فرودگاه بین المللی بدروم

فرودگاه بین المللی بدروم (Bodrum Airport) در ترکیه را به نام فرودگاه بین المللی میلاس-بدروم (Milas-Bodrum Airport) نیز می شناسند. این فروگاه را به خاطر موقعیت توریستی که شهر بدروم علی الخصوص در فصل های پر توریستی همچون تابستان دارد، تبدیل به یکی از فرودگاه های مهم و شلوغ ترکیه کرده است.

فرودگاه بین المللی بدروم

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی بدروم

همانطور که در مقدمه نیز گفتیم، فرودگاه بین المللی بدروم را با نام رسمی فرودگاه بین المللی میلاس-بدروم (Milas-Bodrum Airport) نیز می شناسند. این فرودگاه که در شهری توریستی به همین نام و در کشور ترکیه تاسیس شده است، در سال ۱۹۹۷ میلادی احداث شده است.

البته این فرودگاه از سال ۱۹۹۸ و در پی تکمیل پروژه ی احداث ترمینال پروازهای بین المللی و با وارد شدن به جمع فرودگاه هایی که این پروازها را ارائه می نمایند، وارد عرصه ی فرودگاه‌ های بین ‌المللی کشور ترکیه شده است. این فرودگاه بر اساس آخرین آمار اعلام شده توسط مسئولان این فرودگاه در سال ۲۰۱۰ میلادی در فصل پر مسافر و پر توریست این شهر یعنی فصل تابستان، بیش از ۵٫۱ میلیون نفر مسافر را در خود جا به جا نموده است.

البته به صورت کلی تعداد مسافرین این فرودگاه به صورت میانگین برابر با ۵٫۲ میلیون نفر می باشد. اما این نکته درباره ی این فرودگاه جالب و گفتنی است که در سال ۲۰۱۴ این فرودگاه ورود و خروج ۱۹ میلیون نفر مسافر را در خود داشته است و این نکته خود نشان دهنده ی این امر است که این فرودگاه هم در مسیر رشد است و هم پتانسیل پیشرفت کردن را دارد.

فرودگاه بین المللی بدروم

فرودگاه بین المللی بدروم را از این نظر که برای شهرهای توریستی دیگر ترکیه همچون شهر پر طرفدار دیدیم، دروازه ی ورود و خروج مسافران محسوب می گردد نیز مهم می شمارند. فرودگاه بین‌المللی بدروم یا همان میلاس-بدروم در حد فاصل دو شهر بدروم با فاصله ای برابر با ۳۶ کیلومتر و نسبت به میلاس با فاصله ای برابر با ۱۸ کیلومتر، قرار گرفته است.

مسئولان این فرودگاه و همچنان مسئولین شهری بدروم و میلاس با توجه به موقعیت جغرافیایی فرودگاه که در خارج از محدوده ی شهری قرار گرفته است، امکانات مختلفی برای سهولت رفت ‌و ‌آمد گردشگران در فرودگاه تعبیه کرده اند. از آن جایی که بیشترین آمار پروازهای فرودگاه بدروم مربوط به فصل تابستان یعنی فصل پر مسافر این فرودگاه است، از این رو پروازهایی که در این فرودگاه انجام می گیرد به خاطر وجود این شرایط توریستی به صورت فصلی صورت می پذیرد.

فرودگاه بین المللی بدروم

پروازهایی که از ایران و یا بالعکس به سمت این مقصد صورت می گیرد از طرف خطوط هوایی همچون: شرکت هواپیمایی معراج، شرکت هواپیمایی قشم ایر، شرکت هواپیمایی آتا، شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی کورندون، شرکت هواپیمایی سان اکسپرس، شرکت هواپیمایی فری برد که دارای پروازهای مستقیم به فرودگاه های ایران و خطوط هوایی پگاسوس، شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین و شرکت هواپیمایی اطلس جت دارای پروازهای هاب در که در استانبول می باشند که این پروازها از فرودگاه امام به مقصد فرودگاه بدروم می باشند.

البته دانستن این نکته برای مسافران این پروازها ضروری می باشد که به دلیل فصلی بودن پروازها، برنامه پروازی از سایر شهرهای ایران به سمت فرودگاه بین المللی بدروم به شکل برنامه ای منظم و دائمی ثبت نشده است و برای آگاهی از آن‌ها باید به وب سایت رسمی شرکت های هواپیمایی که پرواز مسافر با ان انجام می شود و برنامه پروازهای فرودگاه‌ های مبدا و یا در نهایت آژانس‌های مسافرتی مراجعه نمود.

فرودگاه بین المللی بدروم

اطلاعات فرودگاه

نام فرودگاه بین المللی بدروم: Bodrum Airport و یا Milas-Bodrum Airport

کد یاتا: BJV

کد ایکائو: LTFE

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۶ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

ترمینال های فرودگاه

فرودگاه بدروم دارای دو ترمینال مسافربری برای پروازهای داخلی و بین المللی است که البته به داخلی و خارجی تقسیم می گردند. ترمینال بزرگ تر فرودگاه بین المللی بدورم همانطور که در بخش های قبل تر گفتیم در سال ۱۹۹۸ میلادی برای پروازهای بین‌المللی به بهره ‌برداری رسید.

البته این ترمینال در سال ۲۰۱۲ میلادی با آغاز به کار کردن ترمینال و سالن جدید، کاربری خود را به جای پروازهای بین المللی به ترمینال پروازهای داخلی تغییر داد. هر دو ترمینال فرودگاه بین المللی بدروم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و در مجموع با همدیگر گنجایش ۵٫۲ میلیون مسافر در سال را دارند.

فرودگاه بین المللی بدروم

البته همانطور که در سطور بالایی گفتیم، به این خاطر که در فصل تابستان و اوج سفرها مخصوصا از اروپا و آسیا آمار پروازهای روزانه ی این فرودگاه بسیار افزایش می یابد. برای ترمینال جدید این فرودگاه یا همان ترمینال بین المللی برای بیش از ۵ میلیون نفر در سال به تنهایی گنجایش تخمین زده می شود.

راه های دسترسی به فرودگاه بدروم

برای این که از این فرودگاه به مرکز شهر بدروم و یا میلاس و یا هر مقصد دیگری که می خواهید بروید، می توانید از چندین راه استفاده نمایید. پیشنهاد اول ما این است که از اتوبوس‌های شرکت هاواسکه که به صورت ۲۴ ساعته در محل فرودگاه مستقر هستند و در مدت یک ساعت و با مبلغی مناسب مسافران را به مرکز شهر بدورم انتقال می ‌دهند، استفاده نمایید.

فرودگاه بین المللی بدروم

برخی از این اتوبوس ها حتی مسافران را به فرودگاه هم می آورند. شرکت های حمل و نقل عمومی دیگری نیز در این فرودگاه حضور دارند که شما می توانید از آن ها استفاده نمایید. فرودگاه بدروم نیز همانند سایر فرودگاه‌ها، دارای تاکسی ‌های فرودگاهی نیز در محل مخصوص خود می باشد. این تاکسی ها معمولا در مقابل ترمینال های پروازهای داخلی و پروازهای بین المللی حضور دارند و دسترسی به آن ها آسان است.

امکانات فرودگاه بین المللی بدروم

از جمله ی امکانات موجود در فرودگاه بین المللی بدروم می ‌توان به اختصاص کابین های مخصوص افراد سیگاری، راهروی ارتباطی میان ترمینال ها، خدمات بانکی، خود پردازها و صرافی های مختلف، مرکز پزشکی ۲۴ ساعته، فضای پارکینگ برای مسافران هر دو ترمینال، فروشگاه های خرید سوغاتی و چند رستوران و کافه در این ترمینال ها اشاره نمود.

منبع : www.milasbodrum.dhmi.gov.tr

کلمه‌های کلیدی: