فرودگاه بورگاس بلغارستان

امروز می خواهیم شما را با یکی از فرودگاه های دیگر کشور بلغارستان آشنا نماییم، فرودگاه بورگاس (Burgas Airport). این فرودگاه در منطقه بورگاس و در جنوب شرقی کشور بلغارستان قرار گرفته است و دومین فرودگاه بزرگ این کشور می باشد. فرودگاه بورگاس در فصل تابستان و زمان هایی که گردشگران به این کشور سرازیر می شوند، تبدیل به یکی از فرودگاه های پر تردد این کشور می گردد.

تاریخچه فرودگاه بورگاس بلغارستان

تاریخچه ساخت و سرگذشتی که برای فرودگاه بورگاس بلغارستان ذکر می کنیم کمی با دیگر فرودگاه هایی که تا به حال از آن ها صحبت کرده ایم، متفاوت است. فرودگاه بورگاس در ۱۹۳۷ ساخته شد اما نه به صورت معمولی!

فرودگاه بورگاس بلغارستان

در تاریخ ۲۷ ژوئن سال ۱۹۳۷ بود که شرکت فرانسوی سیدنا (CIDNA) که البته در حال حاضر بخشی از شرکت بزرگ هواپیمایی ایرفرانس است، تصمیم گرفت تا با انتخاب منطقه ای در بورگاس، یک سایت هوایی که پایه های کارکرد آن بر روی ارتباطات رادیویی بود را احداث نماید و برای ساخت آن با دولت بلغارستان وارد مذاکره شد و بالاخره توانست تا قراردادی را با مسئولین ذی ربط بلغاری امضا نماید.

البته یکی از بندهای جالبی که در این قرارداد ذکر شده است این است که صراحتا این موضوع ذکر شده که تمامی کارکنان فرودگاه  بورگاس باید بلغاری باشند. این فرودگاه ساخته شد و بالاخره در تاریخ ۲۹ ژوئن سال ۱۹۴۷ شرکت های هواپیمایی همچون بلغاری ارلاین و بلکینا ایرویز توانستند پروازهای داخلی را زا بورگاس، پلویدف و صوفیا را با استفاده از هواپیماهای همچون جانکرز به فرودگاه بورگاس و یا حتی بالعکس انجام دهند.

فرودگاه بورگاس بلغارستان

در سال های منتهی به دهه های ۶۰ و ۷۰ بود که با ساخت باندی بتنی و بزرگ تر از باند قبلی، گسترش و نوسازی فرودگاه آغاز شد. فرودگاه بورگاس مصادف با سال ۱۹۷۰ میلادی بود که با دارا بودن ۴۵ مقصد پروازی خارجی توانست به یک فرودگاه بین المللی تبدیل شود.

توسعه و بازسازی فرودگاه بورگاس بلغارستان

پس از این که توجه گردشگران در سراسر جهان به بلغارستان و جاذبه هایش جلب شد و همچنین توجه مسئولان گردشگری بلغارستان به چشم انداز طولانی مدت و عمیق تر همراه گشت، ترافیک هوایی در این منطقه بسیار بالا رفت. با توجه به این که این فرودگاه در شهر بورگاس قرار گرفته و این شهر هم در واقع یک استراحتگاه ساحلی در جنوب بلغارستان به شمار می رود، استقبال از این فرودگاه بیشتر و بیشتر شد.

فرودگاه بورگاس بلغارستان

با توجه به همین استقبال ها، افراد و البته مجامع زیادی همچون خودِ مسئولان دولت بلغارستان برای سرمایه گذاری در این فرودگاه بیش از پیش مشتاق شدند. در ژوئن سال ۲۰۰۶ میلادی بود که دولت بلغارستان با همکاری چندین مجمع فرودگاهی بین المللی از جمله فرودگاه بین المللی فرانکفورت، ۵۰۰ میلیون یورو برای توسعه و بهسازی فرودگاه  بورگاس اختصاص داد. البته دولت بلغارستان در ادامه ی این پروژه با شرکت های مختلف دیگر نیز همکاری کرد.

در آخر این طرح که تنها ۲ سال نیز طول کشید، ۴۰۳ میلیون یورو را برای فرودگاه بورگاس در نهایت خرج نمود. قرار بر این شده است که بر اساس مفاد این قرارداد ۶۰ درصد از سرمایه ی هر کدام از شرکت هایی که در این طرح سرمایه گذاری کرده اند، از فواید این فرودگاه به آن ها بازگردانده شود.

فرودگاه بورگاس بلغارستان

همچنین تمامی شرکای این فرودگاه در سود ۳۵ سال آینده ی این فرودگاه سهیم هستند. در طی این بازسازی ها در فرودگاه بورگاس، ترمینال ها، وسایل حمل و نقل برای مسافران، تجهیزات ترمینال برای مسافرین و مراجعین و برخی دیگر از امکانات و تکنولوژی های روز دنیا در این فرودگاه بهبود یافته است. در سال ۲۰۱۲ این فرودگاه شاهد یک حمله ی تروریستی نیز بوده است.

فاصله فرودگاه بورگاس بلغارستان از مرکز شهر

فرودگاه بین المللی بورگاس در جنوب شرقی کشور بلغارستان و نزدیکی شمال منطقه ی بورگاس و در سارافو گرفته است. فاصله ی این فرودگاه از مرکز شهر در حدو ۱۰ کیلومتر است. این فرودگاه همانطور که گفتیم به خاطر موقعیت ساحلی شهری که در آن قرار دارد در فصل تابستان بسیار پر مسافر می شود و ترافیک هوایی بسیار بالایی دارد.

با توجه به آمار رسمی که از این فرودگاه منتشر شده، در سال ۲۰۱۷ این فرودگاه نزدیک به ۳ میلیون نفر مسافر خارجی در خود داشته است که این عدد در مقایسه با سال گذشته یعنی سال ۲۰۱۶ میلادی بیش ار ۳٫۵ درصد افزایش داشته است.

فرودگاه بورگاس بلغارستان

اطلاعات فرودگاه بورگاس

نام فرودگاه بورگاس: Burgas Airport

کد یاتا: BOJ

کد ایکائو: LBBG

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۴۱ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا از یکدیگر

ترمینال های فرودگاه بورگاس

فرودگاه بورگاس دارای ۲ ترمینال است. ترمینال قدیمی این فرودگاه درسال ۱۹۵۰ ساخته شده است ولی در سال ۱۹۵۰ میلادی مجددا مورد بازسازی قرار گرفته شد. این ترمینال تمامی امور مسافران را از جمله ی دروازه ی خروجی اصلی این فرودگاه است.

ترمینال شماره ی ۱ امور اداری را مدیریت می نماید. ترمینال شماره ی ۱ مجهز به ۳۱ گیت چک این، ۹ خط امنیتی می باشد. ترمینال شماره ی ۲ نیز در دسامبر سال ۲۰۱۱ ساخته شد.

این ترمینال به گونه ای ساخته شد که در سال نزدیک به ۳ میلیون نفر مسافر را با در اختیار گذاشتن بهترین امکانات موجود پذیرش نماید. این ترمینال در سال ۲۰۱۳ تکمیل شده و از همان زمان نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

فرودگاه بورگاس بلغارستان

راه های دسترسی به فرودگاه بورگاس

برای این که از فرودگاه بورگاس به مرکز شهر و یا مقصدهای دیگر بروید کافیست تا از اتوبوس و یا تاکسی استفاده نمایید. هم اتوبوس در ترمینال های این فرودگاه حضور دارد و هم تاکسی، آن هم به هر مقصدی که بخواهید.

امکانات فرودگاه بورگاس

در فرودگاه بورگاس و در ترمینال های آن، مسافران می توانند از امکاناتی همچون رستوران ها و کافه ها، فروشگاه های خرید سوغاتی، کابین مخصوص افراد سیگاری، چک این مجزا، اینترنت پر سرعت و رایگان و بسیاری از امکاناتی که باعث راحتی مسافرین این فرودگاه در هنگام حضورشان می گردد را در اختیارشان قرار دهد.

کلمه‌های کلیدی: