خوراکی‌های خوشمزه ایرانی از نگاه یک آمریکایی

از آنجایی که غذا میتواند عاملی برای ورود توریست به کشور شود، پس میتوان آن را به عنوان جاذبه گردشگری دانست. همانطور که بسیاری از غذاهای کشورهای دیگر میتواند مورد علاقه ما بشود، غذاهای ایرانی هم میتوانند در دنیا معروف شوند. غذاهای ایرانی چیزی کم از ملیت‌های دیگر ندارند.

میتوان بسیاری غذای ایرانی نام برد که احتمال کمی دارد که یک غیر ایرانی از آن خوشش نیاید. در مطلب زیر نوشته‌های یک سرآشپز آمریکایی را میخوانیم که درباره‌ی این 3 خوراکی نظر داده‌است. با ایلیاگشت همراه باشید.

سبزی خوردن

محال است بخواهی غذاهای ایرانی بخوری و ظرفی از سبزی تازه در کنار غذا خودنمایی نکند. در این ظرف سبزیجات معطری چون ریحان، ترخون، نعنا، گشنیز به همراه تربچه و پیازچه و گردو در کنار پنیر سفید فتا به چشم می‌خورد. خوردنش ساده است! کافیست تکه کوچکی نان را جدا کنید، کمی سبزی و مقداری پنیر روی آن گذاشته و مانند یک ساندویچ معمولی آن را تا کرده و نوش جان کنید. ظرف سبزی در تمام طول غذا روی میز باقی می ماند و می توانید همراه غذا از آن استفاده کنید.

 سبزی های تازه و خشک شده هر دو در فرهنگ غذایی ایرانی وجود دارد. به طور مثال در غذاهای سنتی شب سال نو ایرانی ها، سبزی پلو که با سبزی خشک شده پخته می‌شود، جایگاه خاصی در فرهنگ آشپزی این سرزمین دارد.

سبزی خوردن معروفترین غذاهای ایرانی

ته دیگ ایرانی

روح غذای ایرانی ته دیگ است! ته دیگ لایه ترد، طلایی و برنجینی است که کف قابلمه سرخ شده و طعمی مشابه ذرت بو داده و چیپس سیب زمینی دارد. این بخش خوشمزه و طلایی هیچ گاه در منوی رستوران ها نمی آید و اگر خواهان آن هستید، باید سفارش دهید همراه غذا برایتان بیاورند. البته برخی رستوران های کاردرست هستند در کنار غذا تدارک ته دیگ را می‌بینند. ته دیگ یکی از بخش های محبوب غذا در سفره های ایرانی است که برای برداشتنش با دست، کسی بازخواست تان نمی‌کند.

ته دیگ خوشمزه ترین غذاهای ایرانی

آش رشته

آش رشته نوعی سوپ غلیظ با بافت متراکمی از رشته‌هاست. مخلوط خوشمزه‌ای از لوبیا، حبوبات و سبزیجات معطر و برگ اسفناج و چغندر برگ در این خوراک یافت می شود. پیش از سرو آش رشته، رویش را با پیاز داغ، نعنا داغ و کشک تزئین می‌کنند. کشک ماده ای شبیه دوغ غلیظ شده است که در آسیای میانه تولید می‌شود.

برای درست کردن پیاز داغ و نعنا داغ نیز کافیست جدا جدا آن ها را کمی در روغن داغ سرخ کنیم. جالب است بدانید رشته ای که در پختن این آش به کار می رود، راهی طولانی را از سرزمین چشم بادامی ها طی کرده و به ایران رسیده است. رشته آش در فرهنگ ایرانی نمادی از راه های مختلف زندگی است.


آش رشته از قدیم الایام با فرهنگ و زندگی ایرانیان پیوند خورده و خیلی از افراد اعتقاد دارند قبل از اینکه آشنا یا عزیزشان بخواهد به سفری طولانی برود باید این غذا را تهیه کرده و میان آشنایان توزیع کنند. این آش درواقع نمادی از خوش یومی و آرزوی نیک برای بازگشت سالم مسافر می باشد. از طرفی به سبب مواد اولیه ارزشمندی که در آش رشته وجود دارد و در فرهنگ ایرانی فرخنده و مبارک محسوب می‌شوند، در نوروز و جشن سال نو ایرانیان، نیز آش رشته پخته می شود.

همراه با ایلیاگشت می توانید طرز تهیه انواع غذاهای ایرانی را یادبگیرد.

آش رشته معروفترین غذاهای ایرانی
کلمه‌های کلیدی: