آشنایی با بهترین کافه های استانبول

نوشیدن قهوه ترک لذت زیادی دارد. استانبول یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی برای ایرانیان است. استانبول (قسطنطنیه) بزرگ‌ترین شهر، مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند.

بهترین کافه های استانبول و نوشیدن قهوه ترک در آن ها یکی از جاذبه هایی اصلی شهر می باشد و جالب است بدانید این طعم بیادماندنی در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. می توان قهوه ترک را همه جای دنیا پیدا کرد اما نحوه دم کردن و سرو خاص آن در استانبول کاملا متفاوت است و به همین دلیل اگر شما به بوی خوش قهوه علاقه دارید پیشنهاد می کنیم در سفر به کشور ترکیه حتما سری به کافه های آن بزنید و طعم قهوه ترک با دست پخت خودشان را بچشید.

شناخت بهترین قهوه ترک

ویژگی های مهم قهوه ترک استانبول

معمولا قهوه ترک در ظرف های کوچکی به نام جذوه آماده می شود. جذوه بدنه ای از جنس فولاد ضد زنگ، برنج، مس یا سرامیک دارد. دسته اش بلند است تا زیاد داغ نشده و به دست آسیب نرساند، در لبه اش نیز محلی برای ریختن قهوه در فنجان تعبیه شده است. در بیشتر مواقع هنگام نوشیدن قهوه یک لیوان آب و نوعی شیرینی ترکی به نام راحت ‌الحلقوم (که در ایران به خصوص شهر تبریز نیز طرفداران زیادی دارد) نیز برایتان آورده می شود.

جالب است بدانید که قهوه جایگاه ویژه ای در فرهنگ ترک ها دارد و نوشیدن قهوه ترک برای بیشترشان یک کار هر روزه است. تهیه قهوه ترک در ترکیه یک فرهنگ است و حتی در مراسم خواستگاری نیز انجام می شود. عروس برای خانواده داماد قهوه ترک سرو می ‌کند و گاهی اوقات عروس ها در همه قهوه ‌ها به جز قهوه داماد شکر می ‌ریزند.

این عروس ها در قهوه داماد به جای شکر نمک می ریزند. داماد باید قهوه ترک با نمک را بخورد و میزان تغییری که در چهره وی ایجاد می ‌شود، به صورتی نمادین میزان صبر و تحمل وی در برابر مشکلات زندگی را مشخص می‌ کند. اگر داماد این قهوه نمکین را بدون شکایت و تغییری در چهره بنوشد، خیال عروس از بابت صبوری او راحت می ‌شود.

نحوه درست کردن قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک

مهم ترین نکته هنگام آماده کردن قهوه آن است که در حرارت کم درست شود تا در زمان کافی مزه خود را به آب داغ پس بدهد. قهوه ترک بیشتر نحوه و شیوه آماده کردن آن است و دانه های آن خیلی خاص نیستند. در شیوه های سنتی برای خرد کردن دانه ها از هاون یا آسیاب سنگی استفاده می کردند تا بسیار ریز شوند. بهترین قهوه ترک ها از دانه های تاره برشته شده درست می شوند چرا که با گذشت زمان دانه های برشته و آسیاب شده طعم و مزه اولیه خود را از دست می دهند.

روند کلی آماده کردن قهوه ترک این گونه است که دانه های قهوه را داخل آب گرم می ریزند تا طعم و مزه اش وارد آب شود. جوشاندن قهوه باعث خراب شدن طعم و مزه آن می شود. اگر تمایل به شیرین کردن قهوه داشته باشند آن را هم به آب گرم اضافه می کنند و روی حرارت قرار می دهند  تا به جوش آید. برخی برای بار دوم و سوم نیز آن را می جوشانند و در نهایت قهوه ترک آماده را داخل فنجان می ریزند.

نکات مهمی درباره ی قهوه ترک عالی

نکات مهم در تهیه قهوه ترک

یکی از هنرهای کسی که قهوه را آماده می کند و البته آن چه می توانید در بهترین کافه های استانبول بیابید آن است که فنجان لایه ای عظیم از کف را داشته باشد و البته میزان کف آن ها یکسان باشد. قهوه ترک که خوب آماده شده باشد، کف ضخیمی رویش دارد (در زبان ترکی به آن کپوک می گویند)، همگن است و ذره قابل مشاهده‌ ای از قهوه در کف یا مایعش وجود ندارد.

می ‌توان حدود ۲۰ ثانیه قهوه را در حالت جوش روی حرارت نگه داشت تا قهوه به‌ خوبی طعمش را پس بدهد، اما در این صورت کف قهوه از بین خواهد رفت. برای رفع این مشکل برخی کف قهوه را به محض جوش آمدن بر می دارند و درون فنجان‌ می ریزند و مایع باقی مانده را حدود ۲۰ ثانیه می جوشانند. در این صورت باید بسیار دقت کرد تا تنها کف را درون فنجان ریخت و ذرات معلق وارد فنجان ها نشود.

نکات مهم درباره نوشیدن قهوه ترک

کافه Mandabatmaz

یکی از بهترین کافه های استانبول، کافه Mandabatmaz در خیابان معروف تکسیم قرار دارد و به خاطر طعم بیادماندی قهوه ترک هایی که سرو می کند طرفداران زیادی دارد. کافه در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده و بیش از ۲۰ سال است که اوستا کمال قهوه درست می کند.

کافه Mandabatmaz یک از بهترین کافه های استانبول

کافه Ethem Tezçakar

بی‌گمان بکیر تزشاکار که دودمان چهارم از قهوه‌ خانه‌ داران بازار بزرگ است، چیزهای فراوانی درباره دم کردن یک فنجان قهوه عالی می ‌داند. چندین نسل از مغازه‌ دارها و پیشه گران از قهوه و باقلوای این مغازه لذت برده‌ اند. پایین خیابان بزرگ راگ استریت در بازار، این مغازه در طول روز میزبان خریداران و فروشنده ‌های ۴ هزار مغازه این بازار سر پوشیده است.

کافه Okkali Kahve

محلی بسیار محبوب بین محلی ها و افرادی که در Besiktas زندگی می کنند. در این مورد از بهترین کافه های استانبول می توانید انواع قهوه را با هم دسرهای لذیذ ترکی و خارجی مانند کیک هویج و تیرامیسو امتحان کنید. کافه بسیار کوچک و جمع و جور و فاصله بین میزهای آن کم است. 

کافه Okkali Kahve بهترین کافه استانبول

کافه Corlulu Ali Pasa Medresesi

یکی دیگر از بهترین کافه های استانبول برای نوشیدن قهوه که در بازار بزرگ شهر قرار دارد همین جا است. ۳۰۰ سال پیش از بنای آن به عنوان مدرسه ای مذهبی استفاده می شد تا این که در اواسط قرن بیستم به شکل امروزی در آمد. قهوه خانه ای سنتی که علاوه بر قهوه و چای قلیان هم سرو می کند. 

کافه Corlulu Ali Pasa Medresesi

کافه Bebek Kahve

قهوه خانه ای دوست داشتنی که در bebek و نزدیک ساحل اروپایی تنگه بسفر قرار دارد. بیش از ۶۵ سال است که این مورد از بهترین کافه های استانبول قهوه های با طعم ها بیادماندی را سرو می کند. مردمی که از پیاده روی در امتداد ساحل خسته شده اند برای استراحت و نوشیدن فنجانی قهوه یا چای با چشم انداز زیبای تنگه بسفر این جا را انتخاب می کنند.

کافه Bebek Kahve

کافه Osmanli Kahvehanesi

قهوه خانه عثمانلی یکی دیگر از بهترین قهوه خانه های استانبول است که طعم بیادماندی قهوه آن ارزش امتحان کردن را دارد. تپه شاملیکا که در قسمت آسیایی شهر قرار دارد، چشم‌ انداز زیبایی از  دریایی سیاه را در مقابل مشتریانش قرار می دهد و بین ساکنان استانبول از محبوبیت بالایی برخوردار است. قهوه‌ خانه عثمانلی یک قهوه‌ خانه کوچک است که در وسط آن فواره ای مرمری قرار دارد و اطراف آن فرش ‌های عثمانی و صندلی ‌های مخملی چیده شده است.

کافه Osmanli Kahvehanesi

کافه Tarihi Bagdat Kuru Kahvecisi

یکی دیگر از بهترین کافه های استانبول که قدمتی دیرینه دارد و در خیابان بغداد استانبول قرار دارد. این کافه علاوه بر قهوه ترک های بیاد ماندنی شیرینی های بسیار لذیذی هم دارد. آن ها ۴ نسل است که قهوه درست می کنند و حسابی در این کار مهارت کسب کرده اند.

کافه Tarihi Bagdat Kuru Kahvecisi

منبع:‌istanbeautiful

 

کلمه‌های کلیدی: