جاذبه های گردشگری قاهره

مصر کشوری در شمال شرقی قاره آفریقا است و شبه جزیره سینا هم که در قاره آسیا قرار گرفته بخشی از قلمرو این کشور است. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار داشته و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از سوی شبه جزیره سینا با اسرائیل و نوار غزه در فلسطین مرز زمینی دارد.

قاهره پایتخت مصر و بزرگترین شهر جهان عرب و خاورمیانه است. این شهر در بخش شمال شرقی مصر در نزدیکی دلتای نیل جای دارد، رود نیل از میانش می‌گذرد و دریای مدیترانه در ۱۶۵ ک. م شمال آن می‌باشد. کلان‌شهر قاهره با ۱۴٬۴۵۰٬۰۰۰ نفر و ۸۶٬۳۶۹ ک. م مساحت، شانزدهمین شهر پرجمعیّت جهان است.

برج قاهره

برج قاهره در شهر قاهره پایتخت مصر با ۱۸۷ متر ارتفاع قرار دارد و دارای 90 طبقه میباشد. این سازه به مدت حدودا ۵۰ سال بلندترین سازه مصر و شمال آفریقا بوده است که یکی از سمبل های امروزی شناخته شدهٔ و معروف این شهر میباشد و به عنوان دومین نماد کشور مصر بعد از اهرام جیزه شناخته میشود. این برج در ناحیه جزیره در نزدیکی مرکز شهر قاهره قرار دارد.

جاذبه های گردشگری قاهره

رود نیل

رود نیل طولانی‌ترین رود جهان است. رود نیل در شمال شرقی قاره آفریقا قرار گرفته و رگ حیاتی کشور مصر به‌شمار می‌آید. رود نیل با حدود ۶٬۶۵۰ کیلومتر طول، طولانی‌ترین رود جهان است. این رود از رشته کوه‌هایی در مرکز قاره آفریقا سرچشمه می‌گیرد و راه طولانی خود را به سمت شمال آغاز می‌کند؛ در طی مسیر، رودهای زیادی که از کوه‌های غرب این قاره سرچشمه گرفته‌اند، به آن می‌پیوندند.

جاذبه های گردشگری قاهره

مسجد الازهر قاهره

مسجد الازهر قاهره از مهمترین مساجد کشور مصر میباشد.فرمانده فاطمی و به امر خلیفه معز الدین الله همزمان با بنا نهادن قاهره، این مکان در ۱۴ رمضان سال ۳۵۹ قمری (۹۷۰ میلادی) ساخته شد تا مسجد و مدرسه ای باشد که مبلغین فاطمیان را تعلیم دهند و مذهب اسماعیلی شیعه که مذهب فاطمیون مصر بود، را ترویج نمایند.

جاذبه های گردشگری قاهره

موزه مصر

موزه مصر بیش از ۱۶۰ هزار اثر باستانی مربوط به مصر باستان را در خود جای داده و یکی از غنی ترین موزه‌های دنیا در زمینه مصرشناسی میباشد. موزه ی اشیای عتیقه ی مصر شامل بسیاری از قطعات مهم تاریخ مصر باستان می باشد. این موزه بزرگترین مجموعه از اشیای عتیقه ی فرعونیان و بسیاری از گنجینه های پادشاه توتانخامن را در خود جا می دهد. این موزه در مرکز شهر قاهره قرار دارد.

جاذبه های گردشگری قاهره

مسجد ابن طولون

مسجد ابن طولون یکی از قدیمی ترین و سالم ترین مسجد باقی مانده در مصر میباشد که بر طبق کتیبه ای که در مسجد پیدا شده است، تاریخ اتمام این بنا 265 هجری قمری یا 879 میلادی است.در حال حاضر این مسجد در میدان احمد بن طولون در منطقه «السیده زینب» در جنوب قاهره واقع شده است. 

جاذبه های گردشگری قاهره

مسجد محمد علی پاشا

مسجد محمد علی پاشا واقع در قلعه صلاح الدین قاهره در کشور مصر میباشد که توسط محمد علی پاشا در سالهای 1830 تا 1848 به سبک معماری عثمانی و الگو برداری از مسجدی در استانبول بنا شد و اکنون به بزرگترین مسجد نیمه اول قرن نوزدهم شهرت یافته است. این مسجد در بلندترین نقطه قلعه صلاح الدین قاهره قرار دارد بزرگترین مسجدی است که در نیمه نخست قرن نوزدهم ساخته شده است. 

جاذبه های گردشگری قاهره

هرم پلکانی جوزر قاهره

هرم پلکانی جوزر قاهره در قرن ۲۷ قبل از میلاد برای دفن فرعون جوزر توسط وزیر ایمهوتپ بنا شد. در ابتدا به شکل آرامگاهی سنتی با سقفی مسطح بود اما با پایان سلطنت جوزر به هرمی ۶ پله ای با ارتفاع ۶۲ متر توسعه پیدا کرد. این هرم در مرکز مجموعه آرامگاهی بسیار بزرگی است که شامل سازه های آیینی و تزییناتی نیز می‌شود.

جاذبه های گردشگری قاهره

کلمه‌های کلیدی: