سوغاتی های بلغارستان

در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست.  در حال حاضر بلغارستان کشوری مدرن است، با این حال همچنان به ریشه های سنتی خود پایبند است و این موضوع را می توان در فرهنگ غنی این کشور مشاهده کرد. یکی از اولین دغدغه ها هنگام سفر خرید سوغاتی برای عزیزان است و همه دوست داریم بهترین سوغاتی ها را برای دوستان و عزیزانمان به یادگار بیاوریم.

ماسک کوکر | Kuker’s Mask

ماسک کوکر یکی از جالب ترین سوغاتی های بلغارستان است. برای اینکه بدانید این ماسک چیست باید در مورد مراسم کوکری صحبت کنیم که در فصل زمستان برگزار می شود. فستیوال کوکری یا فستیوال هیولاها از ماه ژانویه تا مارچ در سرتاسر کشور بلغارستان برگزار می شود و اگر در این بازه زمانی به بلغارستان سفر کنید می توانید شاهد آن باشید. در این فستیوال تمام شرکت کنندگان لباس های هیولایی می پوشند و خود را به شکل هیولاهای افسانه ای و فولکلور بلغار درمی آورند. نکته جالب در مورد این مراسم این است که شرکت کنندگان ماسک مخصوص خود را می سازند یا از ماسک پدرها یا پدربزرگ هایشان استفاده می کنند. این ماسک های رنگارنگ و البته ترسناک یکی از جالب ترین سوغاتی های بلغارستان است که در فروشگاه ها و مغازه های مختلف به فروش می رسند و برای توریست ها بسیار جذاب هستند.

سوغاتی های بلغارستان

ادویه شرنا سول | Sharena Sol

آشپزی هر کشوری معمولا یک یا چند ادویه مشهور دارد که با چشیدن طعم آن یاد آن کشور می افتید. در مورد بلغارستان، بدون شک این ادویه شرنا سول است. شرنا سول در واقع ادویه ای ترکیبی است که از گیاهی شبیه آویشن، شنبلیله، فلفل قرمز و نمک تهیه می شود و بلغاری ها در اکثر غذاها از آن استفاده می کنند. در شهرهای توریستی مثل وارنا و صوفیه این ادویه ها در اندازه های مختلف به فروش می رسد و یکی از بهترین سوغاتی های بلغارستان به شمار می روند. می توانید چند شیشه از این ادویه های خوش عطر و طعم را برای خود یا عزیزانتان سوغاتی بیاورید.

روغن گل سرخ | Rose Oil

کشور بلغارستان یکی از بزرگ ترین تولید کننده ها و صادرکننده های روغن گل سرخ یا اسانس رز در جهان است. اگر در ماه ژوئن به بلغارستان سفر کنید می توانید به دره گل سرخ در نزدیکی شهر کازانلاک بروید و از نزدیک در فستیوال سنتی گل سرخ شرکت کنید. شهرت روغن گل سرخ بلغارستان به حدی است که نماد و سمبل این کشور هم محسوب می شود و در هر شهری که باشید می توانید یک شیشه از این روغن معطر و خوش بو را خریداری کنید. علاوه بر روغن، محصولات آرایشی و بهداشتی ساخته شده از این اسانس نیز به فروش می رسد که جزء بهترین سوغاتی های بلغارستان هستند.

دیگچه سفالی | gyuveche

جایووش (gyuveche) قابلمه کوچک سفالی است که برای پخت و پز در فر استفاده می شود. مشابه این دیگچه ها را در کشور خودمان هم داریم و طرز استفاده از آن هم مشابه است. تمام ترکیبات مثل گوشت، سبزیجات و پنیر را داخل دیگچه می ریزند و پس از پخت نیز در همان ظرف برای میهمانان سرو می کنند. در فروشگاه های سوغاتی و صنایع دستی می توانید سرویس کامل این ظروف سفالی راخریداری کنید و برای خود یا عزیزانتان سوغاتی بیاورید.

سوغاتی های بلغارستان

فلفل پز | Chushkopek

یکی از عجیب ترین سوغاتی های بلغارستان دستگاهی به نام چاشکوپک است که ترجمه آن فلفل پز می شود. این دستگاه تقریبا در تمام خانه های مردم بلغار دیده می شود و مردم برای پخت فلفل از آن استفاده می کنند. جالب است بدانید که بلغاری ها به چنین وسیله ای افتخار هم می کنند و آن را یکی از اختراعات خاص خود می دانند. چند سال پیش نظرسنجی گسترده ای برای انتخاب مخترع قرن بیستم برگزار شد و برنده بی چون و چرای این نظرسنجی دستگاه فلفل پز بود! فلفل نقش بسیار مهمی در آشپزی بلغاری دارد و مردمان بلغار با استفاده از این دستگاه فلفل را می پزند و در طول زمستان از آن استفاده می کنند. این دستگاه را به ندرت می توانید در کشور دیگری پیدا کنید و یکی از خاص ترین سوغاتی های بلغارستان است.

سوغاتی های بلغارستان

دودوک | Duduk

دودوک فلوتی چوبی و سنتی است که چوپانان بلغاری از آن استفاده می کنند. امروزه افراد کمی سنت زدن این ساز قدیمی را نگه داشته اند و آن را می سازند. این ساز را در مغازه های فروش آلات موسیقی در بلغارستان پیدا می کنید.

چای گیاهی |  Herbal tea

مردم بلغارستان چای های گیاهی متنوعی مخصوصاً در زمستان می نوشند. شما می توانید چای های گیاهی کارخانه ای با برند های متنوعی را از سوپرمارکت ها بخرید. البته اگر مکانش را دارید به دنبال مغازه ها و عطاری ها بگردید و چای هایی که آن ها پیشنهاد می دهند را خریداری کنید. یکی از چای های معروف گیاهی مورسالسکی چای نام دارد که تأثیرات بسیار مثبتی بر روی بدن می گذارد. این گیاه در کوه های بلغارستان یافت می شود.

سوغاتی های بلغارستان

منبعtheculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: