ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا، خانه‌ی آبی اناری‌ها

فوتبالی بودن یا نبودن شما دلیلی نمیشود که اسم ورزشگاه نیوکمپ را شنیده یا نشنیده باشید. فوتبال در بارسلونا و طرفدارانش به گونه‌ای داغ میباشد که حداقل شاید بین بحث‌های دیگران اسم این ورزشگاه را شنیده باشید. ورزشگاهی وسط شلوغی و هیجان شهر که بازی‌های بسیار زیبایی را به خود دیده‌است. ایلیا گشت میخواهد به طور کامل این ورزشگاه را به شما بشناساند تا از بحث‌های ورزشی عقب نمانید. با ما همراه باشید.

ورزشگاه نیو کمپ یا ورزشگاه کورت قدیم، ورزشگاهی در شهر بارسلون است که با گنجایش ۱۲۰ هزار صندلی به اندازه ای که باید و شاید نظر مسئولان یوفا را از لحاظ استانداردها جذب نمی کرد. با این که این ورزشگاه در تاریخ ۲۴ سپتامبر سال ۱۹۵۷ میلادی ساخته شد اما بیش از ۳ برای ساخت آن وقت گذاشته شده بود.

در افتتاحیه ی این ورزشگاه با خواندن یکی از سرودهای معروف، بازی بین دو تیم بارسلونا و لژیا ورشو که قهرمان لیگ کشور لهستان بود آغاز شد. در این بازی که به عنوان بازی افتتاحیه ی این ورزشگاه تدارک دیده شده بود، بارسلونایی ها که از این به بعد به رسم هواداران اصیل این تیم آن ها را کاتالان ها نام خواهیم برد، ۴ بر ۲ این تیم را بردند.

ورزشگاه نیوکمپ (Camp Nou) را خیلی ها جدای از این که ورزشگاه این تیم قَدَر قدرت اسپانیایی بدانند آن را خانه‌ ی امن این تیم فوتبالی می دانند. البته باید بگوییم که خانه ی کاتالان های آبی و اناری پوش، در حال حاضر بزرگ‌ ترین استادیوم در کل قاره ی اروپا نیز به حساب می ‌آید!

ورزشگاه نیوکمپ

به عقب ترها که برگردیم، ورزشگاه نیوکمپ در طول برگزاری جام جهانی ۱۹۸۲ میلادی در این استادیوم به شهرت و جایگاه بسیار بالایی رسید. همانطور که بالاتر نیز گفتیم این ورزشگاه در ابتدا و زمانی که میزبان ۱۲۰ هزار تماشاگر بود، به خاطر استانداردهای اتحادیه ی فوتبال اروپا که آن را یوفا می نامند، تعداد صندلی‌ های خود را به حدود ۹۹ هزارعدد کاهش داد. استادیوم نیوکمپ ۴۸ متر ارتفاع ، ۲۵۰ متر طول و ۲۲۰ متر پهنا دارد و به طور کلی دارای زیربنایی به مساحت ۵۵ هزار متر مربع است. نکته ی جالبی که درباره ی ورزشگاه نیوکمپ و شیوه ی ساخت آن وجود دارد این است که شما می‌ توانید ظرف ۵ دقیقه در هر کجا که نشسته باشید از ورزشگاه خارج شوید. درباره ی گنجایش ورزشگاه نیو کمپ باید این را بدانید که در مقطع زمانی، مسئولین باشگاه قصد داشتند تا ظرفیت استادیوم را به ۱۱۵ هزار نفر افزایش بدهند اما به هر حال در حال حاضر وقفه‌ ای در اجرای این تصمیم ایجاد شده است.

در تاریخ ۲۳ نوامبر سال ۲۰۰۷ باشگاه بارسلونا خبر از توسعه ی مجدد ورزشگاه نیوکمپ را دادند که بر اساس اطلاعات آن، نورمن فاستر که یکی از معماران بسیار مشهور اروپایی است، مسئولیت بازسازی باشگاه را بر عهده گرفت. هدف از ساخت و ساز جدید این بود تا ظاهری متمایز با توجه به شخصیت این باشگاه و البته یک سری بهبودها را نیز ایجاد کنند. قرار شد تا در این طرح های توسعه ی این باشگاه؛ یک منطقه ی جدید برای مهمانان ویژه، تجهیزات جدید برای خبرنگاران مستقر در ورزشگاه و امکاناتی برای افراد معلول تنها بخشی از اقداماتی باشد که صورت بگیرد. اما از همه ی این خصوصیات مهم‌ تر این بود که قرار شد تا استادیوم به ظرفیت قبلی خود باز گردد و ۱۱۵ هزار نفر در امکانات کامل قادر باشند تا مسابقات را تماشا کنند.

ورزشگاه نیوکمپ

فضای جانبی ورزشگاه نیوکمپ

در نزدیکی ورزشگاه نیوکمپ ۱ ورزشگاه کوچک وجود دارد که در سال ۱۹۸۲ میلادی ساخته شد و به عنوان ورزشگاه خانگی تیم ذخیره ی بارسلونا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در این منطقه ۱ سالن اختصاصی برای ورزش ‌هایی همچون بسکتبال، هندبال، فوتسال و هاکی نیز وجود دارد. ورزشگاه نیوکمپ همچنین موزه ی معروف بارسلونا را در خود جای داده است. به علاوه ۱ کلیسای کوچک کاتولیک نیز در خود دارد در که بازیکنان می توانند در روز بازی، در آن به عبادت و راز و نیاز بپردازند. اگر به بارسلونا سفر کردید از یاد نبرید که از ورزشگاه می ‌توان بازدید کنید. تور ورزشگاه به نام تجربه ی نیوکمپ برای هر کسی موجود است. این تور از موزه ی باشگاه شروع می ‌شود و تا بقیه ی قسمت ‌های ورزشگاه ادامه پیدا می کند. کنار کمپ نو یا همان ورزشگاه نیو کمپ، مجموعه ی پالائو بلوگرانا قرار گرفته است. این ورزشگاه مجموعه ای است که محل انجام بازی های داخل سالن است و در مجاورت آن آیس رینک نیز قرار گرفته است که محل انجام بازی های هاکی روی یخ و پاتیناژ است.

پشت ورزشگاه نیز محل قرار داشتن مینی استادی است. مینی استادی نیز ورزشگاهی است که تیم بارسلونا آتلتیک بازی ‌های خود را در آنجا برگزار می‌کند.

ورزشگاه نیوکمپ

ویژگی های جدید ورزشگاه نیوکمپ

 • تمام صندلی ‌های استادیوم زیر پوشش سقف به مساحت ۴۷ هزار متر مربع قرار خواهد گرفت و دیگر هواداران و بازیکنان نگران وضعیت آب و هوا نخواهند بود.
 • شیب تمامی صندلی ‌های ورزشگاه به سمت زمین بیشتر خواهد شد تا تماشاگران نمای بهتری را از زمین بازی می توانند تا داشته باشند.
 • قرار گرفتن یک مانیتور پشت تمامی صندلی‌ های استادیوم موجبات راحتی تماشاگران را به وجود آورده است.
 • قرار گرفتن مانیتوری بزرگ با آخرین فناوری دیجیتال و وضوح بالا با سیستم LED در بالای استادیوم نیز از ویژگی های این استادیوم است.
 • بهبود دسترسی به طبقه ی دوم و سوم ورزشگاه دسترسی تماشاگران را بیشتر کرده است.
 • هم سطح کردن طبقه ی سوم برای اضافه شدن سقف و اضافه شدن امکانات رفاهی در همین طبقه نیز در همین راستا بوده است.
 • در طی فعل و انفعالات ورزشگاه، افزایش تعداد صندلی ‌های تماشاگران به ۱۰۵ هزار صندلی قدمی مثبت برای تماشاگران محسوب می شد.
 • طرح ارگونومیک برای ایجاد فاصله مناسب میان صندلی ‌ها و راحتی تماشاگران طرح و رسمی تازه برای تماشاگران بازی ها بود.
 • مسیر ویژه برای معلولین نیز در تغییرات جدید به ورزشگاه اضافه شد.
 • فضای بیشتر راهروها برای رفت ‌و آمد راحت ‌تر هواداران و بهبود وضعیت راه ‌پله‌ های موجود و توسعه ی آنها در نیوکمپ از جمله ی تغییرات این ورزشگاه بود.
 • از جمله ی دیگر تغییرات صورت گرفته در این باشگاه عبارتند از:
 • افزایش و بهبود باجه‌ های بلیط فروشی

 • صرفه ‌جویی در انرژی و پایداری زیست ‌محیطی برای به دست آوردن گواهینامه‌ های کیفیت و استاندارد
 • افزایش امنیت تماشاگران و به حداقل رساندن اختلال ممکن ناشی از روبرو شدن هواداران دو تیم با در نظر گرفتن ورودی‌ های جداگانه و معابر داخل ورزشگاه
 • افزایش و بهبود مناطق پذیرایی و میهمان پذیری
 • ساخت یک پارکینگ زیر زمینی و ایجاد کردن یک منطقه ی بسیار بزرگ در بیرون از ورزشگاه برای راحتی تماشاگران.
 • با ایجاد سقف الکترونیکی جدید که با استفاده از تکنولوژی ‌های پیشرفته ساخته شد، آب باران جمع ‌آوری خواهد شد و برای آبیاری زمین چمن استادیوم از آن استفاده خواهد شد. این سقف همچنین با استفاده از نور خورشید، چراغ‌ه ای استادیوم را نیز روشن خواهد کرد.
 • سقف شامل آخرین تکنولوژی ‌ها برای اسکوربرد، روشنایی زمین، بلندگوها و همچنین دسترسی به اینترنت بی سیم خواهد بود.
 • امکانات و خدمات بهبود یافته برای تماشاگرانی که اختلالات شنوایی و بینایی دارند نیز از جمله خدمات جدبد ورزشگاه نیوکمپ بود.
 • سقف جدید موجب کاهش سر و صدای تماشاگران در محله خواهد شد.
 • استادیوم جدید به این دلایل هوشمند است

دانستنی هایی درباره ی ورزشگاه نیوکمپ

 • موسس باشگاه خوان گمپر سوئیسی است.
 • رنگ ‌های قرمز و آبی پیراهن بارسلونایی ها به احترام باشگاه بازل سوئیس است که موسس باشگاه در آن به عنوان کاپیتان بازی می ‌کرد.
 • باشگاه طرفداران بارسلونا با بیش از ۱۷۰ هزار عضو یکی از بزرگ ‌ترین‌ باشگاه های طرفداری در جهان به شمار می ‌آید.
 • برای دریافت کارت بلند مدت هواداری و عضویت در نیوکمپ، باید عضو باشگاه بود و در ۱ لیست انتظار هم نیز ثبت ‌نام کرد. اف. اث بارسلونا بیش از ۱۷۰ هزار عضو در خود دارد که ۹۵۰۰ نفر از آن ها از اکتبر سال ۲۰۱۰ در این لیست قرار گرفته ‌اند. از آن جایی که هر سال ۲۲۵ جا خالی می شود، به این ترتیب زمان تخمینی انتظار عضویت در این باشگاه بالغ بر ۴۲ سال انتظار می ‌شود.
 • در ۱۷ نوامبر سال ۱۹۸۲ پاپ ژان پل دوم از نیوکمپ دیدن کرد و همراه با ۱۲۰ هزار نفر به اجرای مراسم دعا پرداخت. از همان زمان به بعد پاپ نیز عضوی از باشگاه بارسلونا به حساب آمد.
 • در بازسازی اینورزشگاه تصمیم گرفته شد که نمای خارجی ورزشگاه مانند استادیوم آلیانتس آرنا (Allianz Arena) در مونیخ با توجه به موقعیت زمانی و تاریخی روشن و نورافشانی شود.
 • تا به حال نام ورزشگاه لا ماسیا به گوشتان خورده است؟ باید خدمتتان عرض کنیم که لامسایا در واقع خانه ی دهقانی از قرن ۱۸ میلادی، دقیقا در کنار ورزشگاه قرار دارد و از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۱ به عنوان آکادمی جوانان بارسلونا از آن استفاده می‌ شده است.
 • باید این را بدانید که ورود هواداران افراطی بارسلونا معروف به Boixos Nois، از سال ۲۰۰۳ به بعد لغو شد و این افراد تحت هیچ عنوانی اجازه ی ورود به ورزشگاه نیوکمپ را ندارند.
کلمه‌های کلیدی: