بورتانگ ستاره ای در هلند

حتما شما تابحال عکسهای قلعه بورتانگ هلند Bourtange Fortress را دیده اید . در ایلیاگشت امروز قصد داریم تا شما را بیشتر با این قلعه زیبا آشنا سازیم.  در شمال شرقی کشور هلند، در استان خرونینگن و در نزدیکی مرز آلمان، قلعه ای ستاره ای شکل و فوق العاده زیبا به نام بورتانگ قرار گرفته است. قلعه بورتانگ در دهکده بورتانگ قرار گرفته و با ظاهر خاص و زیبایش شهرت زیادی پیدا کرده و به یکی از جاذبه های گردشگری هلند تبدیل شده است.

بورتانگ ستاره ای در هلند

تاریخ قلعه ستاره ای شکل هلند

قلعه بورتانگ در سال ۱۵۹۸ و به دستور ویلیام اورانژ، شاهزاده هلند ساخته شد تا تنها جاده ارتباطی شهر خرونینگن با آلمانی ها را تحت کنترل درآورد. این قلعه در زمینی شنی ساخته شده که با چندین تالاب احاطه شده اند و هیچ وقت چه توسط اسپانیایی ها و چه توسط ارتش فرانکو-ژرمن فتح نشده است. اگرچه این قلعه عملکرد موفقی به عنوان یک مکان نظامی داشت اما در سال ۱۸۵۱ قلعه بورتانگ ماهیت نظامی اش را ترک کرد و به یک روستا تبدیل شد که به صورت مدور و ستاره ای شکل دور محور قلعه شکل گرفتند. در سال ۱۹۶۰ قلعه بورتانگ مورد بازسازی قرار گرفت و مجددا به شکل سابقش در قرن هجدهم برگشت. در حال حاضر قلعه بورتانگ به یک موزه روباز تبدیل شده است و گردشگران زیادی از نقاط مختلف برای دیدن این قلعه و دهکده ستاره ای شکل زیبا به بورتانگ سفر می کنند. در روستای کنونی بورتانگ بیش از ۴۰۰ نفر زندگی می کنند و دیگر کارکرد نظامی و استحفاظی ندارد، با این حال هنوز هم رد پای دورانی که بورتانگ یک قلعه بوده است را می توان در گوشه و کنار آن مشاهده کرد. در فصل تابستان داوطلبانی از نواحی دور و نزدیک به این روستا می آیند و با پوشیدن لباس نظامی قدیمی، نقش محافظان قلعه بورتانگ را بازی می کنند و باعث جذاب تر شدن این منطقه می شوند.

بورتانگ ستاره ای در هلند

در قرن ۱۵ و در دوران استفاده از باروت، توپ های جنگی نقش مهمی در میادین جنگی و مبارزه پیدا کرده اند. همین موضوع باعث به وجود شکل جدیدی از قلعه سازی در اروپا شد. این قلعه ها و استحکامات که شبیه به یک ستاره بودند سنگرهای مثلثی شکل متعددی داشتند و طوری طراحی شده بودند تا همدیگر و همین طور خندق عریض بینشان را پوشش بدهند. برای این که در جریان مبارزات و جنگ بتوان توپ های جنگی را خنثی و بی اثر کرد، دیوارهای دفاعی کوتاه تر و ضخیم تر از حد نرمال ساخته می شدند. این مدل ساخت قلعه آنقدر محبوب و پرطرفدار شد که کشورهای دوردستی مثل ژاپن و هند هم از آن در میادین نبردشان استفاده کردند.

بورتانگ ستاره ای در هلند

قلعه بورتانگ یکی از زیباترین نمونه های قلعه های ستاره ای شکل است که در دهکده بورتانگ هلند واقع شده است. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم این قلعه به دستور ویلیام اورانژ یکم برای کنترل مرز با آلمان ساخته و طراحی شده است. از این قلعه برای مقابله با اسپانیایی ها در جریان جنگ هشتاد ساله هم استفاده زیادی شده است. در جریان جنگ هشتاد ساله که واقعه مهمی در تاریخ کشورهای اروپایی به حساب می آید اسپانیایی ها کنترل خرونینگن و جاده منتهی به آلمان را در دست گرفتند. ویلیام، رهبر هلند برای شکست اسپانیایی ها تصمیم گرفت ارتباط بین خرونینگن و آلمان را در هم بشکند. او دستور داد تا در گذرگاه بورتانگ، که جاده اصلی منتهی به کشور آلمان بود قلعه ای مستحکم و کاربردی بسازند. به این ترتیب قلعه بورتانگ در سال ۱۵۹۳ و به شکل یک ستاره با کانال های آب و دریاچه هایی که به عنوان خندق استفاده می شد ساخته شد. در مرکز قلعه بورتانگ یک میدان اصلی وجود دارد که با مسیرهایی مستقیما به باستیون های نظامی متعدد در اطراف قلعه منتهی می شود. در همان سال های ابتدایی که قلعه بورتانگ ساخته شده بود نیروهای اسپانیایی تلاش کردند با محاصره قلعه آن را تصرف کنند، اما با شکست مواجه شدند.

قلعه بورتانگ در سال ۱۶۷۲ در نبرد مهم دیگری با ارتش آلمان روبرو شد. آلمانی ها بعد از تصرف ۲۸ شهر و دهکده در شمال هلند به قلعه بورتانگ رسیدند و اقدام به محاصره این قلعه کردند. افسانه ها و داستان های محلی می گویند که آلمانی ها به فرمانده قلعه بورتانگ، کاپیتان پروت، پیشنهاد ۲۰۰۰۰ گیلدر (واحد پول هلند در گذشته) دادند تا تسلیم شود و قلعه را به آن ها تسلیم کند. کاپیتان پروت این پیشنهاد را رد کرد و به آن ها گفت که به همین تعداد، گلوله برای کشتن دشمنان دارد. در نهایت، ارتش آلمان به قلعه حمله کرد اما قلعه بورتانگ بار دیگر توانست در برابر این حمله مقاومت کند و با موفقیت دشمن را به عقب نشینی وادار کند. کارکرد قلعه بورتانگ به عنوان سنگر و استحکامات نظامی تا سال ۱۸۵۱ همچنان ادامه داشت. تا این که در این سال، قلعه به یک دهکده مسکونی تبدیل شد و ماهیت نظامی اش را از دست داد. بیش از ۱۰۰ سال بعد و در سال ۱۹۶۰، حکومت محلی تصمیم گرفتند تا قلعه قدیمی تا بازسازی کنند و آن را به شکل قدیمش در بین سال های ۱۷۴۰-۱۷۵۰ درآورند. به این ترتیب این قلعه بعد از بازسازی و مرمت به یک موزه تاریخی و جالب تبدیل شد.

بورتانگ ستاره ای در هلند

بورتانگ در حال حاضر یکی از بهترین قلعه ها و استحکامات نظامی در کشور هلند است و در نزدیکی مرز آلمان قرار گرفته است.  گردشگرانی که برای بازدید از بورتانگ به این منطقه می روند پس از عبور از محوطه پارکینگ و مرکز اطلاعات، از بین دو دروازه عبور می کنند و از روی دو پل متحرک عبور می کنند تا به بافت قدیمی دهکده برسند. از میدان مرکزی بورتانگ که مارکت پلن نامیده می شود خیابان های سنگفرش شده قدیمی شما را به گوشه های مختلف این ستاره راهنمایی می کند. بازدیدکنندگان به راحتی و با پای پیاده می توانند تمام بخش های این قلعه ستاره ای پنج پر را بگردند و تماشا کنند. در دفتر گردشگری واقع در این دهکده، بروشورها و دفترچه های راهنما به زبان انگلیسی به گردشگران ارائه می شود که اطلاعات بسیار مفید و جالبی در مورد قلعه بورتانگ به شما می دهد.

بورتانگ ستاره ای در هلند

در داخل حصار دیوارهای قلعه، ساختمان های مسکونی آجری از فضای محدود ستاره پنج پر بورتانگ نهایت استفاده را کرده اند و در کنار یکدیگر ساخته شده اند. میدان مرکزی یا مارکت پلن بهترین نقطه برای شروع گشت و گذار در دهکده است و کافه ها، مغازه ها و تسهیلات مختلفی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. از بین ساختمان های قدیمی، برخی از آن ها به موزه و نمایشگاه تبدیل شده اند و بازدیدکنندگان می توانند با بازدید از آن ها تصور بهتری از زندگی در چند قرن قبل پیدا کنند. خانه های ترا مورا جزء مشهورترین این موزه ها هستند و فرصت شرکت در راه اندازی و شلیک توپ های جنگی شبیه سازی شده را به بازدیدکنندگان می دهند. خانه کاپیتان هم که محل زندگی و سکونت فرمانده قلعه بوده است تصویری کامل و جامع از زندگی یک خانواده نظامی در قرن ۱۷ و ۱۸ را به شما می دهد. باروت خانه نیز یکی از جالب ترین مکان ها برای بازدید است و در آن می توانید با مراحل ساخت و استفاده از باروت در میادین جنگی و مبارزه در چند قرن آشنا شوید. این قلعه کوچک یک کنیسه هم دارد که در سال ۱۸۴۲ ساخته شده و به خوبی زندگی جمعیت یهودی این دهکده را به نمایش می گذارد.

منبع: amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: