلی به عکاسی از هواپیماها و محیط فرودگاه بنمایند.
  • در هر ۳ ترمینالی که در این فرودگاه موجود است، رستوران ها و کافه های مختلفی وجود دارد.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

منبع : www.parisaeroport.fr

کلمه‌های کلیدی: