قلعه های معروف بدروم

در کشور ترکیه در استان موغله شهری به‌نام بُدروم یا بودروم واقع شده است. این شهر دارای جاذبه‌های توریستی زیادی است که در این مطلب قصد داریم 3 مورد از قلعه های معروف بدروم را به شما عزیزان معرفی کنیم. اما معروفترین آنها آرامگاه هالیکارناسوس می‌باشد که از جمله عجایب هفتگانه جهان نیز به‌شمار می‌رود.

در بازدید خود از این قلعه به سمت شرق و برج های شرقی بروید تا وارد تالار ظروف شیشه ای غرق شده با کشتی ها (Glass Wreck Hall ) شوید که در سمت چپ این بخش قرار دارد. در این بخش بقایای یک کشتی با طول ۱۵ متر و عرض ۵ متر قرار دارد که در نزدیکی سواحل مرمره در سال ۱۰۲۵ میلادی غرق شد در حالی که بار آن ۳۰ تن ظروف شیشه ای بود.

این کشتی بین شهر فاطمیه سوریه و یک کارخانه تولید ادوات شیشه ای بیزانسی در کناره دریای سیاه یا رود دانوب تردد می کرد. دیدن از این بخش تنها برای باستان شناسان و تاریخ دانان لذت بخش نبوده و تمام گرشگران با دیدن کشتی غرق شده و این اشیا که تنها ۲۰ در صد از کل اشیا کشف شده در کشتی را تشکیل می دهند،

قادر به دیدن بقایای یک کشتی قرن ۱۱ میلادی و تزئینات و شیشه کاری های فاطمیون خواهند بود. پس از این سالن، یک سالن نمایش کوچک تر وجود دارد که در آن آثاری از قرن ۱۵ پیش از میلاد تا قرن ۱۴ میلادی به نمایش گذاشته شده است که از آن جمله می توان به آثاری از تمدن میسنی ها

برج فرانسوی و تالار شاهزاده کاریا جزء قلعه های معروف بدروم

برج فرانسوی و تالار شاهزاده کاریا

در ادامه مقاله قلعه های معروف بدروم، با کمی فاصله به سمت شمال، برج فرانسوی از منطقه تکتاش بورنو (TektaşBurnu) که تنها منطقه کاملا حفاری شده متعلق به یک کشتی یونانی غرق شده در سال ۴۸۰ قبل از میلاد؛ کشف شده است. انواع ظروف سفالینه بلند و دسته دار، تعویذ ها و طلسم های باستانی، صفحات مرمرین، ظروف آشپزخانه و … در این محل به نمایش گذاشته شده و تصاویر متعلق به حفاری سال ۲۰۰۱ میلادی نیز در سایت Çesme در این نمایشگاه نمایش داده می شود. سکه های باستانی از جمله سکه های شاه کروزوس کاریا (Croesus’ Caria) و جواهرات باستانی نیز در این محل قابل مشاهده است.

تالار شاهزاده کاریا یک نمایشگاه بسیار دیددنی در مجاورت این محل است که در آن تاج طلایی، گردنبند، دستبند انگشتر و حلقه های گل بسیار نفیس و برگ های طلایی به نمایش گذاشته شده اند. این آثار به آخرین ملکه کاریا یعنی ملکه آدا (Ada) خواهر موسولوس (Mausolus) که اسکندر مقدونی پس از تصرف هالیکراناسوس در سال ۳۳۴ پیش از میلاد وی را در مقام خود تثبیت کرد؛ تعلق دارند. علاوه بر این آثار در این تالار تزئینات دیگری از زنان ناشناسی که اسکلت های آن ها در تابوت های سفالین سنگینی پیدا شده بود، به نمایش گذاشته شده است.

برج انگلیسی (English Tower) از قلعه های معروف بدروم

برج انگلیسی (English Tower)

منطقه نگهبانی قلعه در بخش جنوب شرقی شهر بدروم، یک برج سه طبقه به نام برج انگلیسی است که به برج شیر نیز شهرت دارد. این برج در زمان هنری چهارم، پادشاه انگلستان در فاصله سال های ۱۳۹۹، ۱۴۱۳ میلادی ساخته شده و وی تنها پادشاه انگلستان در تاریخ محسوب می شود که میزبانی یکی از امپراتوران بیزانس را به نام مانوئل دوم پالئولوگوس(Manuel II Palaeologos) و راهنمایی های جامعی از وی در رابطه با خطرات مسلمانان و به ویژه حکومت عثمانی برای دنیای مسیحیت آن زمان دریافت کرده است. این برج به عنوان نمادی از انگیزه های مشترک دو پادشاه به شمار می رود.

امروزه بخش داخلی این برج به شکل یک سالن غذاخوری باقی مانده از دوران قرون وسطی بوده و در آن یک میز چوبی بلند، تعدادی زره، تعلیمی، شاخ گوزن، سر شیر و سایر تجهیزات مورد استفاده شوالیه های هوسپیتالر و جنگاوران ترک رقیب آن ها قرار دارد. جالب ترین شی به نمایش درآمده در این بخش، بقایای کشتی (Sovereign of the Seven Seas) است که به دستور چارلز یکم در سال ۱۶۳۷ میلادی ساخته شده است و همچنین در دیوارهای این بخش یادگاری هایی به خط لاتین توسط شواله هایی در ۵۰۰ سال پیش نوشته شده که هنوز باقی مانده و قابل مشاهده است.

آشنایی با قلعه های معروف بدروم

برج گاتینیو و برج مار یکی از قلعه های معروف بدروم

Gatineau Tower & Snake Tower

در سمت چپ سالن کشتی های غرق شده دوره برنز و در امتداد دیواره باروی قلعه در مجاورت نوار ساحلی، سیاه چاله و زندانی در برج گاتینیو قرار دارد که شواله ها دشمنان خود را در آن زندانی کرده و شکنجه می دادند. این زندان در فاصله سال های ۱۵۱۳ تا ۱۵۲۳ مورد استفاده قرار داشت. در دروازه ورودی داخلی این زندان کتیبه ای وجود دارد که روی آن عبارت (Inde Deus abest ) نوشته شده که به معنی این است که خدا در این محل وجود ندارد.

در این زندان دست فرزندان تان را محکم در دست گرفته و از ۲۴ پله باریک به سمت پائین حرکت کنید، در ابتدا سه خوابگاه متعلق به نگهبانان قرار دارد که چندان راحت و مناسب نبوده و در بیرون آن توایت های دوران قرون وسطی قرار دارد. در مسیر بازگشت از این زندان، برج مار قرار دارد که در آن تعداد زیادی اشیا ارزشمند و مجسمه قدیمی وجود دارد. دلیل نام گذاری این برج به نام برج مار نیز، وجود تصویر کنده کاری شده یک مار بر دیواره آن است. این محل توسط شوالیه ها و سپس نیروهای عثمانی به عنوان بیمارستان مورد استفاده قرار می گرفته است.

قلعه های معروف بدروم

سالن کشتی های غرق شده دوره برنز

دقیقا روبروی برج انگلیسی، سالن کشتی های غرق شده دوره برنز قرار دارد که شامل سه کشتی غرق شده در دوره برنز می شود که یکی از آن ها به عنوان قدیمی ترین کشتی حفاری شده جهان شناخته می شود که (Uluburun) نام داشته و در قرن ۱۴ پیش از میلاد ، در ۸ کیلومتری ساحل (Kaș) غرق شده بود. نمای کامل تجهیزات کشف شده در این سایت و محل غرق شدن کشتی در بستر دریا، در این سالن بازسازی شده است.

در کنار این تالار در شهر بدروم، اتاق گنجینه وجود دارد که آثار طلا و جواهرات متعلق به کنعان (فلسطین)، خنجرهای برنزی، جعبه های آرایشی از جنس عاج فیل، تخته های نگارشی چوبی، تکه جواهری متعلق به ملکه مشهور مصر، نفرتی تی (Nefertiti) که در یک کشتی غرق شده ۷۰۰ ساله به دست آمده اند، به نمایش گذاشته می شود.

گشت و گذاری در قلعه بدروم
کلمه‌های کلیدی: