بلغارستان، کشور ترین ها

بلغارستان در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست. 

ماست بلغارستان خوشمزه ترین ماست دنیا

برخی عقیده دارند ماست بلغارستان خوشمزه‌ترین ماست جهان است. این طعم بی‌نظیر به خاطر وجود گونه ی خاصی از باکتری به نام لاکتوباسیلوس بولگاریکوس است. این نوع باکتری به طور طبیعی فقط در هوای بلغارستان وجود دارد. اگر به بلغارستان سفر کردید، در کوهستان‌های این کشور، ماست غلیظ گوسفندی را با عسل یا مربای توت‌فرنگی امتحان کنید و به بهشت بروید.

بلغارستان، کشور ترین ها

بلغارستان بزرگ ترین صادرکننده رز

گل های رز بلغارستان علاوه بر زیبایی فوق ‌العاده‌شان، یکی از منابع مهم صادرات این کشور هستند. بنابر بعضی گزارش ها رزهای بلغاری، ۸۵درصد از روغن رز جهان را تامین می ‌کنند. روغن رز یکی از عناصر ضروری در تولید عطر است. ماه می و جون بهترین زمان بازدید از برداشت این گلبرگ‌های رنگارنگ است.

بلغارستان، کشور ترین ها

قدیمی ترین دفینه طلا

قدیمی ‌ترین دفینه طلا در جهان در سایت بوریال واقع در شرق وارنای بلغارستان، کشف شده است. سایت بوریال جایی که فاصله چندانی با دریای سیاه ندارد. این دفینه را رانندگان یک تراکتور در سال ۱۹۷۲  حین حفاری زمین کشف کردند. در این سایت قبرستانی با حدود ۳۰۰ قبر متعلق به ۴۵۶۰-۴۴۵۰ قبل از میلاد وجود دارد. حدود سه‌هزار طلای کشف‌شده در این منطقه ثابت می‌کند که مردم این ناحیه روابط تجاری با سرزمین‌های دور داشته‌اند.

بلغارستان، کشور ترین ها

عجیب ترین «نه» گفتن های دنیا

اگر از یک بلغارستانی سوالی بپرسید، احتمالا از شیوه پاسخ دادنش تعجب خواهید کرد، زیرا شیوه تکان دادن سر در بلغارستان با همه جای دنیا فرق می‌کند. در بلغارستان تکان دادن سر از بالا به پایین به معنای «نه» است در حالی که در همه دنیا از این حرکت سر معنایی مثبت برداشت می‌شود. بلغاری‌های برای پاسخ مثبت هم سرشان را برعکس مردم دنیا تکان می‌ دهند، در بلغارستان تکان دادن سر به چپ و راست به معنای پاسخ مثبت است. البته اخیرا بلغارستانی ها برای جلوگیری از گیج‌شدن توریست‌ها سعی می‌کنند با خارجی‌ها از حرکات معکوس استفاده کنند، اما نسل‌های قدیمی‌تر هنوز به همان شیوه قبل سرشان را تکان می‌دهند. وقتی از بلغارستان، کشور ترین ها صحبت میشود. دقیقا همین گزارش را به خاطر می آورید.

 

کلمه‌های کلیدی: